Mai aveti o intrebare?

liliput

Member
geodezia a spus:
la polenizat vreo musca tintar paianjen daca face si fruct sigur e polenizat (vezi ca se umfala baca din interior si se coace si face niste seminte mcute )
deci sa las acolo florile vestejite? si le caut de seminte in interior??? sau ce fac? nu ma pricep deloc,imi pare rau.e primul hibi care traieste la mine,am omorat 2 cu apa.uitati-l inflorit.

http://liliput.sunphoto.ro/hibiscus/91712601

am incercat sa pun poza direct in mesaj.nu ma pricep.
 

geodezia

Well-Known Member
O !!!! sa iti traiasca ochiosu e frumos foc
da de ce saracu il chinui in casa macar acum vara sa ia si el o portie de soare
pune-l undeva linga casa mai la umbra ,soare sa aiba dimineata asa pina la 10 si pe urma umbra iar de udat cam la 2 zile odata vezi si tu sa nu ii se ploescaiasca frunzele
lasi bamele sa se usuce singure si pe urma le iei in mina si le spargi si vei gasii niste seminte mici pe care fie le mai lasi sa se usuce fie le pui in pamint dar vezi sa nu trebuiasca pilite ca stiu ca unele seminte de hibi trebuie pilite
au scris fetele undeva un topic cu hibi prinsi din seminte si parca asa ziceau ca trebuie pilita saminta
mai uitate si tu
vezi ca d-l Danero are niste substante pentru crestere si intretinere hibilici foarte bune
dinsu stie multe sa iti spuna despre hibilici
eu nu prea am experienta asa mare cu ei de-abia acum am deprins si eu ce si cum cu ei
nu trebuie sa il muti acum in alt vas ca sa nu treaca la cresterea radacinilor poate il muti la anu
 

liliput

Member
geodezia a spus:
O !!!! sa iti traiasca ochiosu e frumos foc
da de ce saracu il chinui in casa macar acum vara sa ia si el o portie de soare
pune-l undeva linga casa mai la umbra ,soare sa aiba dimineata asa pina la 10 si pe urma umbra iar de udat cam la 2 zile odata vezi si tu sa nu ii se ploescaiasca frunzele
lasi bamele sa se usuce singure si pe urma le iei in mina si le spargi si vei gasii niste seminte mici pe care fie le mai lasi sa se usuce fie le pui in pamint dar vezi sa nu trebuiasca pilite ca stiu ca unele seminte de hibi trebuie pilite
au scris fetele undeva un topic cu hibi prinsi din seminte si parca asa ziceau ca trebuie pilita saminta
mai uitate si tu
vezi ca d-l Danero are niste substante pentru crestere si intretinere hibilici foarte bune
dinsu stie multe sa iti spuna despre hibilici
eu nu prea am experienta asa mare cu ei de-abia acum am deprins si eu ce si cum cu ei
nu trebuie sa il muti acum in alt vas ca sa nu treaca la cresterea radacinilor poate il muti la anu
multumesc de urare.il tin in casa ptr ca eu stau mai mult in casa (sant cu handicap) si vreau sa ma bucur de el...la 2 zile se uda vara,nu e prea des? cand i se pleosteste frunzele vrea apa deci,da?
ce sant bamele?!!
florile sant super uscate,s-au inchis,dar nu pica.
Doamne...nimic nu stiu despre ei.
daca nu ma descurc,cred ca o sa va mai pun rabdarea la incercare cu alte intrebari.
multumesc din suflet ptr ajutor.
 

ghia_don

Active Member
Bamele de care vorbeste geo sint capsulele cu seminte de la hibi, dar daca tu ii tii in casa , slabe sanse sa polenizeze si sa faca seminte.
Daca florile sint uscate, poti sa le rupi tu, sa scape planta de o grija :D .
 

liliput

Member
ghia_don a spus:
Bamele de care vorbeste geo sint capsulele cu seminte de la hibi, dar daca tu ii tii in casa , slabe sanse sa polenizeze si sa faca seminte.
Daca florile sint uscate, poti sa le rupi tu, sa scape planta de o grija :D .
Multumesc ptr ajutor. La cate zile sa-l ud,avand in vedere ca in casa am cam 25 de grade in timpul asta?
 

lexa

Member
Superb hibiscusul, sa-ti traiasca! Se uda cand se usuca pamantul. Eu pe ai mei ii ud zilnic acum, de exemplu, dar asta ptr ca se usuca pamantul de pe-o zi pe alta si au vase mici. Toamna/iarna ii ud mai rar
 

liliput

Member
lexa a spus:
Superb hibiscusul, sa-ti traiasca! Se uda cand se usuca pamantul. Eu pe ai mei ii ud zilnic acum, de exemplu, dar asta ptr ca se usuca pamantul de pe-o zi pe alta si au vase mici. Toamna/iarna ii ud mai rar
Multumesc foarte mult tuturor ptr ajutor.Acum ma informez cum sa-l ''tratez'' ca sa fie fericit la mine.Spuneti-mi va rog,ii e mai bine in casa,e mai in siguranta...adica afara il poate ataca vreun daunator.Sau nu... :) Si oricum nu pot sa-l tin decat la umbra.
 

geodezia

Well-Known Member
pai nu are e simplu iei chelati de fier si pui in apa
eu am rezolvat cu pilitura de fier
am pus si chelati
parc are d-l Gomez de vinzare sau danero
 
Sus