Mango

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cutiuta de la ...sos pizza ...icre peste ....samd dar sa fie bune si rezistente

iar la pungi cu "zip" e usor
 

Aura

Member
:cry:
asa explici tu?bun, am inteles partea cu cutiute..am si eu cutii dintr-astea..dar ce fac..? pun direct servetelul in ele? le acopar cu ceva apoi?nu vreau sa fiu sacaitoare...dar vreau sa inteleg corect.
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
servetel folosesc doar la mango si zilele astea la seminte de amaryllis in rest doar tampoane demachiante cate doua in cutiuta , spray curat de apa proaspata , apa cat pot lua ele nu mai mult , nu se acopera semintele la metoda tampon

:wink:
 

Aura

Member
am inteles catusi de cat..ar mai fi o intrebare...sau doua..pun in fiecare zi apa pe servetele? samburele il invelesc cu servetele sau il pun pe servetel?nu stiu, ma gandesc ca se umezeste doar o parte din sambure daca-l pun pe suprafata servetelului...
tocmai am vazut ca mi-ai raspuns la o intrebare.
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
apa nu se evapora aproape deloc , oricum se deschide cutiuta cate 1 min pe zi ptr aerisire aer inchis

samburele se pune cu "motzul" in sus in servetel umed se impatureste putin sa fie ummed de jur imprejur si apoi in punga , daca se intampla sa dai de nenea "mucegai" folosesti metoda Daniel....praf de scortisoara ....f putin ca nu mai germineaza
 

Aura

Member
deci, cutiuta o acopar!!asta nu pricepeam ...ok, am inteles. Multam.
si cat de mari sunt mango ai tai? nu ne arati o fotografioara? :D
Aura
 

Aura

Member
ok. Sunt curioasa... :D
si eu folosesc scortisoara pt mucegai....
a, Dan, sa-ti dau o veste mare...mi-a rezistat un puiut de papaya!!doar unul...maine cred ca il vad cu frunzulite..mai are un pic sa-i cada semincioara!
Aura
 

YAN

Member
Am un mango ! Am pus altul in pamant si e marisor ! Spune-mi cum faci cu scortisoara!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator



Perfect , sa ma chemi sa mancam papaya :rofl:

Deci pe un servetel umed arunci putin praf de scortisoara lasi un minut apoi cu acel servetel stergi mango ca si cum ai sterge un ou vopsit.

Succes
 

Aura

Member
..ochii vad..inima cere.... :rofl:
..lasand glumita la o parte....si ce-si doreste "corasonul " meu...iti spun ca ma bucur tare mult de reusita ta :D bravo!sunt tare frumosi...dar ( pt ca trebuia sa existe un "dar")...cam plesuvi... :) ..pai doar 4-5 frunzoaie? si asa mici si slabanogi? ia pune-i la ingrasat :)
...de cand i-ai pus?cate luni de viata au? :D sper sa germineze si samburelul meu..desi ii dau sanse doar de 5 %...pt ca fructul a fost crud..iar samburelul meu e tare plat....
legat de papaya...tot nu si-a dat semincioara jos....nu stiu ce sa fac..daca sa-l ajut eu..sa-i dau eu la o parte semincioara...
Multam de fotografii! sa te bucuri de ei mult, mult timp! :D
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
papaya >>> poate ca si la mango si avocado care o lasa abia dupa ce transfera tot ce e bun din ea se debaraseaza de ea

mango are cred 2 sau 3 luni , nu are importanta daca a fost crud sau nu dar germinarea e mai rapida la cele cu fructul mai dulce si nu acrisor

alte intrebari? :rofl: :rofl: :?
 

Aura

Member
nici de asta data nu am reusit cu mango.... :(
am aruncat sambureii care erau negru -taciune.....
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
tanti Aura ,tine semintele in apa cald-fierbinte timp de cateva ore , vreo 5 la numar....apoi sterge cu un servetel sau prosop , pregateste un servetel sau prosop de hartie pe care il stropesti cu putina apa calda si cu putina scortisoara (nu exagera usuca samburele) si apoi plasezi samburele in mijloc impachetezi in forma de plic si pui intro punga inchisa la gura si il atarni undeva unde ai minim 25 grade si aerisesti/controlezi zilnic

succes
 

Aura

Member
Domnule draga, va inteleg intentiile bune si multam de ajutor,explicatii, dar eu tot ca mine o sa fac... :p o sa reusesc eu... :D
o sa incerc si metoda ta...dar trebuie neaparat sa gasesc un mango copt!!
Aura
 
Sus