Margarete

IZA

Active Member
:eek: Vaaai Bradut ce poza frumoasa !! Ce-as dormi si eu acolo!! Superb superb !!!
 

alfa

Active Member
Iti raspund eu floridoro. Da sunt perene. Cel mai usor se inmultesc prin divizarea tufei.

M-au inflorit si mie :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
bradut a spus:
Pe langa gradina (nu foarte mare), am o zona intinsa de faneata. Iar anul acesta este dominata de minunatele margarete:

nu cred ca am vazut ceva atat de frumos pana acum :D
si cu ocazia asta am facut si o plimbare virtuala in gradina ta care e foarte frumoasa, felicitari! Ai niste exemplare deosebite!!
 

aleynad

Active Member
Moderator
Margaretele sunt florile mele de camp preferate, asa ca nu au putu rezista sa nu le aduc si in gradina :D
- cele anuale, alaturi de gaillardia


-cele perene
 

aleynad

Active Member
Moderator
Gabiuta, cele anuale infloresc primele, din iunie si tin cam o luna.
Cele perene infloresc mai tarziu, in iulie si le am inflorite si acum.

Cornelia, diferenta o fac simplu : cele perene cresc din aceiasi tufa in fiecare an, in acelasi loc.
Cele anuale se autoinsamanteaza, apar in fiecare an singure in locuri diferite in strat.

Cele perene le am puse in straturi diferite de cele anuale.[/b]
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine sunt perene.Dar infloresc prin mai-iunie (or fi timpurii :? ) si dupa aproximatix 2 saptamini....dispar.Mi-ar place unele perene dar care sa tina floarea toata vara. :D
 

ghia_don

Active Member
Margaretutele mele salbatice, la prima lor inflorire au avut tije inalte cam de 80cm si a trebuit sa le leg de un bat sa nu le culce vintul la pamint...Dupa ce le-am tuns florile trecute, au crescut altele mult mai joase si care parca imi plac mai mult asa :D ..
 

elipopa

Active Member
si eu as vrea sa gasesc din acelea cu floarea foarte mare! am vazut la noi in oras intr-o gradina si erau superbe!! Nu are nimeni prin gradina??
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Waw....ciufulita e superba :D
Mare-mare dar cit de mare floarea?Si eu vreau margarete.De unde facem rost Eli? :?
 

elipopa

Active Member
Gabiuta a spus:
Waw....ciufulita e superba :D
Mare-mare dar cit de mare floarea?Si eu vreau margarete.De unde facem rost Eli? :?
erau mari, mari florile si tija mai groasa decat la ale mele si stateau tepene, aveau si niste frunze mari si groase!!
ale mele trebuie legate ca sa stea drepte!!

nu stiu de unde sa facem rost, Gabiuta!!
pentru anul viitor vreau sa fac rost de cat mai multe soiuri de margarete si de phlox!!
daca aflu ceva, anunt!!
 
Sus