Mango

Aura

Member
eu cred ca -i mai degraba...un mango suporter.... :oops: stiu eu o echipa de fotbal...care avea asa echipamentul ...si fotbalistii respectivei echipe... erau numiti "visiniii" :)

...da' Yan sigur stie mai bine! :D
...si mai conteaza?visiniu..nevisiniu...e un mango de toata frumusetea!
:D
Aura
 

YAN

Member
Eu nu am mai intalnit copacel mai spectaculos ca Mango ! Cand incep sa creasca frunzele , acestea au culoarea visinie dupa care pe masura ce cresc sa aiba culoarea verde deschis iar la maturitate verde inchis . De asemenea , mango se ramifica foarte usor rezultand o coroana deasa .
 

Aura

Member
nu mai spune...nu mai spune.. ca ma prapadesc de ciuda :oops:
da, ai dreptate, plantuta mango e ceva cu totul deosebit! :D
Aura
 

Aura

Member
l-am pus...dar nu a rezistat. Nu stiu prin ce minune a dat acel muguras ...ca samburele era tare putrezit...apoi,am facut greseala si l-am lasat in gradina blocului, in vant, ploaie,soare fara a-l acoperi cu vreun pet...cineva m-a sfatuit sa il las in plin aer...nu a rezistat...plantat in pamant,samburele s-a putrezit si mai rau...am dat eu cu scortisoara...dar degeaba.... :(
o sa mai incerc, si mie imi sunt tare dragi copaceii :D
Aura
 

Aura

Member
Yan, tu ai ciupit varful la mango ?pt a i se forma o coroana...
te rog sa mai ne tii la curent cu evolutia copacelului tau.
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La mine se dezvolta bine asa , cred ca anul asta trec cu unul pentru la anul , poate doi ....dar mai are pana "ciupilesc" :wink:
 

Floria

Active Member
Pe topicul acesta se regasesc toate etapele cresterii unui Mango, am ales forma tradusa http://translate.google.ro/translate?hl ... d%3Divnsfd

Eu dupa cateva incercari am reusit sa am un copacel de Mango. Are frunzele cam deteriorate, eu plec la gradina si fii-miu uita sa-l ude. Poate ca asa a rezistat, cei pe care ii bibleam eu toata ziua mureau cand aveau 10 cm.
 

Aura

Member
Dane,ne arati o fotografie cu al tau mango ?Vrea sa vaza ochiul meu ..cum sunt frunzele, ramurile si toate cele... cu siguranta nu sunt singura curioasa. :|
Floria, vad ca ii merge bine pomisorului tau. Cred ca daca as fi in locul tau, nu l-as mai tine intr-un pahar, ci l-as planta intr-un ghiveci mai mare. Dar nu ma lua in seama, eu am o dambla cu mutatul si cu ghivecele mai mari... :| Cum l-ai obtinut ? Prin ce metoda ti-a germinat samburele?

Aura
 

Floria

Active Member
Aura draga, mi-e si frica sa umblu la el, pana nu vad ca are radacinile inghesute pe fundul paharului nu-l mut. L-am obtinut prin metoda servetelului umed si pus in punga ziplock pe pervazul geamului fara sa bata soarele in el. Am uitat de el si dupa o saptamana deja avea radacina mica. Nu am mai avut rabdare si l-am plantat in pahar cu deschiderea pentru lastarel in sus si afara din pamant 1 cm dar cu radacinuta deja in sol. Dupa ce a crescut lastarelul putin am mai adaugat pamant in pahar.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Aha , la mine primii (20... toamna :) ) ii tinusem asa umezi ca asa "citisem" si s-au innegrit imediat si de atunci cand sunt pui pana cand se poate le pun pahar transparent de 250 ml peste el cu gaura la fund si se simt minunat asa..

succes cu prichindelul :rofl:
 
Sus