"Masa" gradinarului

iris

Active Member
emundin a spus:
iris cand termini de facut schita sa ne arati si noua :p
Schita am terminat-o acum urmeaza necesarul de materiale. Blat de masa, scanduri, etc. + 2 litrii de palinca pentru manopera. :) Nu am aparat foto dar promit ca, atunci cand v-a fi gata am sa postez "prototipul".
 

iris

Active Member
Prototipul este gata in proportie de 90%.Am citit pe undeva pe forum despre cum se pot transfera pozele din telefon in calculator iar apoi intr-un album foto dar nu mai gasesc rubrica . Ma ajuta si pe mine cineva? Doresc sa prezint ( cand v-a fi gata ) "masa fermecata". :)
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
bravo iris, buna treaba ai facut! vad ca masa ta are si acoperis, deci nu o sa te uzi daca te apuca ploaia lucrand :)
 

iris

Active Member
Acoperisul l-am conceput pentru a proteja cat de cat masa de ploaie iar dimensiunea ....asa s-a nimerit. Am loc suficient in gradina. :)
Pentru v.cristina iti spun mai tarziu ce si cum cand vine si sotul acasa sa-mi dea detalii.Eu doar i-am desenat schita prototipului :)
 

mihai63

Member
Iris..... :clap: :clap: :clap:. Ma bucur ca esti aproape de final si am mai luat si eu o idee din zbor :rofl: ....sper ca nu te superi
 

andrateodora

New Member
Ce faci cu ea cin ploua ?
Intr-un an se va crapa toata.oricit de tare o acoperi cu vopsea.
Lemnul "lucreaza",din fotografii nu se-ntelege ca s-au luat masuri in acest sens.
 

iris

Active Member
andrateodora a spus:
Ce faci cu ea cin ploua ?
Intr-un an se va crapa toata.oricit de tare o acoperi cu vopsea.
Lemnul "lucreaza",din fotografii nu se-ntelege ca s-au luat masuri in acest sens.
Masa este lacuita cu un lac special pentru exterior"lac pentru nave" nu imi fac griji deoarece cu aceelasi lac am protejat si casuta din gradina si te rog sa ma crezi ca, este ok.Daca te uiti mai atent masa este conceputa cu acoperis( eu stiu ca ploaia mai bate si din lateral) am renuntat la sertarase tocmai din acest motiv.Eu sunt foarte incantata de masuta mea.Am sa revin cu imagini cand va fi asezata la locul ei. :)
 

andrateodora

New Member
"lacul pt. nave" este pt.nave din metal,sau pt. nave corabii ?
Lemnul este una iar metalul se pare ca are alta structura.
 

iris

Active Member
andrateodora a spus:
"lacul pt. nave" este pt.nave din metal,sau pt. nave corabii ?
Lemnul este una iar metalul se pare ca are alta structura.
Lac pentru lemn(pe cutia respectiva se vede imaginea unei podele)sigur gasesti in Praktiker :D
 

Amadeo

Member
Chiar si cu vopsea normala, ingrijita periodic, rezista si la ploi, Lemnul e mai rezistent de cat pare. Eu am niste rafturi de lemn, afara, pe care asez ghivecele de flori vara, si sunt date doar cu vopsea normala de lemn, si rezista. nici macar peste iarna nu au fost protejate de altceva.....
E drept, acum deupa vreo 3 ani, s-au cam degradat, dar asta pentru ca nu le-am revopsit niciodata, si in anumite locuri vopseaua s-a cam cojit. dar inca rezista :) :) :)
 

sonia

Member
Si mie imi place masa.Sa o folosesti sanatoasa.Stiu ca sunt foarte multe solutii pt a proteja lemnul si cu siguranta vei folosi masa mult si bine.
 

iris

Active Member
Nu am deschis un nou topic deoarece s-ar putea sa nu fie interesant.
Zilele acestea tot googalind am descoperit(nou pt. mine) cum as putea sa adun apa de poaie pt.a economisii nu doar din motive economice dar si pt. ca apa de la retea contine foarte mult clor ce dauneaza vizibil plantelor si solului si nu in ultimul rand socul termic (cum bine stiti apa de la retea sau fantana este foarte rece)..Deci, aveam nevoie de un recipient nu foarte scump cu un sistem de inchidere sigur ( copii sunt tentati sa scormoneasca peste tot) pt. a evita accidentele; sa fie dintr-un material cat mai natural (evit plasticul se decoloreaza in timp si este sensibil la lovituri).Cum doresc sa-mi amenajez gradina in stil rustic iata ce am gasit
http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=81699
Vara avem nevoie de multa apa pt. a uda plantele din gradina asa ca,pentru mine este o varianta buna nu doar cand ploua, daca se goleste il umplu cu un furtun prin partea de sus cu apa din fantana sau retea si astfel pana seara se incalzeste (evit socul termic).Cum se poate vedea are un robinet pt. a scoate apa din butoi si un sistem pt. evacuarea apei la supraplin.Este rustic si daca-i mai pun si un ghiveci cu muscate curgatoare deasupra se incadreaza perfect in gradina mea. :) Mai am nevoie doar de o stropitoare personalizata. :)
http://www.poetschke.de/orbiz/DigiTrade ... ct=dtpclgp
Pe eticheta respectiva (ceva mai mare) sa fie gravat "Flori frumoase, fluturasi, cer albastru ingerasi, IMI IUBESC GRADINA" :) :rofl:
 
Sus