maslin - metode inmultire

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai daca ii acopera cu plastic e clar ca nu le mai pune apa.Nu-i asa Gabi?
Da e bine la temp.asta.Sunt curioasa...totul e sa nu iti pierzi rabdarea :mrgreen:
 

gabiee

Active Member
nu le-am acoperit cu folie , inca nici nu le-am udat , am pus un pic de perlit in pamant , si nu mi s-a parut ca s-ar fi uscat deja ( am udat bine cand am semanat ) ,
dar daca ziceti voi ... le acopar :D
 

veretregn

Active Member
dana_rusu a spus:
eu abia astept ,declar perioada aceasta,, era experimentelor,,Dumnezeu cu mila :?
eu am luat niste butasi de maslin din spania, i-am pus in pamant almestecat cu nisip si le-am administrat si niste hormon lichid de inradacinare.
 

George

Member
veretregn a spus:
eu am luat niste butasi de maslin din spania, i-am pus in pamant almestecat cu nisip si le-am administrat si niste hormon lichid de inradacinare.

La fel am facut si eu, am rupt cativa butasi, i-am pus in pamant dupa care i-am udat cu apa amestecata cu substante pt inradacinare, zilele trecute i-am verificat si am observat frunze noi si radacini micute.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Georgica .....in afara de faptul ca tu ai degete verzi (nu stiu de Veretregn :D ) cind le-ai pus??Si chiar au iesit???Ce chestie :eek: Nu m-as fi asteptat la asa ceva .
 

George

Member
Gabiuta a spus:
Georgica .....in afara de faptul ca tu ai degete verzi (nu stiu de Veretregn :D ) cind le-ai pus??Si chiar au iesit???Ce chestie :eek: Nu m-as fi asteptat la asa ceva .
Pai prin luna august i-am pus la inradacinat, sincer sa fiu nu credeam ca va mai da ceva din ei pt ca la fel am procedat cu mai multi lastari de mirt luati tot din Spania si n-am avut bafta nici macar cu unul :(
De vreo trei ani folosesc o singura metoda de inmultirea a lastarilor si a semintelor, dau cateva gauri in fundul unui pet, il tai de la jumatate, pun cam 5-10 cm de pamant, introduc butasii sau semintele, lipesc cu scotch cealalta jumatate, desfac dopul, ud cu apa amestecata cu substante de inradacinare, pun dopul si astept pana vad ca incep sa iasa radacinile, credeti-ma ca 90% din incercari s-au dovedit a fi reusite.
Iata cativa lastari de maslin si cativa pui de dafin iesiti din samburi:

 

ghia_don

Active Member
Lastar am pus si eu la prins , cred ca prin iunie, si s-a prins destul de repede...iar acum are doua ramurele :) .
Cred ca la vara va chem la cules :wink: :rofl: ...
Acum am semanat si niste simburi de maslin dobrogean...astept sa rasara :D ...
 

ghia_don

Active Member
Din semintele de maslin dobrogean culese in toamna si semanate in ianuarie n-a iesit nimic :( ...
La sfirsitul lui februarie, am cules din nou simburi ramasi peste iarna pe linga pom si am semanat din nou...si acum iata-i :)
 

ghia_don

Active Member
Poate in anii cu ierni prea lungi, dar anul trecut am cules fructe coapte de la noi din Iasi.
 

magda

Active Member
Moderator
Au rasarit maslinii din seminte ? la mine nimic inca cu toate ca au fost pusi samburii de o luna si ceva la germinat :(
 

happy

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Poate in anii cu ierni prea lungi, dar anul trecut am cules fructe coapte de la noi din Iasi.
Ghia am si eu un jujube de 2 ani ,il mai acoper ca pe smochin?Anul asta a facut 0 maslina dar nu a tinut-o decat pana a facut 0,5 cm si s-a uscat! :( Poate la anul...,acum are aproape 1 m inaltime :D
 

ghia_don

Active Member
Anul trecut am avut citiva puiuti prinsi din lastari, nu aveau mai mult de 10-12 cm, pe care i-am trecut iarna ingropati cu tot cu ghivece, in sera rece.
Adica nu i-a nins si nu i-a batut viscolul, ca in rest , au stat si la -30 sau mai mult cit a fost iarna trecuta. In primavara au dat frunze noi si au si inflorit :D .
Iarna asta va sta in gradina, fara nici o protectie...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Voi ce perioada din an declarati a fi optima pentru inmultirea din butasi a maslinului?Primavara devreme(martie,aprilie)? Sau vara (iunie iulie)? Sau toamna (septembrie)? Iarna nu o mentionez :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
ghia_don..... cum a mers treaba cu experimentul cu maslinii in gradina ?
 
Sus