maslin - metode inmultire

LadyBug

Well-Known Member
Cum spuneti ca rezista maslinii la frig, eu am avut un pui de vreo 30cm si nici nu a dat bine de frig ca s-a uscat complet! La fel si alte plante care se spune aici ca ar fi rezistente la ger (kumquat, guava, acca seloviana), nu sunt rezistente, la minus cateva grade se duc! Am luat si fistic de la cineva de pe forum acum cativa ani si nu a rezistat peste iarna afara si noi avem unele dintre cele mai blande ierni din tara! Mai am un maslin mare care a fost rezistent, dar e alt soi, e pitic, si nici nu l-am tinut la mai putin de -3-5 foarte putin timp.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lady draga credeam ca imi dai o idee :-D.
Eu tin maslinul meu iarna in casa intr-o camera unde nu sunt mai mult de 5 grade.Afara mi-e teama.Ii merge ok si vara e frumos.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
cred ca sint citiva candidati care ar rezista in Romania in gradina in zonele mai calde ale romaniei ... nu stiu daca ar ajunge sa se coaca maslinele.

Unul din candidati se numeste Eddy's Winter Wonder ... varietate descoperita inElvetia. Culmea e ca exista maslini care rezista in zona mai calda a Canadei, in desertul din zona de sud a Columbiei britanice.
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
Da, am o idee legat de problema asta, e buna si pentru vara: m-am apucat, catinel-catinel, sa-mi sap o sera din aceea in pamant, e buna si pentru vara cand a arsita mare, dar si pentru iarna. Insa iarna si toamna voi avea mari probleme cu umiditatea, va trebui sa pun o soba sa incalzesc aerul si o ventilatie buna, cu tuburi.
Maslinul, anul asta, desi a stat in frig mai mare decat in alti ani (sau poate tocmai de aceea), nu si-a pierdut nici o frunza, si a mai stat si la intuneric vreo 3 luni :) Nu as vrea sa-l tund, insa are un mot pe care voi incerca sa-l inradacinez, sa vedem daca am succes.
Am uitat sa va spun si de chitalpa: am luat anul trecut in primavara doi, au crescut frumos, adica aprox 1m fiecare, dar acum imi par uscati complet, nu i-am invelit decat putin la baza cu niste pungi, acum regret, mai bine ii musuroiam serios.
Insa pe faleza am vazut cativa chitalpa mari care infloresc in fiecare an, poate isi revin si ai mei, sau or fi fost prea micuti ca sa reziste iernii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe mine ma manca destele acusica sa tai de aia am intrebat.Adica mai astept putin pana va fi luna in crestere.
Buna idee cu sera aia.O sa iti faci crescatorie de citrice acolo ca stiu ca tare le mai iubesti :-)
 

LadyBug

Well-Known Member
Intr-adevar, imi plac citricele si am strans cateva, din pacate stau rau cu spatiul dar cred ca pentru ele va fi buna sera ingropata. Mai nou, m-am apucat sa pun in multe PET-uri capsuni si afini in ghivece marisoare, plante care au nevoie de frigul iernii si pentru care vreau sa fac un fel de solar vertical neincalzit, inca nu stiu exact cum. Din acest motiv nu tund masliaul, nu timp deloc, mereu am altele mai importante de facut, dar voi reusi pana la urma. Si nu stiu cum fac, dar timpul zboara cand ajung la teren, abia mut cateva capsuni in PET-uri si a trecut ora! S-au inmultit capsunile, pacat ca nu sunt din alea remontante, din alea am doar cateva de anul trecut din toamna si care probabil se vor inmulti anul asta.
 

Tudor91

New Member
Buna ziua, sunt nou pe forum observ ca nu a mai postat nimeni, nimic de 2 ani, este cineva din Constanta sau apropiere dispus sa imi dea si mie cativa samburi de maslin, imi doresc de mult sa am cel putin unul. Va multumesc, o zi buna! :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca daca cumperi masline nemurate.... adica verzi (coapte).... poti sa te bazezi pe samburii respectivi. Nu stiu unde gasesti..... problema e insa cu cantec.... s-ar putea sa dureze foarte mult pina sa ai fructe pt ca o mare majoritate da maslini incep sa fructifice dupa multi ani de vegetatie.
Daca il vrei si pt frutcte e mai bine sa obtii un maslin gata crescut...... daca vrei experiente... e bine si din samburi. Surprinzator... la Timisoara au iesit maslini din samburi pe unele zone verzi.....;-) Nu stiu insa ce s-a ales de ei..... dar sint maslini salbatici in Turcia in zonele de munte care rezista la ierni cu zapada si inghetz cu brio... insa nu par sa produca decit rar sau deloc. www.google
 
Sus