Maslin

ghia_don

Active Member
Gabiuta, sa stii ca-ti contractez toata cantitatea disponibila de masline, nu-ti fa probleme ca ramii cu ele pe stoc...eu is maaare mincatoare :rofl:. De masline!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La ce temperatura tineti maslinul si la cit timp il udati?
In conditiile lui "naturale" as zice ca e in repaus in perioada asta.Dar cum se manifesta acest repaus?
Cine are sa zica din experienta proprie nu din citeala :mrgreen:
 

ste

Member
Gabiuta, eu il tin pe al meu in balcon langa fereastra cam la 18 gr iar udatul - o data pe saptamana dar cu zgarcenie
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Ste.Te asteptam ca piinea calda.Il tin la o temperatura agreabila fara sa fie cald.O sa controlez acum si pamintul.Multumesc inca odata :D
 

zamfira

Member
Am cumparat si eu un maslin .Eau la baumax la reducere . La magazin era afara dar parea in regula .
Fiind acum in repaus, e mai bine pt el la 10-15 grade sau la 18 ?
Ste, vad ca tu il tii la 18 grade .
 

ste

Member
Cu placere Gabiuta.
Gabi, asta e temperatura la mine in balcon si asa s-a obisnuit de ani de zile, posibil sa reziste si la temperaturi mai joase dar n-am avut cum sa incerc. Mi-am propus in primavara sa prind un butas pe care sa-l plantez in curte si sa-l las acolo pe timpul iernii sa vad ce se intampla.
 

Floria

Active Member
ste a spus:
Mi-am propus in primavara sa prind un butas pe care sa-l plantez in curte si sa-l las acolo pe timpul iernii sa vad ce se intampla.
Ste, sa nu faci asta ! il maltratezi !
Eu am guava de zona 9 si la primul inghet de -7 C a cam suferit. Limita fiind de -6,6 C
 

ste

Member
Din pacate florile nu miros, dar sunt o frumusete :D
Floria, cred ca e singura sansa sa vad si eu fructe la el, asa in ghiveci nu reuseste sa la tina
 

gomez99

Well-Known Member
mie mi s-a spus in malta de un nene care avea niste piersici ca plantele de zona temperata nu se simt bine sub 15C. daia pe acolosa cind e iarna si da (foarte rar) cite un ger :p de 12-13 C lumea agricola intra in panica. asa ca probabil nici maslinul nu se va simti bine pus din prima in curte. da poate poti sa il pui intr-o zona adapostita linga un perete cu expunere sudica, etc., sau sa il plantezi tot in ghiveci si sa incerci sa il aclimatizezi treptat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Maslinul meu e chel complet.Banuiesc ca este un fenomen normal in perioada aceasta a anului ca la toate plantele tropicale.
Ste,George voi cit de des il udati in lunile de iarna ?
 

ste

Member
Gabiuta, eu il ud destul de putin - 1/saptamana, dar cu frunzele ... nu stiu ce sa spun, al meu nu si le pierde iarna, poate sunt soiuri diferite
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca sunt soiuri diferite.La ce temperatura sta?
Ma gindesc ca eu l-am tinut initial la o temperatura mai joasa.Sa zic vreo 12-14 grade si cind am vazut ca(virgula) cheleste l-am mutat la ceva mai cald.Apoi...........eu l-am udat foarte rar tocmai fiindca statea la rece si m-am gindit ca daca el in habitat sta fara ploi atita timp :oops: ..........
Asa,ce sa zic? e verde.In sensul ca nu e uscat :( .
Sper sa isi revina :? .

M-ai bagat la idei :cry:
 

elenafles

Active Member
Eu tin maslinul in perioada iernii intr-o camera in care temperatura ajunge la -2 ,-3 grade fapt pentru care il ud mai rar.Frunzele ii cad din lipsa de apa dar primavara ii apar altele noi.
 

scd

Member
acum 2 ani am fost in vizita la parinti in italia. intr-o dimineata am mers la un targ intr-un orasel si printre altele am vazut si un maslin de vanzare si nu am putut pleca pana nu l-am cumparat.era cam de 1.5 - 2 cm in diametru la baza.cand l-am luat avea cam 5 masline, nu mai stiu exact. in perioada sarbatorilor de iarna au venit parintii in tara si su uitat sa il bage in casa. cand s-au intors ii cazusera frunzele in proprtie de 80%. nu l-au mai bagat in seama deloc crezand ca a murit, spre norocul lor nu l-au aruncat. de udat nu poate fi vorba, doar zapada care a cazut pe el si in ghiveci. in primavara a inmugurit din toate crengutele pe care le avea, a facut flori si chiar fructe.
mentionez ca inaltimea lui este de aproximativ 1 m si temperaturile la care este supus iarna sunt de -10 - -15 grade.
chiar in aceste zile suporta cu darzenie o temperatura de -12 grade.
nu stiu ce soi este dar cert este faptul ca in primavara cand vin din nou in tara o sa mi-l aduca si o sa vad cum o sa se comporte la noi in tara.
 
D

dyayzh

Guest
Sa vedem cum o sa comporte la temperaturile noastre maslinul. Speram sa ne informeze despre asta scd :wink:
 

ani

Member
Maslinul meu sta in balcon si cu gerurile astea au fost si +4 grade. Are toate frunzele si este vioi, il ud o data pe saptamana.
 
Sus