Maslin

mayax

New Member
Gabiuta a spus:
Mayax am citit ca esti din Bucuresti.De ce ai bagat maslinul in casa?Nu cred ca era cazul inca.Al meu este inca afara iar caderea frunzelor se datoreaza schimbarii conditiilor nu cred ca rimele sunt vinovate de asa ceva.Al meu a chelit asta iarna din cauza apei pe care i-am administrat-o destul de generos si nu ar fi trebuit insa s-a recuperat extraordinar si a crescut frumos.Deci nu dispera.
Succes mai departe cu el!
Multumesc pentru sfat dar m-am speriat cand am auzit k la 5 grade ii cad frunzele si temperatura a cam scazut afara si ...am vrut sa il stiu bine.
 

mirela06

Active Member
Irina, scuza-ma. Eu ai tin in livingul de la casa de vara. Este acolo un frig iarna de mi s-a spart teava la chiuveta. Adevarat, nu-i tin nici afara in vint, dar nici mare diferenta nu este.Ai am de peste 3 ani si cred ca i-am aclimatizat cit de cit. :)
 

dexim

New Member
Am si eu un maslin

Am cumparat de la DEDEMAN un maslin
Este destul de scump ...50 lei !
Arata ca un minicopac de vreo 30cm si are multe bobite foarte mici care par a fi fructe......
Astept sfaturi pentru ingrijirea lui
Multumesc
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
foarte frumos... de unde l-ai cumparat ? Esti sigur ca e maslin ? De obicei maslinul rodeste dupa multa vreme... si sint si pomi foarte asemanatori maslinilor care rodesc de mici.. si anume Elaeagnus angustifolia care mai e si o planta foarte invaziva... cred ca aia e ceea ce ai tu...
Eu cred ca nu e departe timpul cind maslinii vor putea creste in gradina in Romania... la fel si lamii si portocalii mai rezistenti la frig.... probabil in max 10-20 de ani...
 

LadyBug

Well-Known Member
Maslinii sunt rezistenti la frig (in comparatie cu citricele) Eu am unul pitic de cativa ani si a trecut iarna trecuta pe-afara mai multe nopti la temperaturi cu minus cateva grade, destul de multicele, apoi a stat la intuneric si putin mai cald ca acolo si e bine merci, spre deosebire de citricii care l-au acompaniat si care au sucombat (unul fiind kumquat, despre care spunea cineva pe forum ca rezista iarna afara- povesti de adormit copiii). Plus ca la Eforie un vecin are maslin tot pitic afara, protejat iarna cu un fel de mini solar dedicat numai lui din sticla si a rezistat cu bine, il vad de vreo 3 ani...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu ma refeream fara protectie....
In mod cert exista maslini mai rezistenti la frig.... dar nu am auzit inca sa fi adus cineva in Romania si sa ii lase neprotejati peste iarna.

Stiu de varietatate ca re se numeste Eddys Winter Wonder, care ar trebui sa fie suficient de rezistent pt Romania... dar nu l-am gasit inca....

Culmea e ca exista maslini in Canada, in desertul din sudul provinciei Columbia Britanica...
 

AnDu

Active Member
foarte frumos... de unde l-ai cumparat ? Esti sigur ca e maslin ? De obicei maslinul rodeste dupa multa vreme... si sint si pomi foarte asemanatori maslinilor care rodesc de mici.. si anume Elaeagnus angustifolia care mai e si o planta foarte invaziva... cred ca aia e ceea ce ai tu...
Eu cred ca nu e departe timpul cind maslinii vor putea creste in gradina in Romania... la fel si lamii si portocalii mai rezistenti la frig.... probabil in max 10-20 de ani...
L.am cumpărat din Kaufland si scria pe el maslin. Mai aveau 3 si i.au băgat la reducere,20lei :rofl: .....pomana curata. Si scrie pe el maslin. Tara origine Grecia. Acum nah.... Mie îmi place ca si copac nu neapărat sa faca măsline :D
 

AnDu

Active Member
Maslinii sunt rezistenti la frig (in comparatie cu citricele) Eu am unul pitic de cativa ani si a trecut iarna trecuta pe-afara mai multe nopti la temperaturi cu minus cateva grade, destul de multicele, apoi a stat la intuneric si putin mai cald ca acolo si e bine merci, spre deosebire de citricii care l-au acompaniat si care au sucombat (unul fiind kumquat, despre care spunea cineva pe forum ca rezista iarna afara- povesti de adormit copiii). Plus ca la Eforie un vecin are maslin tot pitic afara, protejat iarna cu un fel de mini solar dedicat numai lui din sticla si a rezistat cu bine, il vad de vreo 3 ani...
Stiu din Italia ca rezista câteva nopti bune la frig (pana in -10gradr). Oricum nu m.as risca. Va sta tot pe casa scării la 1-5grade iarna :D
 

AnDu

Active Member
Eu ma refeream fara protectie....
In mod cert exista maslini mai rezistenti la frig.... dar nu am auzit inca sa fi adus cineva in Romania si sa ii lase neprotejati peste iarna.

Stiu de varietatate ca re se numeste Eddys Winter Wonder, care ar trebui sa fie suficient de rezistent pt Romania... dar nu l-am gasit inca....

Culmea e ca exista maslini in Canada, in desertul din sudul provinciei Columbia Britanica...
Si daca aduci in Romania maslin cred ca nu rezista peste iarna neprotejat.... Iernile sunt altfel la noi decât iernile din alte tari....fiind vorba si de aceleasi grade cu -. In Romania chiar si -1 se simte foarte tare față de -1 din Italia de exemplu. Deci nu cred ca vor rezista. Doar cu încălzirea asta globală poate peste ceva ani ....
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
AnDu..... se poate afla numai prin incercare.... probabil depinde si de alti factori ca si drenajul solului, mai ales cantitatea de apa in sol de peste iarna, microclimat si tipul solului.... dar eu sint destul de convins ca se poate....
Incalzirea globala e deja foarte vizibila, cind eram copil aveam zapada mare in fiecare iarna.....vreme de 2-3 luni.... in ultimii 10 ani, zapada este doar sporadic iarna.. si mai ales este putina si pt putina vreme.
Majoritatea iernii arata ca o primavara foarte timpurie.
Eu spun ca e timpul deja sa incercam....... trebuie doar perseverat... si in afara de asta sint si zone muntoase in lume unde exista maslini si acolo este si zapada si iarna relativ rece.
 

AnDu

Active Member
Asa e. Ai dreptate. Dar cateva zile de ger care le avem iarna ar face ca orice planta sa cedeze. Asteptam inca putin si poate poate :D la mine de exemplu acum cativa ani nu aveam soare in fata blocului~6metri. Acum de dimineata pana pe la 8-9 bate in casa. Apartament pozitionat la N. Pamantul,noi si plantele noastre suntem intr.o continua miscare :) ))
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
interesant....

Ca idee , mai multa lume in vest a incercat sa creasca maslini si citrice in zone in care nu e recomandat si unii au avut succes, ce e drept putini... si in majoritatea cazurilor nu ajung sa faca fructe.
 
Sus