Maslin

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dragilor,nu stiu ce sa zic.......M-am uitat cu atentie la el.In virful fiecarei ramurele are frunzulite noi.L-am udat putin mai mult acum .Probabil ca i-a fost cam sete.

Este inca o lectie pe propria planta care este de fapt cea mai eficienta.
Acum nu mai am decit sa astept primavara. :)
 

isabella

Active Member
oare de unde sa fac rost de sambure de maslin ? ca doar nu sunt buni plantat cei de la maslinele pe care le mancam, ambalate ... :?
 

ani

Member
Isabella, pot sa incerc sa inradacinez un butas si iti trimit. Am sa-l tai in februarie.
 

claudya

Member
dar la noi nu se gaseste? si eu as vrea sa imi cumpar.si chiar face masline sau trebuie altoit?si il tineti in gradina?rezista la clima noastra.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Se gaseste.Eu l-am cumparat de la Sibiu. :D
Se gasesc in toate magazinele "Baumax" de la pui pina la copaci destul de marisori.
 

isabella

Active Member
In Timisoara nu am auzit sa fie magazin Baumax, se pare ca nu suntem foarte dotati la capitolul magazinelor cu plante :x
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Isa da o fuga la Cluj :) .Asteapta primavara ca va incepe forfota nebuna a cumparaturilor din "Baumax" si vorbesti cu cineva care poate sa iti cumpere............Nu pierde speranta :D
 

claudya

Member
chiar ca nu prea suntem dotati in magazine cu plante :x mi-ar place sa se deschida si la noi OBI :) Isa am auzit ca poate apare maslin la sem luca. :? daca aud ceva te anunt,ca tare mi-as dorii si eu unul
 

iraira

Member
Unchiul meu are in gradina un maslin adaptat la clima noastra (din ala de dobrogea)...a facut fructe asta toamna.Sunt un pic altfel la gust fata de cele pe care le stim noi, dar sunt bune.Mi-a promis un pui la primavara.Daca ii merge si o sa aiba pui, anul viitor va ofer si voua:)
Daca o sa aiba mai multi disponibili acum in primavara va anunt.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Isa,putina rabdare ca este imposibil sa nu apara la serele de pe linga voi, pomisori.Sau in Baumax-urile din tara.Iti spun eu ca nu o sa ramii fara in primavara asta. :D

Oricum,eu sunt fericita ca are frunzulite noi pe toate ramurile :dans:
 

oana_oana

Member
Am vazut ca tata a cumparat ieri un puiut de maslin. Maine merg in sera sa-i fac poza.
Sta la 13-15 grade. Este bine? Sa-l ud rar?
 
Sus