Mai aveti o intrebare?

liliput

Member
claude a spus:
liliput, nu stiu daca e bun gainatul la hibi, nu ma pricep la aceste plante, dar eu iti dau reteta cum se foloseste acest ingrasamant :

Cantitatea dorita de gainat se pune intr-un vas (galeata) si se adauga apa peste, ca sa se inmoaie, cat sa ajunga amestecul ca o smantana mai subtire. Il lasi asa cam 10-14 zile, dupa care diluezi acel amestec cu apa, in proportie de 1:10.
Multumesc...cred ca nu e cazul sa-l incerc la hibi.Mai bine iau un ingrasmant din florarie,dati-mi o idee care este cel mai bun.
 

corinap

Member
Sini,vad ca scrie turba acida.....e buna la hibi? eu nu am cumparat niciodata si nici nu am vazut la magazin.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e cam acid pentru un butas dar poate si asta face o chestie buna , personal nu prind butasi in sol mai jos de 6PH
 

sini

Well-Known Member
ph-ul este 5-6,deci la limita. eu asta folosesc.uneori combin cele doua tipuri de pamant si bineinteles mai adaug perlit.
 

corinap

Member
Eu stiu ca pamantul acid se foloseste la plantele acidofile ca;diphladenia,azalee....etc.
Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni dar am intrebat pt. ca nu stiu.........
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si una si alta , intradevar mediul acidic aduce mai multe imbunatatiri ,in primul rand MicroElementele vor fi disponibile mai usor , in special Mg si Fe a caror prezenta se observa imediat iar un amestec din toate poate ca aduce un bonus la butasi pentru ca inhiba fungii care dezvolta mai usor in soluri alcaline
 

fdana

Member
Bun si ce te faci daca totusi nu reusesti sa altoiesti?Eu am incercat de cateva ori si tot nu mi-a iesit?Si mai ales ce faci cand nu am spatiu sa tin 2-3 "back-ups"?Majoritatea nu avem spatiu pentru prea multe plante si atunci (logic pt mine ) e sa fie cat mai diversificati.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Personal o sa vad acum sau cat de curand 2 fitosi prinsi de mine cum vor inflori desi ma tem ca o sa elimin mitul ca doar altoiti merg

Am o chestie oriunde dau de un obstacol si zic replica din "Jurassic Park" ... "Nature will find a way" (Natura va gasi calea)

:cool:
 

corinap

Member
Am transplantat niste hibi si din cauza caldurii -24*-si a lipsei de aer (curenti),a mucegait pamantul.
Ce sa fac? stropesc sau inlatur pamantul mucegait?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
corinap a spus:
Am transplantat niste hibi si din cauza caldurii -24*-si a lipsei de aer (curenti),a mucegait pamantul.
Ce sa fac? stropesc sau inlatur pamantul mucegait?
inlaturi 2 cm de sol si pui sol uscat , si pulverizezi cu previcur si topsin :D
 

sicora fabian

Active Member
Polenizarea incrucisata este doar una din metodele de obtinere a noi varietati.
Alte metode mai sunt variatiile mugurale (fortate sau nu), tratamente chimice aplicate plantelor mama sau culturilor meristematice ori chiar diferite "inginerii" genetice executate direct in celule, pe ADN!
Pare simplu, dar nu-i . . .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pentru mine nu sunt fitosi , pentru mine sunt Hibi frumosi si plini de culoare , restul e doar natura si omul cu lopatica incercand sa faca un castel din nisip dar crede ca face din ciment :fluierat:
 
Sus