Mary Rose (David Austin)

adrianam

Well-Known Member
Mi-am adus aminte ca parfumul lui Mary Rose este destul de puternic si seamana cu cel de margaritar! :D
 

maxie

Member
Si eu il pun pe lista,mai ales daca miroase a margaritar. Fetele mele cred ca il vor adora.Lor le place foarte mult si culoarea si bujorii ,dar mai ales mirosul fin de margaritar.
 

adrianam

Well-Known Member
A inceput in mai si a avut aproape continuu cel putin o floare deschisa. Saptamana aceasta avea trei flori dar parfumul nu l-am mai simtit. Sta in umbra unui gard si porbabil ca ii convine, nu sufera de sete ca ceilalti din gradina.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cum rezista la soare trandafirul asta? L-am achizitionat de curand si nu stiu daca sa-l plantez la soare sau umbra partiala (in conditiile in care in gradina sunt limitate locurile cu umbra si le-am rezervat pentru englezesti mai "figuranti" in ceea ce priveste rezistenta la soare direct).
Ce ma sfatuiti??
 

cristinaf

Well-Known Member
Al meu are soare pe toata durata zilei, si daca as mai avea unul de plantat tot in soare direct l-as pune. E printre putinii trandafiri englezesti, dintre cei pe care-i am eu, la care florile si-au pastrat dimensiunea chiar si pe timp de canicula si nu se ard deloc.
 

Roxana Peled

Active Member
Multumim victoria pentru topic. E superb trandafirul tau.
L-am vazut aseara la gradina bijoux si mi-a placut tare mult culoarea dar nu stiam nimic despre el asa ca nu am fost chiar atat de interesata in a-l achizitiona. Acum, dupa ce am citit ce ai scris tu despre el sigur il vreau si eu.
Am o gradina foarte mica si nu-mi pot permite prea multi trandafiri. Trebuie sa fiu foarte atenta la ceea ce aleg :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mie imi place foarte mult Mary Rose, am cumparat in vara unul minuscul, la ghiveci, dar a fost mereu cu flori, chiar si acum mai are o floare si 2 bobocei. Imi place si parfumul lui :D
 

Roxana Peled

Active Member
Eu m-am tampit complet toamna asta :pumni: asa ca i-am comandat pe amandoi :)
Asta din poza pare un pic nehotarat care dintre ei sa fie :rofl:
 

victoria222

Active Member
Am observat ca trebuie ingrasat serios dupa primul val de flori ca daca nu atunci nu prea infloreste sau face flori micute si putine. Il mananca albina croitoare la maxim deci trebuie protejat cumva de ea. Si am mai auzit ca tolereaza semi-umbra. Ma gandesc daca nu cumva prefera semi-umbra pentru ca la mine, in plin soare, a fost chinuit rau vara asta de la arsita.
 
Sus