Mango

YAN

Member
Vreau sa va prezint un Mango . Totul a inceput anul trecut cand am citit pe internet faptul ca se pot obtine relativ usor :) din samburele unui fruct . Nu a fost asa de usor pe cat mi s-a parut la inceput . Am trecut prin doua incercari esuate , la a treia am desfacut samburele sa ma lamuresc ce nu merge . Si raspunsul a venit . Samburele era cam putrezit sa spun asa . Si nu din cauza mea . Pur si simplu fructul din care l-am scos nu ajunsese la maturitate . Deci la a patra incercare am mers la supermarket si am ales cel mai copt mango pe care l-am gasit pe raft . Ca sa va faceti o idee era asa de copt incat numai vreo 20 % din coaja era verde iar din fruct curgea suc numai cat il strangeai un pic intre degete .
A mers . :oops: Adica dupa ce au trecut doua luni de stat in pamant pana la urma a iesit si frumosul Mango .
In cateva cuvinte am sa explic si cum am procedat pe pentru pregatirea germinarii samburelui :
1. am spalat samburele bine de tot pana cand nu a mai ramas nici macar urma de fruct pe coaja ( eu am folosit un spalator de metal din cele folosite la bucatarie )
2. l-am tinut la uscat vreo doua zile
3. l-am pus intr-un pahar cu apa pentru vreo saptamana ; apa se schimba zilnic si trebuie sa fie calduta in momentul schimbarii .
4. am despicat un pic varful samburelui adica am desfacut cam pe o lungime de 1 cm cele doua bucati de coaja ce formeaza samburele (m-am gandit ca il va ajuta sa germineze mai usor )
5. l-am pus intr-un ol cu pamant dar nu l-a adancime foarte mare . Sa zic asa partea superioara a samburelui era la nivelul solului .
Cam in linii mari acestea erau instructiunile pe care le citisem si pe internet . Mai putin partea cu despicarea samburelui . Olul a fost tinut intr-o camera in care temperatura a fost cam de 22 de grade celsius . Cred ca l-am pus in pamant pe la sfarsitul lui martie inceputul lui aprilie . Nu mai tin bine minte .Pe la inceputul lui mai am scos olul afara in balcon . Era deja bine si cald afara deci nu mai trebuia sa il tin in casa .

Acum la sfarsitul lui mai a aparut si copacelul . Il puteti vedea in pozele de mai jos .
Cam atat . Sper sa devina un topic interesant pentru cei dornici de noi incercari .
 

YAN

Member
Au aparut si primii daunatori ! Credeam ca scapasem de ei . E vorba de paianjeni rosii . Am avut problema asta acum doua saptamani cu un trandafir japonez si un lamai . Pe ei i-am scapat cu un dus bun si sapun . Dar tot in balcon mai am si un trandafir catarator . S-ar parea ca avea si el ceva musafiri dar la inspectie nu i-am reperat . EI bine in doar doua saptamani m-am trezit cu toate plantele ce aveau frunzele mai moi ( adica trandafiri , busuioc ,mango ) ca erau cu musafiri si cu toate neamurile lor . Dadeau un picnic la mine in balcon . Busuiocul l-am rupt , spalat frunzele si pus la uscat , trandafirul catarator spalat bine si frunzele cele mai afectate taiate si aruncate iar Mango si el spalat bine pe frunze cu sapun si apa . Acelasi tratament l-a primit lamaiul meu acum doua saptamani si vad ca nu a mai primit nimic in gazda .
Orisicum urmatorul razboi cu paianjenii va fi unul chimic . Nu am vrut sa apelez la metoda asta dar nu am incotro . Mango a pierdut cea de-a cincea frunza pe tema asta . S-a uscat de ieri si pana astazi .

Cam atat deocamdata . Noapte buna ! :wink:
 

cobra_00711

New Member
Felicitari pentru mango! Am si eu cateva intrebari. Exceptand faptul ca a avut 22 de grade, necesita ingrijiri speciale? Trebuie folosit un amestec de pamant special? Tatal meu se ocupa cu copacei exotici si este interesat de orice informatie poate primi. A "crescut" cativa curmali (cel mai "batran" are 20 de ani, iar cel mai "tanar" este la mine si are 8 ani) si ar vrea sa diversifice. Multumesc frumos si scuze ca am dat buzna.
 

YAN

Member
Buna ziua ! SI bine ai venit pe forum !

La mango nu stiu ce masuri speciale sa iei in timpul cresterii . Eu l-am tinut toata vara in balcon , cand au fost zile mai soride l-am ferit de razele soarelui . Acum este in casa de cateva zile pe pervaz .
Pamantul pe care l-am folosit la mango era pamant normal de flori cumparat din magazin . La culoare este mai negru , este bine drenat cu toate ca nu l-am amestecat cu nisip .
Ii recomand tatalui tau sa caute fructe coapte de mango si nu din cele verzi cum sunt majoritatea prin magazine .
Stiu ca este mai greu dar poate reusi .
Succes si asteptam vesti de la tine !
 

YAN

Member
Pe mango din imaginile de mai sus l-am pierdut din cauza unor chimicale la spray luate din magazin cu care am vrut sa starpesc paianjenii rosii . Pur si simplu i s-au uscat frunzele de a doua zi , mai ramasese vreo doua frunze dar nu a mai inviat . Asa ca acum am alt mango .
O sa revin in curand cu poze ca sa il vedeti . :D
 

AbraMack

Member
Buna seara....


Cu ajutorul informatiilor de pe acest site (mai exista un subiect Mango :p), am avut mai multe victorii... ananas, avocado, litchi, citrice... si nu in cele din urma, mango!

http://s820.photobucket.com/albums/zz13 ... ori046.jpg


Felicitari pentru reusita dumneavoastra si la cat mai multe experimente reusite! :)

Eu mi-am obtinut copaceii relativ usor.. Cei batrani au cca 3 ani, iar cel mai tanar are cateva luni... :)


Vroiam sa va intreb cum mai evolueaza mango-ul dumneavostra si daca stiti ceva despre taiere? Trebuie taiat? Cand? Cum? In ce conditii?

Multumesc anticipat!
 

YAN

Member
Buna seara ! Mai era un subiect despre mango dar amestecat si cu altele . M-am gandit sa pun informatiile intr-un singur subiect , plecand de la primii pasi ce trebuiesc facuti .
Nu am informatii despre taiere dar as incerca varianta cu ciupitul ca la citrice .
 

Aura

Member
...si eu mi-am cumparat asta-seara un mango...e a treia oara cand nimeresc fructul crud...desi era destul de rosu...cu toate astea , pastrez samburelul si imi incerc cu el norocul...ca poate, poate... :D deocamdata, l-am pus in apa...il tin acolo vreo doua-trei zile...nelamurita am fost inca de la primul experiment cu mango....sa-l pun in pamant cu tot cu coaja aceea paroasa?imi pare f. aspra...cum ar iesi mugurasul din ea?
o sa urmez pasii descrisi de tine, Yan.Ma bucur de reusita ta.
Aura
 

YAN

Member
Ma bucur sa vad ca mai incearca si altii . Poti incerca sa scoti samburele din coaja si sa il ingropi direct in pamant la o adancime de 2-3 cm . Eu sunt deja la al doilea mango obtinut direct din sambure scos din coaja ( mare atentie cum il scoti ), cel din poza l-am pierdut din cauza unor paianjeni rosii . Chimicalele pe care le-am folosit mi-au ars frunzele .

Vino cu ceva poze cand il pui in pamant !
 

YAN

Member
Aura ! Eu am avut probleme cu paienjenii rosii ! O metoda eficienta este cresterea umiditatii , spalarea frunzelor cu apa . Dar eu luasem un spray pentru asa ceva . Cred ca doza a fost cam mare !
 

Aura

Member
Nu stiu prea multe de paienjenii rosii..cat de de periculosi pot fi sau pt plantute....sau cum arata...sper sa nu dau ochii vreodata cu ei... 8)
..imi pare rau ca ai pierdut frumusetea aceea de mango, dar nu renunta sa plantezi alt samburel.Eu asa fac, nu-mi iese prima data ..mai incerc si a doua oara... :D
Aura
 

Aura

Member
...si tu ce crezi..ca acum o sa-ti cer?? :rofl: ne batem iar in emoticoane?dau eu startul...
acum serios, felicitari pt reusita ta...povesteste-ne, te rog, tehnica ta.
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
simpla la inceput apoi 2 ani de nereusita ...

zip bag cu servetel umed schimbat la 2 zile si umezit ca o batista de copii nu mai mult, punga inchisa si la loc luminos si calduros ....:p
 

Aura

Member
nu pot sa pricep metoda cu servetelul...chiar nu pot...am pus si eu niste semincioare pe servetel,vata...dar nu mi-a iesit nimic...si servetelul se usca repede...cum naiba faceti voi?? 8)
Aura
 
Sus