Maslin

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
1.Treceti-l la plante de terasa ca nu e de interior :mrgreen:

2.Aseara l-am scos pe terasa si desi am primit "indicatii pretioase" sa nu il las totusi afara eu.....dehhhhhhhhhhh..............Sa zic ca am riscat?Nu stiu dar vad ca inca arata foarte bine.Are sumedenie de lastari noi care stau batz deci :? e ok,nu?
 

IulianGradinarul

New Member
Hornbach

In catalogul Hornbach pe aprilie, la pagina 7, am gasit "Frunze de maslin" 12,90 lei. Fotografia insotitoare arata un detaliu cu 4 masline verzui intr-un maslin. Alte detalii oferite sunt:
- specie perena
- cu aroma intensa mediteraneana
- ideeala pentru salate
- in ghiveci
 

mirela06

Active Member
Doamnele mele eu am cei 2 maslin inca inainte de a ma muta la casa. I-am tinut in terasa si iarna, iar acum, dupa cum se vad si in poza, dupa 3 ani sunt bune merci, doar ca nu au facut flori si nici nu stiu cind si la ce virsta fac. Oricum eu nu-i bag in casa ci in livingul de la bucataria de vara si acolo iarna este cumplit de frig. Ca afara, doar ca n ninge pe ei.Anul trecut acolo, de frig, a crapat o teva si ei nu au avut nimic. Sunt adusi din Grecia si bietii de ei s-au aclimatizt vrind-nevrind. http://mirela06.sunphoto.ro
 

beretta

New Member
Cum sa ingrijesc un maslin?

Cine imi da niste sfaturi va rog !? Am cumparat un maslin de la Baumax de vreo 3 saptamani! l-am udat mai rar ! ar trebui sa-i schimb ghiveciul!? sa-i pulverizez frunzele?ce apa trebuie?ce fertilizator?ce pamant?ce fel de ghiveci?pamant?etc cine ma ajuta cu niste informatii complete va rog! a inceput sa-i cada frunzele la maslin!
 

oana_oana

Member
Tot ce pot sa-ti spun este ca pe al meu il tin in plin soare, il ud zilnic(seara sau dimineata), nu-l pulverizez peste zi cu apa pe frunze, iar ingrasamant i-am dat de 2 ori din cel universal, dar diluat destul de mult.
Asa arata al meu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dar e mare Mirelo......Il ai de mult sau l-ai cumparat asa mare?Ritmul de crestere nu e tocmai unul rapid :)

Oana il uzi zilnic si asa des? :eek: .Eu sincer m-am cam ferit dar odata cu ploile astea nocturne nu l-am mai luat din gradina unde este asezat pe o buturuga :roll: .Vad ca ii place sa fie plouat dar ma gndesc ca totusi,parca :? cam des?La el acasa e mai uscaciune :( .Hm.........
 

mirela06

Active Member
Imi pare rau ca raspund asa greu, dar nu stiu ce are internetul asta. Ba cade, ba nu ma lasa sa intru. Cred ca s-a plictisit de mine ca prea-l bizai :rofl:
 

mirela06

Active Member
Asa este Gabiuto.Sunt maricei pt. ghiveciul in care stau, dar nu vreau sa-i pun si nici nu am cum, in gradina. Mi i-a adus cineva, acum 3 ani, din Grecia. Mi-a spus ca au 1-2 ani. De atunci au mai crescut putin. Nu mult pt.ca nu au ei spatiul care l-ar dori, dar asta este. Acum sunt plini de maslinute mici. Am citit ca daca vrei sa ai mai mari si sa creasca repede , sa le raresti. Dupa cum ai vazut, unde nu a avaut concurenta, a crescut mare. Celelalte sunt in stadiu de pigmei :rofl:
 

magda

Active Member
Moderator
azi am cumparat si eu un maslin de vreo 60 cm. Dupa cati ani au facut ai tai fructe Mirela ?Este luat de la o sera si a fost obtinut din semintele unui maslin batran de acolo. Sper sa nu trebuiasca sa-l altoiesc.
 

mirela06

Active Member
Draga mea Magda, dupa 3 ani. Sa stii ca-s tare fericita. Interesant la ai mei ca din 2 in 2 ani isi mai leapada din frunze. Eu nu am stiut si am dat in bilbaiala. Am aflat dupa ce am dat ceva telefoane. asa m-am linistit :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

vreau sa il laud desi nu a facut inca nimic.Dar are un port extraordinar de frumos (parerea mea :D ) si arata superb asa contorsionat cum este.Asa sunt si cei de la "mama lor" :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
mayax a spus:
O intrebare pentru cei care au maslini: are aprox. 1 m si am gasit pe ghiveci urme de rame. ce sa fac? :( :cry: :(
Gabiuta a spus:
Pai cum ce sa faci? :? Schimbi pamintul,bineinteles.
Fleur a spus:
Nu cred ca-i fac rau ramele. Are vreo suferinta maslinul? Daca e ok da-i pace. :D
Gabiuta a spus:
Rime in ghiveci Fleur?nehh....nu cred ca e bine :( .Parere personala.
Si uite ce am mai gasit pe un site de flori si cadouri:

"Ramele nu sunt vatamatoare, ele aereaza mranita. In schimb, ajung curand sa se simta stramtorate in ghiveci si rascolesc toata mranita! Asigurati-va ca este vorba intr-adevar de rime, cu corp inelat, de culoare brun-roscata, si nu de larve vatamatoare precum otiorhynchidele, nici viermi alburii, curbi, care ataca radacinile. Prezenta acestor viermi albi in ghiveci debilizeaza si ofileste planta. Mai bine schimbati, cat de repede puteti, planta din ghiveci, folosind o mranita in comert, sterila, si spalati radacinile cu apa limpede."
Fleur a spus:
Eu am avut prin niste ghivece de flori, dar n-am vazut sa sufere florile. E drept ca numai cate una am gasit si probabil n-a avut timp sa se inmultesca sa nu mai aiba loc in ghiveci :)
Era ceva cu care se udau plantele si ieseau ramele la suprafata dar nu-mi mai amintesc ce :?
mirela06 a spus:
Ai mei maslini, au avut asemenea locatari. Mi s-a spus sa nu-i ud prea des, dar sotul meu o facea aproape zilnic si-s ditamai in givecele lor. Acum, ca au atita umiditate, nu mai au rime :rofl:

irinabv a spus:
Mirela, ce faci cu maslinii peste iarna? Ca am si eu unul micut.
 

mayax

New Member
pentru maslin

mirela06 a spus:
Oana, este foarte bine crescut. Sa-l stapinesti sanatoasa.Ai mei au facut pup, flori si acum au aparut primele masline. Am pozat una, mai bine crescuta :rofl: http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/NG ... WGTZNTJCIO http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/VR ... BOGMAQLYRB
Buna, maslinilor tai le-a cazut vreodata frunzele in perioada asta?
al meu a inceput sa le piarda si nu stiu de ce. ce sa-i fac? ii lipseste ceva? (mentionez ca pana acum o saptamana a stat afara in plin soare iar acum l-am bagat in casa din cauza temperaturii)
 

mayax

New Member
Re: pentru maslin

mayax a spus:
mirela06 a spus:
Oana, este foarte bine crescut. Sa-l stapinesti sanatoasa.Ai mei au facut pup, flori si acum au aparut primele masline. Am pozat una, mai bine crescuta :rofl: http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/NG ... WGTZNTJCIO http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/VR ... BOGMAQLYRB
Buna, maslinilor tai le-a cazut vreodata frunzele in perioada asta?
al meu a inceput sa le piarda si nu stiu de ce. ce sa-i fac? ii lipseste ceva? (mentionez ca pana acum o saptamana a stat afara in plin soare iar acum l-am bagat in casa din cauza temperaturii)
si cu frunzele care i-au cazut aseara, 7 la numar? au cazut din cauza ramelor sau din cauza faptului k l-am mutat si nu mai are aceeasi lumina? va rog, ajutati-ma k nu vreau sa imi pierd maslinul..
 

mirela06

Active Member
Iertati-ma ca nu raspund repede, ci pe apucate, dar sunt in verva mare cu nunta si asa ... raspund cind apuc :)

MAYAX - din 2 in 2 ani , s-ar parea ca, le cad frunzele Numai sa nu fie patate de rugina, sau strinse, sau cu nu stiu ce Dumnezeu de insecte. Oricum, iubesc soarele si sa stii ca apa, vara le dam destula. Mai sunt si ingrasamint natural si cel de flori. La ai mei , sub pamint, sunt numai radacini, dar nu pot creste prea mari din cauza ghiveciului.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mayax am citit ca esti din Bucuresti.De ce ai bagat maslinul in casa?Nu cred ca era cazul inca.Al meu este inca afara iar caderea frunzelor se datoreaza schimbarii conditiilor nu cred ca rimele sunt vinovate de asa ceva.Al meu a chelit asta iarna din cauza apei pe care i-am administrat-o destul de generos si nu ar fi trebuit insa s-a recuperat extraordinar si a crescut frumos.Deci nu dispera.
Succes mai departe cu el!
 

mayax

New Member
Va multumesc pentru sfaturile date.
Cu privire la faptul k maslinul isi pierde frunzele odata la 2 ani, tot ce e posibil...eu sincer nu stiu care este varsta exacta a maslinului meu pentru k l-am cumparat in mai si avea 15-20 cm iar acum are 60 cm.
de cnd l-am cumparat si pana acum cateva zile a stat in gradina in plin soare unde i-a mers foarte bine iar acum de cand l-am mutat la bloc unde nu mai are aceesi lumina, au inceput sa-i cada frunzele. ma gandesc ca nu ii place ceva si reactioneaza. o sa-l duc de maine intr-o camera neincalzita dar cu lumina unde va sta pana la primavara...o sa postez curand caateva poze cu el...asta daca nu va ramane chel :)
 
Sus