mandarin sau pomelo bonsai?

lorisl

Member
Ideea e urmatoarea; vreau sa fac un bonsai de la 0 si m-am gandit asa.mananc una bucata mandarina, si pun samburii in pamant.Am sanse sa iasa ceva?O alta varianta ar fi un pomelo.am pus ceva samburi de pomelo in pamant de flori acu vreo 6 luni si au crescut destul de mari.Acuma nu pot face poze da fac maine.Ma gandeam sa scot unul din ei, sa il pun intr-un vas cu pamant de bonsai si sa il tai.Teoretic ar merge?Daca da unde le tin, in apartament tot timpu sau vara afara si iarna in camera?
 

vali

Active Member
Moderator
Citricele nu sunt cele mai indicate pentru bonsai... Eu unul, nu mi-as pierde timpul cu ele.
Sunt o gramada de specii autohtone (sau nu musai) care ar trebui sa-ti atraga atentia. Scoarta atractiva, frunze relativ mici, distanta internodala la fel... cam astea ar trebui cautate asa la o prima vedere...
 

lorisl

Member
pai da-mi o idee, mie imi place mult artarul japonez da din cate am vazut ii cam scump si nu se prea gaseste...totusi parca nu as mai cumpara un bonsai, as incerca sa cresc eu unul, luat din natura...vreo idee pt un incepator ca mine?preferabil de interior:D

oricum, o sa incerc sa ingrijesc un pomelo sa vad ce iese ca doar nu am nimic de pierdut, si cum m-a prins acum boala cu bonsaii nu imi mai ajunge unul:D
 

DracuMic

Member
Daca ai putina rabdare,daca vrei cu adevarat sa te apuci de bonsai,eu as spune ca ar fi bie sa ne cunoastem.Eu mai am un amic cu care colaborez bine si la sfarsit de saptamana mai dam ture pe la padure in cautare de material pentru bonsai. Asta inseamna ca duminica dimineata sa te trezesti la ora 8,iti bei cafeluta si la 9 e intalnirea pentru plecare......se merge pe jos,daca ai un aparat foto e bine sa-l aduci si umpic de aer curat nu strica.
daca esti interesat asta e numarul meu: 0743144012.
Ovidiu.
 

vali

Active Member
Moderator
Uite, chiar ma gandeam sa-ti propun sa incerci sa iei legatura cu Ovidiu si Florin...
Dar, dupa cum vezi, au facut ei primul pas. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si daca va intalniti, sa va pozati si pe voi nu doar pomisorii si crengutele. Bine? Ca vrem sa va cunoastem. :oops:
 

lorisl

Member
Mersi DM de invitatie, am sa incerc sa o onorez, desi acuma intru in sesiune si...e grea viata de politehnist:D.am sa iti dau un PM cu idu meu de mess(deci si adresa de e-mail) si vorbim sa vedem cum facem:D.abia astept sa imi pun muschi la steve si sa mai gasesc ceva copacel.

Am vazut pe ceva site un bonsai tei...mortal era, vreau si eu:D.intrebare: daca iti iei un tei sau un stejat din natura nu o sa ii creasca frunze mari, exact cum i-ar creste in natura?
 

alien.alin

Member
@ lorisl, esti norocos ca ai cu cine colabora pentru bonsai...

in locul tau as onora invitatia neconditionat...

pacat ca prin Brasov nu prea gasesc oameni carora sa le placa bonsaiii...dar inca mai am speranta :)


spor
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vali sa-mi spui si data la care v-ati intalnit. Vreau sa va pun la albumele intalnirilor. :oops:
 

lorisl

Member
alien.alin a spus:
@ lorisl, esti norocos ca ai cu cine colabora pentru bonsai...

in locul tau as onora invitatia neconditionat...

pacat ca prin Brasov nu prea gasesc oameni carora sa le placa bonsaiii...dar inca mai am speranta :)


spor
normal ca am sa o onorez neconditionat, numai sa scap de sesiunea asta nenorocita.Eu zic ca iti gasesti in brasov pe cineva, faci cadou un bonsai unui prieten si te-ai scos:)Eu deja mi-am facut lista oamenilor carora le iau bonsai de ziua lor, si ori o sa intre si ei in "secta" ori o sa imi dea mie bonsai-u ca nu se descurca :) oricum ies bine
 

alien.alin

Member
pai, asa i-am dat si eu cadou un bonsai prietenei mele...am incercat si lu soramea...dar nu-l vrea...zice ca nu traieste o luna la ea...
 

vali

Active Member
Moderator
DracuMic a spus:
16 august 2008
flo_flu a spus:
si 20 septembrie la bucuresti
Exact, acestea sunt datele. Cea de la Bucuresti o stiam, ca s-a tinut la mine. Insa pentru cea de la Cluj, a trebuit sa revad cand s-a facut ”convocarea” :) ... Insa a ajutat DM-ul inainte sa apuc s-o fac.


Alin, vad ca Samsara e tot din Brasov... deci nu esti singur. Si pun pariu ca mai sunt si altii.
 
Sus