mararul si secretele lui...

mama4you

Member
vin si eu cu cateva informatii....

Plantare seminte de marar!

Mai intai umpleti vasele pregatite dinainte cu un amestec de pamant usor umed. Presarati apoi semintele, dupa care asezati deasupra lor un strat mic de pamant si tasati cu fundul unui pahar sau cu o lingura, pentu ca semintele sa se fixeze si sa prinda umezeala din sol.

Vasul in care ati pus semintele trebuie acoperit cu o folie transparenta de plastic (atentie, trebuie sa aiba gauri pentru ca sa intre aerul) pana cand incep sa se vada plantutele. Asezati rasadnita pe pervazul unei ferestre orientate spre sud, pentru a beneficia de lumina din plin. Pentru a uda pamantul din ghiveci, turnati apa in farfurioara acestuia, nu turmati apa pe deasupra.

Transplantarea!

Cand plantutele au ajuns sa masoare 5 cm, plantati-le pe fiecare in ghivece separate sau rariti-le (taiati plantutele mai firave, lasandu-le astfel pe cele sanatoase si viguroase sa se dezvolte perfect in continuare).

Daca semintele nu au germinat, motivele pot fi urmatoarele: pamatul a fost prea uscat sau prea umed, temperatura prea scazuta, semintele au fost acoperite cu prea mult pamant sau, pur si simplu, semintele nu au fost de o calitate buna.

Pamantul trebuie sa fie nisipos si usor drenabil, iar ghiveciul trebuie sa ii permita asta. Umpleti doua treimi din ghiveci cu pamant, asezati plantele si apoi acoperiti cu un strat de mulci. Trebuie sa udati frecvent, mai ales vara.
 

victoria

Active Member
Eu nu am semanat pana acum mararul decat direct afara la locul definitiv si i-a mers excelent.
Se pot chiar imprastia semintele cu mana pe pamantul proaspat sapat si maruntit,fara sa fie acoperite,apoi udat pamantul.Mi-au iesit si cand le-am acoperit si cand nu. :D
Poate le-a fost frica de mine,si de aia nu au indraznit sa nu iasa,nu stiu :)
 

Fleur

Active Member
La mine cel mai viguros marar este cel care iese singur pe unde vrea el.
Simona chestia cu repicatu' e o aberatie, dupa parerea mea. Nu stiu de unde iei tu informatiile dar eu pun marar si-n ghivece dar nici vorba sa pun apoi fiecare plantuta in ghiveci separat, mai ales ca nici n-are nevoie de atata loc.
 

mama4you

Member
pai mie mi s-a mai intamplat sa nu mi se prinda toate semintele..sau rasadul final sa fie mai pleostit intr-o parte si atunci le rup pe cele cu defecte...si le las pe cele frumoase...
 

ghia_don

Active Member
Am semanat o singura data marar in gradina...acum 18 ani :rofl: ...si de atunci n-a mai fost nevoie, ca iese singur in fiecare an. Am o multime, pe masura ce creste, smulg cu bratul si pun si la uscat, si la congelator si dau si la vecini. Am grija sa nu-l tai pe tot la prasit, ca sa -mi ramina citeva fire sanatoase pe care le las sa se coaca si sa-si scuture semintele.
Dupa ploile din septembrie, am din nou marar proaspat in gradina, iar primavara iese singur...
 

Floria

Active Member
Este adevarat ca mararul mareste sanii. Intr-un an a facut tatal meu asa de multa samanta de marar incat mi-a dat si mie doua kilograme din care le-am dat si colegelor de serviciu. Ajunsesem sa pun la orice mancare seminte de marar si la un moment dat ma tot intrebam ce se intampla cu mine de mi-au crescut sanii dar si colegele mele spuneau la fel incat ne intrebam daca nu cumva constructia in care lucram are vre-un efect asupra noastra, pe vremea aceea nu se stia acest amanunt.
 

ghia_don

Active Member
Nici eu n-am stiut :eek: ...
Daca eram mai tinara ma apucam de strins seminte, dar acum nu mai e cazul :rofl:
 

mirela06

Active Member
:rofl: Daa. Asa este si cea mai concentrata este tinctura daca nu ai planta caci nu numai semintele fac astfel de minune ci si toata planta.
pe linga rolul ei de a mari sinii are rolul hormonal de a stimula glandele si a mentine tineretea corpului, stimuleaza glandele sexuale, etc, asa ca nu ignorati aceasta plantuta. :)
La mine in Banat stiu ca ai mei gateau multe mincaruri si mai ales sos alb de marar. Peste tot marar caci ,spunea mama , te mentine in forta, te face mai luminos, vesel si cu glas de clopotel. :)
 
Sus