Mai aveti o intrebare?

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ioana , tine pe 10 si nu ai nimic , ai meu stau acum seara si la 3C si rup de flori , asta chiar si la Surinam , Cario Apricot si EL capitolio deci nu doar .... fitze si funditze :D

Cred ca noile conditii climaterice impun un nou update la "cum sa iernam hibi" , ideea e ca iernarea pleaca de la prima zi de toamna prin pregatirea lui :marfa:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Location indoors for hibiscus winter care

Hibiscus are not picky when it comes to indoor storage. Keep in mind, when you take care of a hibiscus indoors, their summer, flower covered glory will quickly fade. Unless you have an atrium or greenhouse, your hibiscus will most likely start to look less than stellar before spring returns. It is best to find a place to care for the hibiscus that will be out of the way. As long as you are wintering hibiscus in a place that stays warmer than 5C, gets some light and where you will remember to water it.



Wintering hibiscus – yellow leaves normal?

You can expect to see a moderate amount of yellow leaves on your hibiscus when you take care of a hibiscus indoors over the winter. This is normal, and the plant is acting normally. If all the leaves have fallen off but the branches are still pliable, your hibiscus has just gone into full dormancy. At this time, you may want to place it in a cool dark place and allow it to stay dormant.

These yellow leaves are why you will want to find an out of the way place to care for hibiscus trees in the winter. But, the benefit for taking the time to take care of a hibiscus over the winter is that you will have a larger and lovelier plant in the summer than you could ever buy in the store.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
100% , tot ce copacul a produs pentru sustinerea lui ca si pom a fost rapit de musculita cu circuitul ei de 3 stadii de dezvoltare , daca vezi 10 musculite inseamna ca mai ai 100 cel putin de larve si alte forme care se hranesc din hrana lui

Balanta e radacini>frunze>radacini , daca ceva intervine atunci se debalanseaza totul

Pe de alta parte frigul nu e chiar pe placul lor , dar mai ales aerul puternic ozonificat de toamna asa ca ...atentie mare :D
 

dana

Member
danref a spus:
Cum sa inradcinezi ceva ce se vrea altoit ? :eek: "Lemnele"trebuiesc pregatite temeinic si "resuscitate" cu multa dibacie pt a avea ceva sorti de izbanda.
Mult succes!
Poti sa detaliezi un picut Dane?
adica - ce substante , cat timp, concret ce trebuie facut? am pierdut cam vreo 7 bete foarte lungi din care puteau iesi de 3 ori mai multi hibi ca informatiile primite au fost generalitati.
 

liliput

Member
Re:

danref a spus:
Fabian,excelent raspunsul 8)
@Corina P
Daca te referi la substratul de inradacinare pt butasi eu folosesc patru parti perlit cu una peat moss insa poti sa-ti creezi si propria reteta atat timp cat folosesti ingredientele recomandate.Se mai poate folosi vermiculite,nisip curat de rau (ideal sterilizat).

:D
Am si eu o intrebare- pot sa inradacinez butasi doar in nisip de rau?? Multumesc frumos.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
turba insa e si foarte constrictiva la uscaciune asa ca se "imbunatateste "cu diverse materiale dupa cazul plantei ... perlit , nisip grosier(pietricele mici) ...etc
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca daca are nisip de riu (ca tot a intrebat de el) care este minunat pentru plante poate pune si din ala.
 

corinap

Member
Sau se poate folosi pamant special pt. insamantat-inradacinat care are si hormoni si este si sterilizat.
 

liliput

Member
danero2004 a spus:
turba insa e si foarte constrictiva la uscaciune asa ca se "imbunatateste "cu diverse materiale dupa cazul plantei ... perlit , nisip grosier(pietricele mici) ...etc
Gabiuta a spus:
Cred ca daca are nisip de riu (ca tot a intrebat de el) care este minunat pentru plante poate pune si din ala.
corinap a spus:
Sau se poate folosi pamant special pt. insamantat-inradacinat care are si hormoni si este si sterilizat.
multumesc mult ptr raspunsuri.imi este foarte la indemana sa pun turba cu nisip....si ies mai ieftin,cred.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu as zice da la sterilizare dar nu la ingrasamintele prezente , butasii nu se fertilizeaza pana nu prind radacini caci distrug cambiumul de pe butas de la osmoza , atentie la ce contine :incapatanat:
 

corinap

Member
danero2004 a spus:
eu as zice da la sterilizare dar nu la ingrasamintele prezente , butasii nu se fertilizeaza pana nu prind radacini caci distrug cambiumul de pe butas de la osmoza , atentie la ce contine :incapatanat:
Dane,nu stiu ce sa mai spun.....am incercat mai multe variante si unele plante le-am prins in 7-14 zile dar cu hibi merge mai greu sau deloc :cry:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu stiu sigur pentru ca nu devoaleaza nimeni vreun secret din cei care propaga butasii din serele profi (desi unele idei au fost cu siguranta "imprumutate" de pe forum in serele lor) dar cred ca e vorba de un mix de turba special cu adaosuri speciale pentru inradacinare si apoi fireste si ceva conditii "meteo" artificiale care sa ajute butasul pentru perioada soc de 3-7 zile cand se acomodeaza sa fie "orfan" de planta mama si intelege ca trebuie sa se descurce singur

Apoi este si timpul potrivit , planta sa nu aiba daunatori prezenti prior taierii pentru ca frunzele acelea le va arunca ori orice hibi are nevoie de frunze pentru a face radacini , starea buna per ansamblu , plantele cu carente au probleme mari la inradacinare datorita imbalantarii elementelor in butas mai ales cand vine vb de cytokinine si auxine

Eu experimetez momentan niste metode noi , dar nu prea am soiuri dificile de propagat , cu astea simple si daca le sprijini pe pamant se prind
 
Sus