Maranta tricolor

renata

Member
Re: Maranta si Asparagus

asa m-am uitat io la pamant dar o sa-i scimb maine pamantul,mersi mult de tot
 

renata

Member
Re: Maranta si Asparagus

I-am schimbat pamantul acum in weekend ,am pulverizat-o in fiecare dimineata .Acum astept sa vad daca isi revine .
 

renata

Member
Re: Maranta si Asparagus

Dragilor sa va povestesc,am schimbat pamantul la Maranta ,deasupra i-am pus niste bilute de argila pe care le stropesc zilnic(ca sa aiba vapori),o pulverizez in fiecare dimineata dar i s-au ofilit toate frunzulitele,a mai ramas una singura care azi dimineata am observat ca pe margini a inceput sa se usuce :( .Ce mai pot sa-i fac?Ma enerveaza groaznic ca nu o pot salva :cry: .
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Ai putea sa ii cresti umiditatea daca ii pui o "punga" in cap. Ceva de plastic transparent cu niste gaurele sau chiar o punga putin perforata. Eu cred ca ar ajuta-o.
Nu ai niste poze cu ea?
 

Kati

Active Member
Renata, si Maranta mea incepe sa aiba frunzele urate. Cele vechi se ingalbenesc si mor, cele noi cresc foarte mici, si sunt unele care se uratesc deja, desi nu ar fi cazul. In general am observat ca Maranta nu prea rezista multa vreme in casa orice i-ai face. Pe a mea am luat-o anul trecut prin mai-iulie, nu mai retin. Am zis ca o sa tina 2 ani si apoi va ajunge la gunoi, dar se pare ca nu va rezista nici atat. Am mai avut aceasta planta si s-a comportat la fel. Pana la urma se pare ca va trebui sa le acceptam ca pe niste plante de sezon din pacate. Si sa incercam sa le cumparam cand le gasim la preturi mici, caci nu merita sa dai multi bani pe o asemenea planta (a mea am gasit-o la Kaufland cu 9 lei).
Nu te mai supara din cauza ei, ca nu merita.
 

renata

Member
Ruxi,
ti-am vazut postarea,multumesc frumos ,aseara i-am pus punga perforata ,sa vedem ce va fi.multumesc inca o data.Am poze cu ea in album,acum arata mult mai rau,i-a ramas doar o frunzulita :(

Kati eu am primit-o de la mama ,tu sti cat de faina e a ei?nu inteleg ce nu-i place la mine,umiditate are ,caldura are ,pamant schimbat ,acu-i cu punga-n cap :rofl: .
 

Kati

Active Member
Banuiesc ce faina e cea a mamei tale :D Si a mea a fost faina cand am luat-o, cu frunze maaari si frumoase. Cum am adus-o acasa, deja incepuse sa faca frunze mai mici. S-a indesit bine de tot, dar e clar ca olandezii le dau chimicale astfel incat sa arate perfect.
 

renata

Member
Nu stiu ce le dau olandezii ca mama o are de vreo 10 ani,si atat de frumoasa e si deasa ,mami chiar zicea ca e atat de simplu de intretinut ,nu-i pune apa decat atunci cand isi aduce aminte de ea :| ,si o tine in bucatarie ,nu e luminoasa bucataria ei si totusi floarea se descurca bine.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
S-ar putea ca secretul sa fie bucataria. Acolo, desi probabil exista o hota, umiditatea tot mai mare este decat in alta parte a casei. Eu de exemplu am tinut cu mare succes in baie plante iubitoare de umiditate.
oricum renata, tu sa ne mai spui ce face planta ta :D
 

Dea

Active Member
Am o maranta leuconeura http://deasflowers.sunphoto.ro/ALTE_PLANTE/86041676 Am primit-o acum trei ani, era doar un pui atunci. A avut perioade si mai bune, si mai proaste :| , dupa cheful ei sau ... al meu ;-)
O tin intr-un ghiveci de ceramica ( nevopsita ), geam la nord-est, departe de vreo sursa de caldura ( calorifer ), o ud cam o data pe saptamana pe timp de iarna, desi nu-mi fac un stres din asta.
Substratul trebuie sa fie unul drenabil, dar care sa retina umiditatea. Ii displace aerul uscat.
Nu o consider mofturoasa, mie mereu mi-a incantat sufletul, are o delicatete a ei, un mod discret de a bucura privirea.
 

lelia

Well-Known Member
Dea ,e foarte frumoasa ! sa-ti traiasca ! :D
Si intr-adevar are farmec ,doua inimioare gemene pe fiecare frunzulita ,un colorit in contrast ,superb ,iar seara isi strange frunzulitele pentru somn .
Am avut si eu ,tot in bucatarie o tineam ,a trait vreo 3 ani apoi am pierduto .
Imi plac toate plantele din aceasta familie ,facusem la un moment dat o obsesie ,dar m-am lecuit ,am pierdut toate plantele si o multime de bani .
 

Dea

Active Member
Iti multumesc lelia! si imi pare rau ca le-ai pierdut pe ale tale. Poate ca bucataria, totusi, nu e cel mai potrivit loc sau poate ca ceva, in ambianta acestora, s-a modificat. Cu plantele nu stii niciodata, am si eu cateva pe care nu am reusit sa le "imblanzesc" ( gardenia, azalea ) :( , desi imi plac enorm!
Din genul ei, o am doar pe aceasta ( i se mai spune " urechi de ierpure" si " planta care se roaga" ), insa, am tratata-o mereu cu o doza de calm detasat, poate si acesta sa fie un secret :D Plantele tind sa interactioneze cu emotiile noastre, tensiunile, iar atunci cand ne dorim ceva cu pasiune, exista si o doza de tensiune. Eu zic, sa mai incerci, macar cu una! :D
 

lelia

Well-Known Member
Da ,sigur sunt o multime de chestii care influenteaza cresterea si dezvoltarea plantelor din jurul nostru ,eu incerc sa le observ ,sa-mi dau seama daca pot sa le cresc ,am trecut de faza ''imi place planta ,o i-au acasa " . Le admir la cei care le pot creste si ma bucur pentru ei . :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Perfect adevarat graisi draga mea...numai ca entuziasmul incepatorilor nu poate fi potolit prin vorbe ci dovedit prin experienta proprie.Tine minte ca asa am fost si noi la inceput.Vazut,placut,omorat,murit....cam asta era ciclul.Apoi a inceput selectia dar dupa multe ...decese :mrgreen:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Fetelor, ca ador decorativele prin frunze, am mai spus. Prin urmare marantaceele au un loc de frunte in colectia mea de plantute fie ca-i vorba de maranta tricolor, ctenanthe, stromanthe ori felurite calathea... Asa ca am plante care au trecut la mine cel putin 2 ierni. Maranta e veterana. O am de vreo 7 ani. Pe toate le-am crescut din stadiul de pui, ori plante foarte tinere si am ajuns sa am o "padure". Pentru mine sunt greu de ucis. :) Insa pe maranta am intinerit-o. Am inmultit-o mereu. Cum crestea prea mult, cum retezam niste lastari. Planta se indeseste si arata mai bine.

Evolutie maranta tricolor:


Evolutie ctenanthe lubbersiana variegata:


Evolutie stromanthe sanguinea tricolor:


Evolutie calathea mahoyana si c. zebrina:
 

magda

Active Member
Moderator
Superbe Adina ! :clap: Am si eu cateva, dar nu arata nici pe departe ca ale tale. Maranta tricolor mi-a murit de 2 ori pana acum. :(
 

Kati

Active Member
Adina, jos palaria! Chiar ca ai nimerit exact ce le place, fiindca doar atunci cresc asa bogate. Ma minunez de mor! :rofl:
In general cam toata lumea are probleme cu ele dupa 2 ani.
Am si eu o stromanthe sanguinea, insa nu vrea sa faca frunze cu crem deschis, doar cu o culoare cam uratica spre galben. In rest nu am avut probleme cu ea pana acum, anul acesta da semne sa-i moara mai multe frunze. Sunt tare curioasa cum o sa evolueze in viitor.
 

akhalteke

Member
Tricolora mea o duce f bine in baie, tot creste, frunzele bine-merci, anul trecut a fost tot inflorita.... O ud la cateva zile, in rest ii dau pace si ea e multumita. Are 2 ani la mine, fara probleme.
 

anca_22

Member
Ce colectie impresionanta! Si eu am una dar parca nu ii merge asa de bine, cred ca ar trebui sa o mai intineresc.
 
Sus