Mai aveti o intrebare?

adite

Active Member
Cand as putea tunde hibiscusii? Toata iarna m-am luptat cu paianjenii rosii, n-am pierdut nici un hibi, dar unul a ramas cu o singura frunza, iar altii au pierdut destul de multe, asa ca nu mai arata bine.
 

LauraT

Member
Va rog un sfat : am 3 hibici , alb , ciclam , portocaliu si din motive de spatiu as dori sa-i pun pe toti 3 intr-un ghiveci mai mare , dar ma tem ca se "corcesc "culorile , ca sa zic asa , voi ce ziceti ?
 

belisima

Well-Known Member
:( cum scap de musculita alba la hibi?am primit in toamna un hibi care avea urme de oua pe frunze,in fine,in primavra a am iesit cu toti plini cu musculite,am dat cu actara,dupa o saptamana au reaparut.......
 

danya

Active Member
Am si eu o intrebare: cum procedati cu transplantarea hibiscusilor? Eu daca le schimb ghiveciul le cad toate frunzele. :( Acum am unul cumparat din florarie si mi-e teama sa-l transplantez, dar nici in ghiveciul actual nu poate sta.
 

belisima

Well-Known Member
incearca sa il transplantezi dupa ce se acomodeaza la tine ,si sa nu -i deranjezi balotul de la radacini,eu am transplantat unii ai mei uriasi si nu le-au cazut frunzele,bine- unul oricum nu avea nici o frunza :mrgreen:
 

danya

Active Member
Aha. O sa-l las un timp si apoi o sa-l pun cu tot cu pamantul lui si mai adaug pe langa pamant nou. Merci.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
belisima a spus:
:( cum scap de musculita alba la hibi?am primit in toamna un hibi care avea urme de oua pe frunze,in fine,in primavra a am iesit cu toti plini cu musculite,am dat cu actara,dupa o saptamana au reaparut.......
Mospilanul in solutie mai concentrata si nu cum scrie pe pachet /garantez ca nu li se intampla NIMIC/ la mine a facut minuni si dezvoltarea ulterioara a fost extrem de rapida si frumoasa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
singurel nu e bun , trebuie combinat cu actara , iar supradoza nu e ca omoara copacelul ci ca va capata rezistenta musculita daca nu mor toate.

Daca elimini permanent adultii ai sanse mari sa scapi de ele.

Natural ... cu buburuze sau lacewing dar e de durata mare
Chimic ..actara + mospilan + confidor energy , musculita nu capata rezistenta la Imidacloprid
Tehnic ... uleiuri presate la rece
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da , plusul recomdan cocktail dar nu vroiam sa sune asa , e nevoie de toate consecutiv pentru a nu da dependenta

Atentie , vorbeam zilele astea cu Marq si a zis ca la munca are un "aeroport" de musculite pe un hibiscus si pe langa el un rodiu , cum eu nu am auzit daramite sa fi vazut sa faca un rodiu musculite deduc ca e bine ca orice procedura facem e necesara o carantinizare SEVERA a plantei/lor infestat/e
 

camiserviciu

New Member
Buna ziua,

Ma uit dupa o planta mai matura, formata copacel, intre 1.5-2.0m din varietatea Rose of Shanon, se numeste Aphrodite! Este dupa cate am inteles un hibiscus syriacus autofertil, care nu face seminte mai deloc si infloreste foarte bogat toata vara. Vreau sa-l plantez in gradina permanent, intr-un loc care se vede tot timpul din casa.ESte aproape de malul marii, destul de expus la vant.Apa nu e o problema, pamantul se dreneaza bine, dar as vrea sa evit autoinsamantarea si binenteles sa infloreasca toata vara si sa fie o culoare intensa: roz , mov, lila sau albastru.Am inteles ca Aphrodite e un soi american, si din aceeasi varietate mai este Helene si DIana. Nu e nici asa sensibil in iernile mai grele.
Nu ma pricep, insa am intrebat pe toata lumea pe care o cunosteam si la noi nu a auzit nimeni de Aphrodite.Eu l-am gasit pe siteuri din US.
Daca are cineva unAphrodite va rog spuneti- mi si mie cum se comporta si de unde se poate cumpara, sau poate cunoasteti vre-un furnizor!Poate dintre cunoscatori sa-mi recomandati altceva, in caz ca nu se gaseste Aphrodite? Va multumesc

Va multumesc!
 

gomez99

Well-Known Member
frunze hibi

initial ma vrut sa ma atasez la topicul cuiva, da am apasat pe new topic si mi-a fost lene sa ma intorc. :mrgreen:
am doi hibi care au fiecare cite o frunza noua care arata ca in poza. restul frunzelor sint normale si hibiul pare sanatos. poza e facuta cu telefonul deci nu prea arata bine, da ca o descriere sumara pot zice ca e un negativ al clorozei: frunza e verde-verde iar nervurile sint aproape translucide. n-am mai vazut pina acum asa ceva.
are idee cineva ce poate fi?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Gomez, te-am "lipit" in topicul asta cu intrebari. Pacat ca poza ta nu se poate face mai mare.
 

Setris

Member
Vin si eu cu o intrebare, care probabil s-a mai pus. Este prea tarziu in perioada asta ( iunie) sa mai tund trandafirii?
 
Sus