Mai aveti o intrebare?

sini

Well-Known Member
Sa va spun cate ceva si din experienta mea cu hibiscusii.Concluziile le trageti voi.
La seminte din productie proprie ,puse in pamant,dupa ce au fost ciupite,rezultate foarte bune. Pamant:Compo sana sau Florimo tip A.
La butasi am avut rezultate foarte bune cu butasi de Morea Rita,Baptistii, Fifth Dimension,Surinam,....La alti gommerosi rezultate foarte slabe sau de loc.Butasii dupa ce i-am inmuiat in Clonex ,i-am pus in pamant (compo sana sau florimo tip A-ce am avut) cu pahar gaurit pe cap si la lumina (neon).
O problema cu cei obtinuti din seminte :nu mi-au inflorit.Am prins butasi si din hibii obtinuti din seminte.Tot n-au inflorit.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Sini , da , cei doi au soluri bunicele , nu stiu cel de la Florimo , in special "A" dar cel de la composana e facut destul de profi

Legat de inflorie eu zic ca trebuie lasata sa se matureze mai intai tulpina ca sa poata produce muguri florali
 

sini

Well-Known Member
"Legat de inflorie eu zic ca trebuie lasata sa se matureze mai intai tulpina ca sa poata produce muguri florali"
cam cati ani?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
1-2 la plantele de talie medie si 2-3 la talie mare dar depinde totul de zona climatica si de timpul de caldura si soare la care planta a fost expusa

The first bloom of a seedling can reportedly be accelerated by grafting it onto a good root stock at an early age or growing a 4” tip cutting taken from a seedling of about a 12” height, which surprisingly it is said will bloom sooner than the seedling itself. In tropical climates a seedling might bloom as early as 5 or 6 months from germination. More commonly the first blooms will occur between 9 and 12 months and most will bloom within 12 to 18 months. Some may bloom when only a foot or two tall, while others may not bloom until they are six to eight feet tall.
Deci cum am zis , conditii si mai ales la speciile cu talie inalta nu vor inflori daca nu ii lasi sa se dezvolte in sus , apoi din el poit lua un butas si il poti creste ca si talie mica
 

sini

Well-Known Member
multumesc,Dane
la unii am si stranepoti
talia cuprinsa intre 20cm si 1,5m
varsta pana in 4 ani
ai mei sunt cu bataie lunga
parca ar sti ca sunt in Romania:totul cu incetinitorul
norocul lor ca-s rabdatoare
 

vivi23ro

Member
cum arata paoanjenul rosu si cit e de mare, ca mi au aoarut in sera niste lighioane, cei maturi sint aproape ca bobul de piper ca marime si galben mustar, sint oare cei rosii?
 

corinap

Member
Necazul meu cel mai mare este cu hibi altoiti.Cred ca am 60-70 si nu pot sa-i prind.Intr-o luna doua ,trebuie sa-i tai si ce ma fac?Ma gandeam sa incerc cu ceva de la hidroponica,niste pastile imbibate cu o substanta pt inradacinat.
Voi ce parere aveti?
 

corinap

Member
vivi23ro a spus:
cum arata paoanjenul rosu si cit e de mare, ca mi au aoarut in sera niste lighioane, cei maturi sint aproape ca bobul de piper ca marime si galben mustar, sint oare cei rosii?
Paianjenul rosu nu se vede ,decat cand e un atac masiv si in lumina puternica sau stropesti si atunci vezi panzele.La ce ai tu,stropeste cu Mospilan sau alt insecticid.........nu e grav.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
corinap a spus:
Necazul meu cel mai mare este cu hibi altoiti.Cred ca am 60-70 si nu pot sa-i prind.Intr-o luna doua ,trebuie sa-i tai si ce ma fac?Ma gandeam sa incerc cu ceva de la hidroponica,niste pastile imbibate cu o substanta pt inradacinat.
Voi ce parere aveti?
o idee buna daca nu e cultura hydro , ca daca e hydro ai nevoie de ceva "smecherii" hydro , asa doar Rookwool ala nu te ajuta deloc fara sistem

Cei care fac clonex fac si ceva de genul ala , mici cuburi cu necesar pentru butasire dar la noi nu prea am vazut
 

liliput

Member
Buna.Am si eu o intrebare- pot sa folosesc gainatul de pasari ca si ingrasamant pentru hibiscus? Adica,eu stau la tara si imi e la indemana orice fel de ingrasamant natural si chiar si substrat pentru flori,dar nu stiu ce anume le trebuie.Sant femeie simpla de la tara si oricat as citi,nu ma bazez pe ce-am inteles eu.Multumesc.
 

corinap

Member
liliput a spus:
Buna.Am si eu o intrebare- pot sa folosesc gainatul de pasari ca si ingrasamant pentru hibiscus? Adica,eu stau la tara si imi e la indemana orice fel de ingrasamant natural si chiar si substrat pentru flori,dar nu stiu ce anume le trebuie.Sant femeie simpla de la tara si oricat as citi,nu ma bazez pe ce-am inteles eu.Multumesc.
Gainatul ,este un ingrasamant foarte bun dar foarte periculos,arde radacina.Se lasa la macerat apoi o mica parte se dilueaza in apa sau 1 gainat la 2 l apa si strecurat.Nu stiu o reteta exacta,asa ca mai asteapta si alte pareri.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
corinap a spus:
Dane,uite la ce ma gandeam ;

http://www.hidroponica.ro/spongemix/705 ... ucata.html

sunt 100 buc. si costa 120 lei
Avand aceeasi imagine ca si Clonexul (e clar ca acela este ingradientul minune), ma gandesc ca daca ai folosit Clonex si nu a dat rezultate nici cu aceste pastile nu o sa ai. Pretul este bun si poate reusesti mai mult.
Dar din ce am citit nu conteaza numai substratul ci un rol primordial este calitatea butasului. Cred ca noi cei cu plante putine nu putem realiza acest lucru. Nu se recolteaza de la orice planta ci se face o selectie drastica si apoi cele alese sunt tratate cu anumiti fertilizatori speciali pentru a le creste puterea de rezistenta si inradacinare. E un proces complicat, de durata si costisitor, deci nerantabil si atunci se practica altoirea. Si in cazul altoirii se tine cont de sanatatea altoiului si a port altoiului. Dupa tratamente indelungate, rar va exista un procent mare de inradacinare.
Lumina iarasi este un factor determinant. Nu inseamna ca daca o asiguram are si calitatea, compozitia, intensitatea dorita de plante.
Alt factor este temperatura. Cum o crestem, scadem?
Umiditatea solului dar si a atmosferei unde inradacinam, alt factor despre care trebuie sa stim multe.
 

liliput

Member
corinap a spus:
liliput a spus:
Buna.Am si eu o intrebare- pot sa folosesc gainatul de pasari ca si ingrasamant pentru hibiscus? Adica,eu stau la tara si imi e la indemana orice fel de ingrasamant natural si chiar si substrat pentru flori,dar nu stiu ce anume le trebuie.Sant femeie simpla de la tara si oricat as citi,nu ma bazez pe ce-am inteles eu.Multumesc.
Gainatul ,este un ingrasamant foarte bun dar foarte periculos,arde radacina.Se lasa la macerat apoi o mica parte se dilueaza in apa sau 1 gainat la 2 l apa si strecurat.Nu stiu o reteta exacta,asa ca mai asteapta si alte pareri.
Multumesc.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
liliput, nu stiu daca e bun gainatul la hibi, nu ma pricep la aceste plante, dar eu iti dau reteta cum se foloseste acest ingrasamant :

Cantitatea dorita de gainat se pune intr-un vas (galeata) si se adauga apa peste, ca sa se inmoaie, cat sa ajunga amestecul ca o smantana mai subtire. Il lasi asa cam 10-14 zile, dupa care diluezi acel amestec cu apa, in proportie de 1:10.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Tzep , ca si prima regula , e ca la armata , fasolea e mai buna la cazan pentru ca se face .....multa

Asa si aici doar ca vorbim de plante , iti este mai usor sa prinzi multi si se prind fara grija toti , e cineva cunoscut tuturor care vinde pe maretul sunphoto butasi inradacinati , deci se poate ca sa trecem de aspectul asta

Apoi o minisera sau sera mignon cum vrem sa i zicem are 4 mari factori

1-umiditate sol
2-umiditate aer
3-temperatura
4-ventilatie

Multi nu asiguram decat 1-2 sau poate cel mult 3 din toate dar in niciun caz pe toate si toate vin cu rolul lor si se unesc in acest tot

Ca ne jucam de-a magia fie cu clonex fie cu alte substante nu ajuta asa mult , pentru ca de multe ori plantele nu sunt pregatite de a fi butasite

succes :marfa:
 

fdana

Member
sini a spus:
Sa va spun cate ceva si din experienta mea cu hibiscusii.Concluziile le trageti voi.
La seminte din productie proprie ,puse in pamant,dupa ce au fost ciupite,rezultate foarte bune. Pamant:Compo sana sau Florimo tip A.
La butasi am avut rezultate foarte bune cu butasi de Morea Rita,Baptistii, Fifth Dimension,Surinam,....La alti gommerosi rezultate foarte slabe sau de loc.Butasii dupa ce i-am inmuiat in Clonex ,i-am pus in pamant (compo sana sau florimo tip A-ce am avut) cu pahar gaurit pe cap si la lumina (neon).
O problema cu cei obtinuti din seminte :nu mi-au inflorit.Am prins butasi si din hibii obtinuti din seminte.Tot n-au inflorit.
Sini ce inseamna pamant Florimo de ti A?Acesta?
http://www.bricostore.ro/32183-3765-lar ... la-10l.jpg
(nu fac reclama nicunui produs sau magazin sunt doar curioasa)
 
Sus