Mary Rose (David Austin)

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai anul acesta cam toti trandafirii (exceptii in general TH si floribune) au fost chinuiti de arsita...si nu numai trandafirii...asa ca nu e prea concludent...dar daca tempraturile din vara asta vor deveni o regula si nu o exceptie am cam incurcat-o :aoleu:
 

Roxana Peled

Active Member
Vara asta saracele plante au fost toate fericite doar la umbra la cat de cald a fost.
Multumesc pentru pont! O sa le pun ingrasamant. Amândurora :)
 

zamfira

Member
claude a spus:
Pai anul acesta cam toti trandafirii (exceptii in general TH si floribune) au fost chinuiti de arsita...si nu numai trandafirii...asa ca nu e prea concludent...dar daca tempraturile din vara asta vor deveni o regula si nu o exceptie am cam incurcat-o :aoleu:
Si totusi, desi vara au dus-o greu, cel putin la mine, mai ales inspre toamna au crescut cum n-au crescut niciodata .
 

adrianam

Well-Known Member
Dea a spus:
credeti ca poate fi Mary Rose? http://deasflowers.sunphoto.ro/NEIDENTIFICAT_VII
imaginile de pe hmf sunt foarte diferite, unele seamana foarte mult cu ce am eu, altele deloc!

Nici cu al meu nu seamana. Mary Rose, si in general toti englezestii, au florile mai delicate, mai fine, par de portelan.
Al tau, Deea, are floarea mai zdravana daca pot sa spun asa, oricum este foarte frumos, dar nu cred ca este Mary Rose.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Na dracie, a incurcat doamna borcanele :evil: Eu tot de la ea am luat Mary Rose si a fost ce trebuia
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Marie ,ce rau imi pare :( si eu tot de la ea am Mary rose ,si e chiar Mary .
dar oare ce o fi ,ca la ea nu am vazut alt englezesc roz :?
 

nicol

Member
Am citit undeva, nu mai stiu unde, ca ar fi obtinut din alt englezesc alb( si numele lui l-am uitat, parca winchester....). Tot acolo scria ca din aceasta cauza, uneori e posibil sa vedem la Mary Rose si floricele albe. :D
 

nicol

Member
Am gresit, e taman invers! Winchester Cathedral e spotul lui Mary Rose, de aceea uneori mai apar mici Winchesteri pe tufa lui Mary Rose. Dar tot nu-mi amintesc acum unde am citit!!!!!! :D
 
Sus