Marechal Niel

Primula

Member
Ma intereseaza daca are cineva Marechal Niel, si daca da, cum evolueaza. Eu l-am achizitionat, dar am aflat ulterior ca este un trandafir de sera, ca nu se simte prea in largul lui afara, e sensibil la soarele prea puternic si la inghetul din timpul iernii. E un trandafir superb, parfumat, cu o floare eleganta, un tea noisette. Cine stie mai multe si ma poate ajuta, eu vreau sa-l plantez totusi afara, ca este un catarator.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Trandafirul Marechal Niel

Eu mi-l doresc de mult dar din informatiile de pana acum ar fi sensibil rau la frig, eu pana la urma o sa-l iau la toamna ca sa ma conving pe pielea mea ;-)
 

DANIELA06

Member
Re: Trandafirul Marechal Niel

:aoleu: :gandit: Chiar am sa ma uit sa l vad unde l am plantat sa ma conving daca este asa :gandit:.Multumesc de informatie :hug: .
 

adrianam

Well-Known Member
Re: Trandafirul Marechal Niel

L-am luat si eu si l-am pus la munte. Sper sa fi rezistat, abia peste doua saptamani s-ar putea sa ajung acolo.
 

Rose

Active Member
Re: Trandafirul Marechal Niel

Norocoasa! Eu nu l-am mai gasit nici la Maria...
 

gabrielais

Active Member
m-ati facut si pe mine curioasa...arata bestial "monstrul" :) evident mi-l doresc si eu, chiar daca e sensibil....gasim noi metode sa il protejam de frig :D
 

yellow rose

Member
Eu am plantat unul in toamna si nu a avut probleme cu frigul. Din greseala a fost "tratat" cu ierbicid total si calcat in pcioare de doua ori. Tot viu este. Daca scapa necosit poate va arat si flori :).
 

DANIELA06

Member
Pot sa va spun ca a rezistat frigului .A facut o floricica ,dar din pacate a fost mai micuta .Si el a fost tare mititel .
 

adrianam

Well-Known Member
Eu l-am luat de la Lottum, dar cred ca este un ou kinder! Cred ca mi-au trimis altceva in locul lui! :wasntme:
Voi reveni cu poze, ca vreau sa mai verific o data sa nu il confund.!
 
Sus