maracuja, tamarillo

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Maracuya o duce super , au trecut peste iarna , iar tamarillos e la inceput de drum .

Aura ce ai mai facut cu tamarillos caci a trecut ceva timp ?
 

Aura

Member
Tamarillos al meu ...nu stiu ce s-a intamplat cu el. Pur si simplu a disparut din ghiveci...si culmea, ghiveciul era in casa. Serios. Nu prea l-am bagat in seama in iarna. Intr-o zi, am zis sa-l ud ..sa vad ce mai face...si surpriza, nu mai era acolo :|

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine stau si acum fortati in tavita de 10 ca nu stiu ce planuri am pentru ei , nu urca in sus ca nu le dau voie la radacini , dar nu prea stiu de conditii de iernare daca voi putea oferi
 

Aura

Member
I-ai putea pune in gradina. Si peste iarna sa-i acoperi. Chiar daca sunt plante tropicale (din America de Sud), am inteles ca daca planta este maricica, rezista la clima mai rece.

Mie azi mi-a venit o idee. Ma gandeam eu asa... :gandit: Sa-mi las unele plante in gradina blocului, cele care suporta pana la -10 grade (conditiile de acolo sunt oarecum mai bune decat cele din casa), iar peste iarna sa le acopar cu o folie. Fac ceva gen igluu din bete si apoi acopar cu folie. Ce ziceti, o fi buna ideea ?

Aaa, imi zicea cineva ca floarea de tamarillo degaja un parfum asemanator cu zaharul ars. Asa sa fie ...?

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca sub -2 cam nu mai ai pe ce pune mana , asa ca rezistenta e la fel ca familia lui ....solanacee (cartof rosii pepino) care nu rezista iarna afara sau peste iarna
 

Floria

Active Member
Aura, doar plantele care rezista mai sus cu o zona fata de zona ta merg lasate in gradina si protejate cu ceva. Cele care sunt mai sus cu doua zone decat zona ta , poti sa le pui orice ca nu rezista. Adica daca locuiesti in zona 6 , poti lasa in gradina plante de zona 7 dar cu protectie. Eu am verificat asta doua ierni cand aveam solariu. Cele de zona 8 nu au rezistat nici in solariu.
 

Aura

Member
Multumesc pt informatie, Floria. E bine de retinut.
Mai demult, nu stiam ce sunt zonele acestea climatice, care si cum..pe unde.
De ceva timp, de cate ori plantez semincioare de plante exotice, ma documentez temeinic carei zone ii apartine acea planta.

Aura
 

plant eater

New Member
mai bine le tii in apartament, passiflora edulis nu rezista iarna in gradina deci mai binenu o tii in gradina deloc decat sa te muti cu ea in fiecar iarna sau primavara, ce ai mancat din ea era cred coaja, chestiile comestibile sunt tocmai semintele
 
Sus