maracuja, tamarillo

Aura

Member
asta-seara am ajuns sa mananc maracuja si tamarillo.
cu care sa incep?ce sa va povestesc mai intai?dau repede bataie ca apoi trec la somn.
...maracuja...nu auzisem de el pana acum. Dupa denumire...as fi zis ca cine stie ce specie de reptile o fi...nu-i ,domne ,din regnul animal! e un fruct exotic! cica s-ar mai numi si "fructul pasiunii".Cum arata? pai o sa vedeti voi in fotografioare...gustul...e bunicel..acrisor si parfumat.Si spre bucuria mea, are multe seminte!
tamarillo...mai auzisem de el ...tot pe aici, pe forum...dar nu credeam vreodata ca voi gasi in vreun magazin...si nici la semincioare nu ma gandeam...dar "surpraiz, surpraiz "...am gasit!gustul...cam fad...mi-a placut mai mult celalalt...
cat m-a costat toata afacerea? pai chestia verde, adica maracuja, 6. 50 ROn...iar tamarillo..5, 00 Ron...mie mi se par destul de scumpicele ...cu banii astia imi luam la portocale...dar curiozitatea si pasiunea mea pt plantute exotice...
asa ca o sa fac experimente cat de curand si cu aceste fructe! ma bucur mult!

link-uri nefunctionabile

Aura
 

Aura

Member
daca se merita ...pt gust?
e cu semnul intrebarii...dar pt seminte si pt ideea de avea acasa si astfel de plantute: oui!
Aura
 

anadometia

Member
Buna Aura,sa-ti pui o dorinta ca doar ai mancat pentru prima data aceste fructe.Maracuja/fructul pasiunii ,este fructul plantei Passiflora (pe care eu incerc sa o inmultesc de peste 2 ani si nu-mi iese).Asa ca daca doresti pastreaza semintele si poate tie o sa-ti germineze passiflorele.Iti tin pumnii!
 

Aura

Member
Buna :D
sincera sa fiu, mi-a scapat asta cu pusul dorintei...acum e prea tarziu, fructul e deja papat...dar daca dointa nu mi-am pus...am tinut o piatra in gura....cica asa se face , cand faci pt prima data ceva....glumesc, nici asta nu am facut-o...
logic ca semincioarele le-am pastrat...sunt destule...asa ca daca cineva doreste, sa ceara si i se va da :D .
va spun sincer ca nu prea am fost incantata de aceste fructe...de gustul lor...initial , mi-a trecut prin cap ideea sa le iau semintele si apoi sa le arunc...dar totusi..nu am facut asta...si bine am facut...azi-dimineata, am separat semintele, prin strecuratoare, de zeama si de partea carnoasa vegetala...am adaugat apa si zahar peste acest lichid orange si am facut o bunatate de suc...asa da!parca as mai cumpara un fruct din acesta ca sa fac suculet din el...
cat despre tamarillo...nu a fost acru, dar nici dulceag, pe acesta l-am mancat pe loc....zeama lui este asa rosie....
...mai auzisem de fructul pasiunii...dar nu imi inchipuiam ca arata asa...
maine...poimaine...ma apuc sa plantez semincioare...
Aura
 

Aura

Member
anadometia a spus:
Buna Aura,sa-ti pui o dorinta ca doar ai mancat pentru prima data aceste fructe.Maracuja/fructul pasiunii ,este fructul plantei Passiflora (pe care eu incerc sa o inmultesc de peste 2 ani si nu-mi iese).Asa ca daca doresti pastreaza semintele si poate tie o sa-ti germineze passiflorele.Iti tin pumnii!
Ana, vorba aurita ai avut...au germinat!dar asta, dupa ce am aplicat un truc..m-a sfatuit cineva sa tin semincioarele 24 ore in suc de portocala sau de lamaie..nu stiu care-i faza..de ce si pt ce...dar a functionat!

http://libellule.sunphoto.ro/maracuja/13365525

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si la mine a iesit marracuya , din pacate la phisalys le am reusiit pe toate dar dupa 2 sapt au murit toate , am pus seria doi :wink:
 

Aura

Member
..eu din physalisul meu mai am trei fire... :) da' bine ca au rezistat acestea...daca nu mureau ele..eram nevoita sa ucid eu multe dintre ele..erau dese si trebuia sa le raresc....asa ca si-au facut cu mana lor sau cu frunzulitele lor...
in curand le va da al doilea rand de frunzulite, cred...par viguroase, au trecut de etapa aceea cand sunt f. f. subitiri...o sa le mai fotografiez si o sa vi-i arat.
Dan, posteaza si tu o fotografioara cu "maracujii "tai....te rog. Voi de ce nu postati fotografioare?impartasiti-ne si noua experientele voastre.Presun ca ai tai sunt mai mari, ai mei de abia ieri au rasarit, fotografiile le-am facut azi.
Aura
 

Aura

Member
Multumiri pt fotografii :D
ia uite ce reusite aveai tu...si taceai malc... :eek:
macar mi-am facut o idee cum or sa se arate maracujii mei in cateva zile...
in ceea ce priveste fotografiatul, pot sa-ti spun ca nici eu nu am chef sa stau sa tot fotografiez pamant si frunzulite...si cm dupa cm....dar macar am ce fotografia, din fericire... :D
uneori e obositor, dar fac asta si pt voi...pt ceilalti...imi e drag sa impart bucuria mea si cu ceilalti..si mi-e drag ,la randul meu, sa invat din experientele altora...
Aura
 

Aura

Member
m-am intors la topic ..pt ca tot nu sunt lamurita...in prima fotografie sunt "maracuji" sau kiwi?

Aura
 

Aura

Member
...ok, am inteles. Pai vad ca le merge bine :D sper sa ajunga asa si ai mei(am un fir rasarit ..mai mare..si mai sunt doi..care incearca sa iasa la lumina). Sunt cumva din semincioarele de la mine? :D i-am mai dat si unei colege de serviciu,si la ea au germinat...si fara sa puna semincioarele in suc de citrice.
Aura
 

Aura

Member
Nu!
te contrazic :wink:
maracuja este un fruct de passiflora si atat!nu stiu al carei passiflora... fiecare passiflora face fructe diferite...acesta, numit maracuja, era un fruct mare si verde-galbui. Am mai cumparat alt fruct de passiflora si era mic ... si visiniu la exterior.

Aura
 

veretregn

Active Member
Aura a spus:
Nu!
te contrazic :wink:
maracuja este un fruct de passiflora si atat!nu stiu al carei passiflora... fiecare passiflora face fructe diferite...acesta, numit maracuja, era un fruct mare si verde-galbui. Am mai cumparat alt fruct de passiflora si era mic ... si visiniu la exterior.

Aura
Passiflora edulis este o floare a pasiunii. Într-adevăr, toate maracujile sunt Passiflora, însa nu toate Passiflora sunt Maracuja/ Fructul pasiunii.

Mă duc să atac sorbetul de Maracuja din frigider.
 
Sus