Mary Rose (David Austin)

Roxana Peled

Active Member
Asa e, cum spui tu cu Winchesterii si cu Mariile doar ca Winchester Cathedral e alb ca neaua si cand da Maria erori le da albe nu roz pal :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Marie a spus:
Nu, pe alta tija.
Asta e Mary Rose, nu?
Da, ea e! Ma intreb daca nu cumva ai un trandafir 2 in 1 :rofl: Eu am facut anul trecut o nazdravanie de-asta, am altoit si, in august mi s-a parut ca nu s-a prins altoiul si am mai altoit un mugure iar acum am constatat ca de fapt erau prinsi amandoi, pentru ca am pe un lastar un trandafir si pe alt lastar un altul :evil:
Eu zic ca ai tai merg bine impreuna, asa ca... :)
 

adrianam

Well-Known Member
Primul val in 2014 a fost destul de bogat, iar florile foarte mari mi s-au parut.
Nu am avut timp sa-i tai macesele si spatiul acolo este cam stramt. Deocamadat nu mai are flori si am vazut ca i-au cazut si frunze de la patarea neagra parca.

 

Roxana Peled

Active Member
Din pacate va trebui sa te inghesui cumva pentru ca altfel nu prea cred ca o sa-ti reinfloreasca :(
Am si eu o problema cu un urcator care a ajuns mai inalt decat casa si mai e si ca un arici. Ma uit la el de 3 saptamani si ma tot gandesc cum sa-l abordez ca nu imi dau seama unde as putea sa asez scara :gandit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
adriana, cum zice si Roxana, inghesuie-te putin ;-)

Roxana Peled a spus:
nu imi dau seama unde as putea sa asez scara :gandit:
Pai ai mai avea si optiunea sa cobori pe franghie de pe acoperis :rofl: Sau te coboara sotul tau intr-un cos cu franghie :tavalit:
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: Cred ca i se coc macesele trandafirului aluia pana ajung eu (cu dieta mea pe sarite) la greutatea la care sa pot fi coborata pe sfoara :tavalit:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cred ca a fost primul meu trandafir englezesc ,daca nu ma insel ...
e foarte infloricios dar anul asta a fost mai tot timpul plin de faina :(
 

cristinaf

Well-Known Member
Si Mary Rose e in plina floare acum. Ador pur si simplu trandafirul asta! An de an e printre primii infloriti, si se remarca intotdeauna printre ceilalti, mai ales in primul val e frumos. Mai apoi reinfloreste modest, dar merita asteptarea an de an.
Initial am plantat 3 buc aproape una de cealalta, sa formeze o tufa bogata in scurta vreme, dar s-a dovedit a fi o idee nu tocmai buna. Repede au crescut toti 3, si datorita inghesuielii plantele cresteau mult in inaltime, formand niste tufe oarecum dezechilibrate, cu ramuri lungite mereu in cautarea luminii si a spatiului liber. Am renuntat la doi, si acum am doar o planta care a format o tufa echilibrata, si care arata mai pe gustul meu.:-)
DSCN1796.JPG DSCN1794.JPG
 
Sus