Mandevilla splendens

Roxana

Active Member
are nevoie de minim 5 ore de soare pe zi, dar totusi trebuie ferita de soarele din zilele toride.
 

anette_b

Member
la fereastra de vest apare soare mai puternic dupa ora 3.
fuchsia pusa acolo suporta foarte bine , la fel si petuniile . deci are soare dupa ora 3 pana seara....nu prea multe ore.
in balcon (sud) evident e soare toata ziua. dar nu prea am cum sa o agat de ceva , e in afara , imediat langa rama de termopan. poate o las acolo , pana la urma , daca ii pun un suport.
nu sunt sigura pe soi...cei care vindeau (sera) nu cred ca stiau denumirea corecta . au zis ceva de genul "sinvilla" si cautand poze am descoperit ca e o mandevilla .
 

anette_b

Member
multumesc , roxana! iar!... :D .
priveam florile tale si am gasit numele unei plante care creste si la mine frumos . "Syngonium podophylum "....are si ea un alt nume mai putin ametitor?
 

Kati

Active Member
Minunat! Da, Mandevilla are florile mai mari decat cele ale Dipladeniei.
Sa-ti traiasca!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult,Kati!
Chiar nu stiam ca are florile mai mari si de aceea surpriza a fost extrem de frumoasa.
 

anette_b

Member
acum nu stiu daca e mandevilla sau dipladenia. daca se deosebesc numai prin marimea florii , nu pot sa verific... :mrgreen: nu a inflorit datorita paianjenului rosu. sau din cauza ca nu am ingrijit-o bine...
ar fi sanse sa imi infloreasca acum daca am adus-o in balcon, caldurica , umiditate ? are lastari tineri si poate reuseste acum ce nu a reusit toata vara.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
anette_b, nu vreau sa te dezamagesc, dar nu-ti va inflori peste iarna, chiar daca-i la caldurica...are nevoie de soare pentru a inflori, nu doar de lumina
 

sarselia

Active Member
Moderator
La mine Mandevilla va trece pentru prima data peste iarna si nu stiu ce sa fac cu ea.Momentan sta in beci la racoare...Oare e bine asa sau sa o aduc intr-o camera neincalzita la lumina?
Voi cum procedati?
Dar cu udarea?
Multumesc mult.
 

anette_b

Member
claude a spus:
anette_b, nu vreau sa te dezamagesc, dar nu-ti va inflori peste iarna, chiar daca-i la caldurica...are nevoie de soare pentru a inflori, nu doar de lumina
:cry: :cry: :cry: pai eu urmaresc fiecare mugure in speranta ca ascunde un boboc!
nici daca ii pun o lampa cu ultraviolet ....ca sa creada ca e soare ?! :evil:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Anette din pacate si ea si Dipladenia infloresc vara si iarna intra in pauza.
Dar...nu se stie niciodata...poate ca a ta se va harnici si acum si vei vedea o floricica de la ea.
 

popescu gp

Well-Known Member
mandevila

Ma puteti lamuri daca florile de mandevila au parfum;eu am luat 2 butasi de la cineva ,plantele fiind aduse din Ungaria;frunzele sunt ca la mandevila florile mari cu forma de trompeta deschisa erau albe si roiz ( amnadoua parfumate)Mi s-a prins un butas,dar nu m-am lamurit cu denumirea caci peersoana nu le-a luat cu denumire din Ungaria.Eu am avut dipladenia alba,roz,rosie si galbena,dar nu aveau parfum.Multumesc
 

popescu gp

Well-Known Member
Violeta floarea ta este batuta;la mine la toate mandevilele florile erau simple;asa erau si la cele doua plante din Ungaria pe care le-am vazut si de la care am un butas prins;amandoua aveau parfum
 

poxicuta

Active Member
mandevilla

Am vazut azi la florarie mandevilla cu flori albe imense si mi-a zis vanzatoarea ca e de exterior, adica rezista la ger, lamuriti-ma e adevarat?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este de terasa. Vara ii place afara, dar in ghiveci. Ierneaza in casa. Planta este superba, din pacate eu oricat am incercat, nu am reusit sa le trec peste iarna. Asa ca in fiecare primavara alta...
Dar sa le gasesti la pret bun, undeva la maxim 15 lei, altfel e cheltuiala cam mare.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La a mea i-am schimbat pamantul, am tuns-o, a inceput sa dea frunzulite noi.
Mi se pare tare ciudat ca nu reusiti sa le treceti peste iarna, eu am cumparat-o fara sa stiu nimic despre ea si a suportat cu stoicism nestiinta mea, pana cand am inteles ce conditii ii plac, asa ca de 4 ani convietuim impreuna fara mari probleme :oops:
 
Sus