Mai aveti o intrebare?

geodezia

Well-Known Member
ba eu am pus direct in pamint si am amestecat ca am agsit un depozit de pilitura de fier aici la noua mea locatie
 

cornelia

Fondator
Membru staff
popescu gp a spus:
Cum la noi din prognoza meteo se anunta nopti sub 15 grade am inceput ca hibii cu boboci si mai fitosi sa-i duc la adapost,urmand ca si pe ceilalti sa-i retrag la adapost la inceputul lui octombrie odata cu racirea mai semnificativa din noptilor
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu am o intrebare :giggle: ci doar o informare :)
Hibiscusii mei sunt inca afara si culmea unii chiar si infloresc.Sa ii aplaud ce ziceti,nu? :clap:
 

popescu gp

Well-Known Member
Gabiuta stiu ca vrei sa calesti florile si bine faci,dar la noi au fost diferente de si chiar 12 grade intre zi si noapte acum cateva saptamani si i-am bagat la adapost( au fost sub 8 grade cateva nopti la rand) lucru ce a afectat si o parte din flori;asta va fi chinul pana in primavara,dar pasiunea este totul.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dl.Popescu si la noi au fost nopti foarte reci asa ca vreo 5 zile au stat in casa dar cum s-a incalzit le-am facut vint in curte.Ce?Ei sa nu se bucure de soarele de octombrie? ;-) .
Noroc ca nu am prea multi si merge repede activitatea dus-intors . :)
 

popescu gp

Well-Known Member
La mine ce sa mai zic cand am vase de 20l?si cu sanatatea si varsta?.....Vad ca mai infloresc si in aceste conditii desi dau semne de lipsa de acomodare.
 

alirare

Member
unul dintre hibiscusii mei are o problema. nu i-a mers foarte bine din primavara, de cand l-am cumparat. saptamana trecuta i-am dat fertilizator, apoi l-am stropit cu nissorun (pe el si pe toate celelalte flori din apartament-din casa si balcon, avand niste lanosi la o gloxinie si ''semne'' de musculita la fuchsii). ce e cu el? :( s-a ingalbenit frunza la o zi, doua, dupa stropirea cu nissorun.
,,
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
frunza pare avariata de dinainte de nisorun , se vad punctiile de la daunatori , musculita si poate acarienii pot distruge tesuturile frunzei

totusi in semn de autoconservare , dupa ce frunza e parasita de daunatori incepe sa se ingalbeneasca , daca ngalbenirea e progresiva si e similara cu simptomul toamnei e semn ca planta isi retrage "investitia" de microelemente "cheltuita" cu producerea acelei frunze
 

alirare

Member
frunza s-a uscat deja. mai sunt cateva frunze intepate, unele pe fata, altele pe dosul frunzei. am stropit plantele cu nissorun si actara, alternativ, 1 data pe sapt, de la inceputul lui oct. hibiscusii au fost in balconul inchis, unde au venit si fuchsiile dupa racirea vremii. e posibil sa fi luat musculita. am crezut k am scapat fuchsiile de musculita, dar se pare k nu. :( :cry: sa continui stropirea la hibiscus?
 

liliput

Member
Buna.Trandafirul meu a facut boboci,cel mai mare s-a deschis putin,apoi a stagnat si sta asa...deschis cam 10% si are o textura uscata...de ce oare?
 

liliput

Member
Revin cu o alta intrebare: daca bobocii n-au reusit sa se deschida si au murit,trebuie sa rup codita unde a fost boboc sau il las asa? Multumesc.
 

liliput

Member
Setris a spus:
Eu o las, intr-o saptamana , doua, se desprinde fara a rupe tulpina.
popescu gp a spus:
Eu recomand ca tija bobocului sa fie taiata cu grija sa nu raneasca tulpina.
Eu va multumesc amandurora...sant mai multe saptamani de cand au cazut bobocii.O sa tai cu atentie tija.
La cealalta intrebare..aveti vreo idee? De ce s-au uscat asa bobocii...inainte de a inflori?
 

Setris

Member
Mie mi s-a intamplat recent asta din cauza acarienilor...sunt foarte marunti si greu de vazut...se vede efectul lor pe frunze, daca te uiti pe spate au un puf/panza fina si par usor patate cat un varf de ac, punctate.Am scapat de ei cu dusurile.
Alt motiv ar fi lumina mai slaba in perioada asta, poate intra in repaus . :roll:
 

liliput

Member
Setris a spus:
Mie mi s-a intamplat recent asta din cauza acarienilor...sunt foarte marunti si greu de vazut...se vede efectul lor pe frunze, daca te uiti pe spate au un puf/panza fina si par usor patate cat un varf de ac, punctate.Am scapat de ei cu dusurile.
Alt motiv ar fi lumina mai slaba in perioada asta, poate intra in repaus . :roll:
Va multumesc mult...lumina slaba-da.O sa-l caut si de acarieni.
 
Sus