Mainzer Fastnacht

kriss

Member
abia acum am intrat si am vazut minunatia asta. :eek:
deja sunt tentata sa-mi plantez asa ceva in gradina.
 

miha

Member
Abia astept sa vina vara...sa-i vad iar infloriti... :D
Nu vei regreta Kriss... e unul dintre trandafirii frumosi... :wink:
 

miha

Member
Cornelia...nu cred ca exista... :oops: dar mereu vor fi unii mai frumosi decat altii... :| si asta mov...cu tije lungi, elegante...cu destul de putin tepi...cu un miros discret si placut... :indragostit: ce sa mai spun...cred ca mi se face prea tare dor de vara... :wink: sa vina mai repede...sa-i vad iar infloriti... :rose:
M-a cuprins nostalgia si am inceput sa-mi rasfoiesc albumul cu trandafiri... :rofl: :rofl: :rofl:
 
aici, la codlea ,are un vecin la fel, dar nu am putut sa recoltez butasi asta toamna fiind plecat in afara ,acum a venit si i-a scurtat pe toti dar a amestecat butasii ,i-a depozitat in beci , acum astept toamna iar sa vedem care e ,ca din ceilalti am
 

IZA

Active Member
N-as vrea sa te descurajez , dar mama a incercat 4 ani la rand sa inmulteasca prin butasi acest soi de trandafir fara nici un rezultat. Iti pot spune ca mama are in jur de 200 trandafiri deci experienta are.
 

adrianam

Well-Known Member
Am plantat si eu in primavara lui 2007, in fata blocului, unul cumparat de la eutopia. S-a prins dar in 2007 nu a inflorit.
In 2008 a facut 2 sau 3 flori pe care le-am mirosit si intr-adevar, sunt frumos parfumate. Nu s-a dezvoltat insa prea mult, probabil pentru ca este un pamant mai galben si de udat nu prea a avut parte.
Vara aceasta incerc sa fac poze daca il prind inflorit.
 

v.cristina

Active Member
iris a spus:
IZA a spus:
Felicitari, frumoasa gradina!
Dar ce-mi vazu ochii in gradina mamei tale sunt maci ? :eek: :hipnotizat:
Daca da pot sa-ti adresez sau mai bine spus pot sa-i adresez dinsei o intrebare prin intermediul tau ? :) Nu doreste asa din intamplare sa vanda cativa maci ? :visator:
de la tine pt tine.... :rofl: :rofl: :rofl:
http://www.seminte.de/product_info.php? ... cts_id=259
 

ghia_don

Active Member
A inflorit foarte frumos vara trecuta, insa este destul de sensibil la fainare si la ...arsita soarelui :(
 
A

Anonymous

Guest
trandafiri

multzumesc ca i-am aflat numele
sunt sensibili si la mana.....adica se pateaza daca ploua pe ei si da caldura brusc
 

Mali_

Member
Am constatat anul acesta ca am 4 trandafiri mov in curte. Nu stiu sigur daca sunt Mainzer Fastnacht, pentru ca nu au miros, dar cert este ca toti sunt patati, fie de la soare, fie de la ploile din ultima vreme. Mai am un singur trandafir la fel de afectat, este crem, dar nu ii stiu numele.
 

Mali_

Member
Da, este chiar culoarea din poza, dar nu stiu sa iti spun ce trandafir este. Eu am o lista cu ce trandafiri am cumparat anul asta, dar nu stiu unde i-am plantat, iar pe acesta inca nu l-am identificat. Cand il identific, iti spun.
 
Sus