Mango

Daniel Purdel

New Member
Buna ziua! Eu am procedat in felul urmator. Am Spart carapacea si l-am pus direct în pământ la căldură cu multa umiditate si in 2 saptamani arata asa. Sunt foarte multumit!

Atașamente

TudorB

New Member
Salutari. Am făcut și eu câteva experimente cu semințele de mango din comerț și totul a mers bine pana acum. Am observat ca o planta are pete pe frunze. Nu îmi dau seama dacă o fi vreo ciupercă sau sa fie de la apa cu nivel ridicat de clor. Voi ați mai întâlnit asa ceva? Și dacă da aveți vrun remediu?

Atașamente

crysty

Active Member
Salutari. Am făcut și eu câteva experimente cu semințele de mango din comerț și totul a mers bine pana acum. Am observat ca o planta are pete pe frunze. Nu îmi dau seama dacă o fi vreo ciupercă sau sa fie de la apa cu nivel ridicat de clor. Voi ați mai întâlnit asa ceva? Și dacă da aveți vrun remediu?
Nu am planta de mango si nici nu am crescut asa ca nu voi face altceva decat sa imi dau cu parerea .
Pe internet sunt multe cazuri raportate de ingalbenirea frunzelor la plantele de mango care sunt cauzate de antracnoza ,udatul excesiv/ lipsa udatului la timp si excesul de ingrasaminte.
De obicei bolile de tip antracnoza se manifesta prin pete mici de culoare inchisa care sunt inconjurate de o alta culoare . In poza nu pare a fi antracnoza (nu se vad pete mici si multe) sau o forma avansata de antracnoza, desi la diverse plante se poate manifesta diferit, dar totusi recomand izolarea plantei si stropirea ei cu un fungicid cu spectru larg . E buna si o a 2a parere asa ca daca nu va mai raspunde nimeni aici luati poza pe telefon si mergeti la o fitofarmacie si intrebati daca se recomanda un fungicid cu spectru larg avand in vedere ca petele inchise sunt totusi un pic inconjurate de alta culoare si ar putea fi o boala cauzata de o bacterie.
Un plic de fungicid de vreo 15 grame nu costa mult e in jurul a 3-4 lei.

YAN

Member
Tudor,
Am patit si eu la fel, din cate am observat (am avut mai mult de 5 pui de mango pe o perioada de timp de cativa ani) toti ajung intr-o faza in care incep sa se imbolnaveasca adica sa apara pete pe frunze, dupa care sa se usuce frunzele si sa cada.
Nu cunosc cauza, eu am renuntat la ideea de Mango in ghiveci.
Asteptam vesti de la tine, merita incercat ce a scris crysty.

crysty

Active Member
pentru problema noastea cea de toare zilele. Antracnoza
foarte tare clipul, mi-a placut, l-am urmarit pe tot . Este realizat si da sfaturi profesional si are dreptate pana si cu rotatia substantei active din pesticid.
Cu taiatul coroanei de sus adica sa slutesti in asa hal pomul fructifer sa arate ca o umbrela nu am auzit sa se faca la noi in tara dar cu restul sunt perfect de acord. Chiar i-am lasat un comentariu in care i-am zis ca in romania ,dupa parerea mea si din frecventa plangerilor , nu avem atatea probleme cu fungii la pomii fructiferi pe cat avem cu daunatorii de tipul paduchilor, acarienilor si omizilor probabil si din cauza climei diferite. Dar probabil si ca romanii cam ignora problemele fungice si se alarmeaza doar cand vad ca viermii le distrug fructele din copac . :-D
Dar da sfaturi profesioniste nu e un amator si ce m-a uimit si mai tare e chestia atat de simpla cum sa afli directia vantului , sa starnesti praful de pe jos. :-D

Ultima editare:

YAN

Member
Iti dai seama ca acest video este adresat fermierilor, cei care traiesc din cultura Mango. Si intr-adevar este un video cu informatii utile, pe intelesul tuturor, nu stiu cum stau cu accesul la internet cei din Ghana dar probabil are un target de utilizatori daca l-au postat pe Youtube.

Sus