Mangold lukullus

Mi-am cumparat anul acesta seminte de Mangold Lukullus,dar nu stiu ce cerinte are:eek: doar cateva indicatii pe plic,dar prea putine:(
Ati incercat cultivarea acestei legume?Poate sa-mi dea si mie cineva indicatii?
 
A

Anonymous

Guest
Da ,este un fel de spanac,cel putin mie asa mi s-a parut,ceva intre stevie si spanac.
 

thea

Member
Si eu am cultivat mangold!
Eu am un hobby :) , cum vad seminte mai ciudate le achizitionez si am experimentat aceste seminte;am vazut si intr-un film cam despre ce este vorba si am pus la tara seminte.
Au crescut fara probleme,au facut frunze de lasau spanacul in "umbra".
Nu stiu care este avantajul nutritional fata de spanac, dar este mai productiv si cam la fel la gust,pt. cine nu este pretentios.
Din cat am citit se folosesc si tijele pt. salata!
 

MihaelaR

Member
Mangoldul, o planta care poate inlocui spanacul
Avantajul mangoldului fata de spanac este faptul ca nu face seminte la inceputul verii, si se poate culege permanent din primavara pana la inghet.
Ca atare, se lasa in pamant. In mod obisnuit, mangoldul este planta de o vara, dar daca nu-i scoasa din radacini, da frunze primavara mult mai timpuriu decat inceperea sezonului.
Culegerea acestor frunze nu trebuie amanata mult caci devin otravitoare daca fac seminte.
Frunzele de mangold sunt un aliment excelent pentru cei care au lipsa de potasiu, calciu, fosfor.
Petiolul este recomandat celor care au nevoie de sodiu si potasiu, acesta semanand, in multe privinte, cu sparanghelul si conopida.
Mangoldul este indicat bolnavilor de diabet.
Este un bun digestiv.
Are, de asemenea, proprietati antiinfectioase si contribuie la mai buna circulatie a sangelui.
Mai multe detalii:
http://gradinahobby.blogspot.ro/search/label/Mangold

Numai bine!
:hug: :hug: :hug:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Stai ca n-am inteles...adica frunzele aparute in al doilea an trebuie culese inainte de aparitia semintelor ca altfel devin otravitoare? :? Sau in general nu se mai culeg frunze din momentul in care planta a facut seminte?
 

MihaelaR

Member
claude a spus:
Stai ca n-am inteles...adica frunzele aparute in al doilea an trebuie culese inainte de aparitia semintelor ca altfel devin otravitoare? :? Sau in general nu se mai culeg frunze din momentul in care planta a facut seminte?
Din ce am inteles si din practica,cand verziturile astea fac seminte nu mai sunt bune,
ai vazut si la salata,spanac,stevie,etc.,
deci pentru ca sa ai seminte lasi unu doua fire sa faca ,
la restul le rupi si lasi doar frunzele care le papi mereu cat sunt tinere.
Numai bine!
:hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca mi-am schimbat aproape complet regimul alimentar sunt si eu interesata sa pun in gradina fel de fel de plante benefice organismului.Dar...care sa nu necesite ingrijiri speciale (cauza nu e lenea ci...altele :oops: ).Asa ca in afara acestor informatii ce puteti spune despre cultivarea lui propriu zisa?Soare/umbra?Apa sau suporta seceta?Ce-i trebuie acestei plante?
Pareri de la cineva care a avut-o in gradina ma intereseaza in mod special.
 

floridoro

Member
Am cultivat aceasta planta in gradina in 2010 si 2011. Nu este o planta pretentioasa, seamana la aspect cu sfecla, creste si la soare si la semiumbra. In primul an face frunze mari care se pot consuma esalonat prin rupere de la baza usor fara a se deranja radacina, ramine peste iarna in gradina si in anul urmator emite tija cu seminte. Avind gust spre gustul de sfecla nu este preferata de multa lume desi este foarte productiva. Daca doriti sa incercati cultura acestei plante va pot trimite seminte din 2011 gratis. Eu nu am mai cultivat-o din lipsa de spatiu.
 

anknic

Active Member
eu am avut cateva fire puse pe un rand de vita. si uitasem ca am semanat acolo ceva cand au aparut plantutele, dar pt.ca nu semanau cu buruienile rezidente le-am lasat. s-au facut ditai plantoaiele cu frunze mari cat palma (moment in care mi-am adus aminte ce semanasem). tata a folosit toata vara frunzele in ciorbe, eu am mai facut cu orez (in loc de spanac, da' rar intrucat ceilalti doi rezidenti din casa nu apreciaza verziturile...asa ca gateam doar pt.mine). sincer si fara sa fi analizat profund gustul, mie mi s-au parut spanac...cu avantajul ca nu se topesc de la caldura precum spanacul si mie nici nu mi-au emis tije de seminte (da' era primul an si oricum...acuma au fost deja cazmaluite ca toata via)

clar mai pun si anul asta!
 

coral

Member
Si eu cultiv in fiecare an.Inlocuieste cu succes spanacul.Si acum, in miez de iarna e verde in gradina,mai rontaie iepurasii cate o frunza.Asa arata la mine anul trecut:
http://coral.sunphoto.ro/legume_2012/78703704
Nepretentios,a stat in plin soare,l-am udat in schimb aproape zilnic.Semintele sunt ca la sfecla.le-am cumparat de pe site-ul seminte.de.
 

anknic

Active Member
eu in vie l-am udat extrem de rar...spre deloc si arata tot asa. @danero, am uitat sa ma uit azi la tara daca mai am seminte sa iti trimit. oricum ma uit we uramtor ca parca le-as face rasad (anul trecut am insamantat direct in strat)
 

veretregn

Active Member
Eu cresc Mangold de diferite culori, înclusiv Lucullus. Lucullus crește mai repede decât celelalte varietăți. Folosesc tijele la ciorbe de legume, work, sau gratinate cu brânză. Frunzele le-am amestecat odată cu piuree de cartofi la fel cum fac uneori și cu spanacul. Gustul lui nu m-am putut bucura de calități gastronomice deosebite. Maică-mea a experimentat frunzele în combinație cu praz și emmentaler într-o plăcintă delicioasă. Pentru a da o idee: aroma se situează între lobodă și sfeclă roșie. Se poate face răsad și 2-3 plante sunt suficiente pentru o familie de 4 persoane. Este o plantă care crește viguros în condițiile în care are suficientă apă, ajungând la dimensiunile unei plante de anghinare în 3 luni. În secțiunea decorativă poate aduce un aer exotic. Planta matură rezistă până la -7 grade cu certitudine (minimul înregistrat în grădină), unele cărți spun că ar rezista pâna la -16 grade. În orice caz, în primăvara celui de-al doilea an va arunca o tijă florală și apoi semințe în canitate foarte mare, care se vor resădi, având o tendință invazivă, de aceea este de preferat să o tratați ca și plantă anuală.

Din punct de vedere decorativ, se poate combina cu daliile înalte albe sau crem alături de plante cățărătoare în tonuri cromatice similare (lathyrus odoratus, sau condurași de culoare crem). Aduce o textură deosebită și poate fi alăturat ierburilor înalte cu frunze variegate, sau alături de canna indica, musa etc. Pentru scopuri decorative recomand varietățile Bright Lights, care vin cu tije de culoare galbenă, portocalie, roz și roșie.

Pentru cei care sunt interesați de realizarea unui îngrășământ verde plantele se pot cultiva pentru a arunca frunzele mature pe compost aducând un aport important de azot, sau în realizarea de macerate (la fel ca și cel de urzică) cu rol de fertilizare lichidă pentru varză.

Polemică. Spre deosebire de coral, eu răresc plantele la 60 - 70 cm pentru a favoriza dezvoltarea tijelor, pe care le consider principalul atuu al plantei. Deși par ațoase prin tratare termică de scurtă durată își vor pierde în totalitate consistența fibroasă. Nu îl folosesc ca și spanacul pentru că gustul nu se aseamănă ca și spanacul. Din punctul meu de vedere singura plantă care înlocuiește cu succes spanacul (și îl întrece) este tetragona (spanacul neozeelandez). Eu consider chiar și urzicile mai gustoase decât frunzele de mangold. Revenind la Mangold, frunzele proaspete (de la plantele foarte tinere) și mici ceva mai mari decât o monedă se pot consuma proaspete în salate mixte. În niciun caz nu consum plantele la dimensiunea din fotografia prezentată de colega.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Horea ai spus ca pentru consum in salate se folosesc frunzele plantei foarte tinere.Pe mine ma intereseaza in primul rind sa folosesc frunzele crude deci mici si apoi gratinate .Intrebare:daca tai mereu din frunzele micute ale plantei aceasta se recupereaza ?Adica creste repede din nou?
Si inca ceva:in al doilea an cind va rasari nu va mai face frunze la fel de fragede pina sa faca acea tija florala?
Multu :rose:
Mie personal oricit de benefica ar fi o planta daca nu imi place gustul ei (cruda sau preparata termic) si se impiedica prin gitlej :mrgreen: renunt la ea.
Asa ca trebuie sa incerc si mangoldul :giggle:Macar sa fiu impacata :rofl:
 

anknic

Active Member
eu nu am folosit mangoldul la salate, dar daca rupi frunzele mici vor da iar si iar altele, deci nu trebuie sa iti faci pb.

(la salate eu am folosit kale care mi s-a parut geniala...nu cred ca am facut vreo salata de rosii anul trecut care sa nu contina si kale. e adevarat ca asta-kale-face musculite albe deci necesita ingrijiri mai atente, pe cand mangoldul nu m-a vazut la fata asta vara decat cand culegeam frunze)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aha.Merci Anco :rose: .
Mai... kale :? ce sa zic?Nu pot spune ca m-a incintat ca gust.Poate trebuiau culese frunzele tot asa micute.Altfel mie mi s-au parut ca sunt foarte dure si aspre .O sa mai incerc vreo doua varietati si anul asta si o sa culeg frunze fragede sa vedem poate o sa imi placa mai mult :) .Nu aveau gust nasol dar nici nu m-a dat pe spate :oops: .
 

anknic

Active Member
ele singure nu-s chiar super gustoase, dar alea crude taiate fideluta intr-o salata de rosii cu castraveti, busuioc, patrunjel, ceapa, cateva picaturi de ulei de masline si cateva de otet de mere...mmm...un deliciu. noi avem in fiecare we musafiri la tara si combinatia asta a fost pe placul tuturor. si...nimeni nu ma intreba ce-s firele alea verzi, deci nu ieseau cu absolut nimic in evidenta.
 

veretregn

Active Member
Găbiuța, dacă tai frunzele de la plantele tinere nu vor da altele pentru că nu mai rămâne nimic din plantă. Închipuieți un amestec de semințe de muștar comestibi, mizuna, mibuna, rucola, salată verde, mangold, varză pe care îl sădești într-un rând și pe care îl tai după 3 -4 săptămâni după germinație, la a 3-a sau a 4-a frunză adevărată.
 
Sus