Mandevilla splendens

Tina

Active Member
Ca sa nu mai zica anumiti circotasi ca eu am leustean in ghivece (desi am si un ghiveci cu leustean, sic !!), iata si dovada:

 

fixpix

Active Member
hehehe.... fetelor. e bun tortu... dar nu ala facut de soacra! mai stii ce pune in el?
stati linistite... limba mea... inainte sa va intepe, nu trece de cateva ori pe spatele unei broscute dragute dar otravitoare si mai degraba printr-un borcan cu miere!

LOL

apropo. aseara am scos vreo 2 tufe de hrean care se gasise sa creasca in gradinutza mea. nesimtitu!

:mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
De azi m-am facut si eu cu una si as vrea sa va intreb pe voi cei care mai aveti cum se comporta.
E pretentioasa?
Multumesc mult.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ca e Mandevilla si-a mea imi este clar, acum ca n-o fi varietatea spendens o sa ma iertati ca am postat aici :oops: , oricum e sora mai comuna si mai des intalnita, prin urmare, a frumoasei roz detinuta de Tina:
 

sarselia

Active Member
Moderator
E tare frumoasa!
Dar...culmea e ca a mea are frunzele diferite de ale tale.
Le are mai lungi si parca nu sunt lucioase ci un pic pufoase.
Lasa ca maine ii fac si eu poze pentru comparatie.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumsc! Pai te astept cu poze, sa putem face comparatii!
Eu una recunosc ca am gresit asta iarna si n-am taiat-o, saraca, asa ca e un pic mai suie si incolacita-n fel si chip. Dar o iert ca a inflorit :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Lasa ca e tare frumoasa si nu e suie deloc!
Fac pozele maine si ne punem pe comparat.Din pacate a mea nu are flori pentru moment asa ca la capitolul asta mai am de asteptat.
Pe eticheta apare o floare roz dar cum etichetele astea sunt puse de multe ori de decor,nu pot zice nimic legat de culoarea ei.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dap, este o varietate dferita de Mandevilla sanderi, varianta cu floare rosie.
Foarte frumoasa, sa ne arati poze cu ea inflorita!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Din cate am invatat Mandevilla e varietatea denumita si Chilean Jasmine ....daca e asa ...cat e halatul :) si de unde , eu am mandevilla sauveolenons (sper sa nu gresesc) dar vers alba :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
danero2004 a spus:
Din cate am invatat Mandevilla e varietatea denumita si Chilean Jasmine ....daca e asa ...cat e halatul :) si de unde , eu am mandevilla sauveolenons (sper sa nu gresesc) dar vers alba :)
La halatul meu te referai cumva?
Pai fu 40 de lei de la o piata de flori din Arad
:wink:
Daca vrei ma mai duc sa vad daca mai au si iti iau si tie un halat.
:wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sarselia am rezolvat ...a venit o firma la targul Cucuteni si am luat la 30 lei

insa nu miroase
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ma bucur ca ai rezolvat!
A ta e inflorita?
Nu ne-o arati?
De mirosit habar nu am de miroase sau nu pentru ca nu e inflorita...
Sa ai bafta cu ea!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am lasat-o la mama in copou ca nu am masina ca e in service ....cand o sa o aduc acasa (sa vad unde ii mai fac loc ) o trec la sedinta foto :D
 
Sus