Margarete

Ninutza

Member
Tot ciufulite am semanat si eu, dar florile perene se pare ca primul an fac doar tufa, la fel am patit si cu echinacea din seminte.
 

IZA

Active Member
Ninutza a spus:
A incercat cineva sa insamanteze margarete, ma gandesc oare mai infloresc anul acesta, sau formeaza doar tufe . :?
Anul acesta NU vei avea flori dar anul viitor vor fi o splendoare asa ca merita. Eventual in toamna poti muta tufele unde vrei . Merg tare bine in combinatie cu nemtisorul .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La noi sunt inflorite mai multe tufe, dar toate din acelasi soi. Un pic ciufulite de la atatea ploi.

 

elipopa

Active Member
sunt tare dezamagita de margaretele mele ciufulite, asteptate cu nerabdare de doi ani;

trebuiau sa iasa asa:



si au iesit asa:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De unde le-ai luat Eli?Mie cele care ar trebui sa iasa ciufulite inca nu au inflorit ;sunt numai boboci.Sunt tare curioasa ce surpriza imi vor face.
In schimb am din acestea prin amabilitatea ...Emiliei :? (mii de scuze dar nu mai stiu exact :( ) la un schimb:

 

elipopa

Active Member
Gabiuta, am luat seminte de la Anthesis, acum doi ani!!Floarea trebuia sa fie mai mare si dubla si mai ciufulita decat este!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Emilia multumesc de urari si sa stii ca ele sunt tare vrednice,infloresc bogat si dau mereu si mereu boboci.

Eli nu stiu ce sa zic ca eu in general cu semintele nu prea ma impac :x

Crinutza o sa ai cu siguranta alte flori si mai frumoase.

Continui sa stau cu ochii pe cele ciufu-ciufu care nu vor sa se desfaca neam :x .daca or fi asa :?
 

Ninutza

Member
elipopa a spus:
sunt tare dezamagita de margaretele mele ciufulite, asteptate cu nerabdare de doi ani;

trebuiau sa iasa asa:



si au iesit asa:
Si eu am seminte de la Anthesis si tot asteptam sa-ti infloresca " ciufulitete ' ca sa stiu cum sunt si ale mele. Sunt dezamagita, oare si ale mele vor arata asa ?
In schimb am o margareta de la emilia de care sunt tare mandra, a inflorit frumos, nu ma mai satur s-o privesc.
http://nina.sunphoto.ro/Margarete/74847338
http://nina.sunphoto.ro/Margarete/pagina2
 

belisima

Well-Known Member
:visator: are cineva faimoasele margarete colorate?cred ca ar fi tare frumoasea aceste floricele rosii,galbene etc...am vazut ca au aparut la plant shop,dar e transportul cam mult pentru ce as vrea eu...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai ,am primit si eu la un schimb in primavara o radacina zdravana de asa ceva.A inflorit frumos,s-a dezvoltat si acum nu mai este.Suspectez faptul ca a avut prea multa apa.E drept nu am citit prea multe despre aceste plante si nu stiu daca nu cumva iubesc seceta ca prea au dat ortul repede.Chiar nu imi explic ce s-a putut intimpla :x
Sunt chiar foarte frumoase.
Eu am asa-zisele margarete galbene.Sunt florile mai mici dar sunt tare frumusele.Cred ca le am pozate prin albumul meu.Sunt anuale dar eu am reusit sa le trec peste iarna cu mare,mare grija,scotind tufa intr-un ghiveci cu balotul de pamint aferent iar acum replantata este ditamai tufa.O sa incerc sa pun la prins sa vad ce iese.
 

belisima

Well-Known Member
:D gabiuta,nici eu nu stiu care sunt conditiile preferate ale margaretelor,le am pe cele albe,normale.am avut si din cele galbene anuale,seamana cu tufanelele :? oare de ce nu oi fi luat seminte...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Violeto astia de la Starkl nu stiu ce vind....astea sunt crizanteme toata ziua... :x
Ia de la Levi daca le are si iti colorezi gradina :)
 
Sus