Mai aveti o intrebare?

Marmoset

Member
Merci, georgy!
Am folosit si eu numai Florasol cu perlit si mi se parea ca parca le-ar mai fi trebuit ceva, de-aia sunt tentata sa fac un amestec in care sa pun si Florimo A.
 

corinap

Member
Marmoset a spus:
Vreau in martie sa schimb pamantul la toti hibiscusii (care mi-au mai ramas... :( ). As fi tentata sa folosesc un amestec de Florimo A cu Florasol si perlit. Ce ma sfatuiti, as proceda bine?
Pamant universal(ca cel din gradinile noastre) 1 parte.turba de calitate 1 parte,putin perlit,granule de argila+osmocote pt.6 luni+de 2luni.Ce am avut in substratul asta,traiesc ,ce am avut in turba,au murit multi.... :( :twisted: :mrgreen:
 

sini

Well-Known Member
Daca am avea si noi conditiile lui danref si nu un pervaz de balcon sau geam...
 

corinap

Member
Ai si tu dreptate dar anul (iarna)asta am avut cele mai putine pierderi de cand am flori(25 ani)asa ca spun si eu cate ceva din experienta.Cu cat ma ocup mai mult de unele plante,cu atat mor mai repede sau poate e valabil numai la mine ceea ce nu cred :?
 

miha

Member
A scos cineva hibiscusii afara? Eu am scos o tura azi sa se obisnuiasca cu exteriorul si stau in dubii daca sa-i las si peste noapte sau sa-i bag inapoi in casa. Vad ca se anunta minime de 9 grade zilele urmatoare...
 

gabiee

Active Member
si la mine unul e pe terasa acoperita intr-un colt de 3 nopti , asa de proba ....
vad ca ii place :D
saptamana viitoare scot si restul ....
 

miha

Member
Asa ma gandeam si eu , n-au ce sa pateasca... Si la mine sunt acoperiti, la intrarea in casa, si cum n-au loc toti acolo ii scot si eu pe rand... :rofl: Sambata viitoare scot tura a 2-a...
 

corinap

Member
Eu i-am scos de 45 de zile si pe gommerosi de 20.Toti arata jalnic,dar sunt pe drumul cel bun.Cu aceasta ocazie cred ca am scapat si de musculita.
concluzia- mai rau de atat nu se poate :rofl:
 

miha

Member
corinap a spus:
Eu i-am scos de 45 de zile si pe gommerosi de 20.Toti arata jalnic,dar sunt pe drumul cel bun.Cu aceasta ocazie cred ca am scapat si de musculita.
concluzia- mai rau de atat nu se poate :rofl:
M-ai facut sa rad... :rofl: lasa-i ca fac ei frunze noi si sa vezi ce-or sa creasca ca fat-frumos... Eu anul trecut i-am scos cam pe 15 mai, m-am uitat in albumele vechi, de-asta imi tot pun intrebari de-astea existentiale... :roll:
 

anette_b

Member
a avut cineva pe aici viroze la hibiscusi ? nu am gasit la o cautare rapida niciun topic despre virusuri la plante.
e vorba despre 2 hibi nou veniti care prezinta ingalbenirea rapida si marmorata a frunzei si inca unul care are frunzele noi "creponate" , sifonate...nu as vrea sa ii pierd si nici sa imi imbolnaveasca celelalte flori.

cei cu frunze ingalbenite poate au suferit la transport , schimbarea mediului ? :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am o intrebare caci asa se numeste topicul acesta.
Dar, inainte de a o pune vreau sa mentionez in mod expres ca NU ACUZ pe nimeni de nimic ci pur si simplu intreb.
Hibiscusul meu cumparat cred ca acum vreo doi ani (sper sa nu ma insel) drept hibi alb batut nu mi-a inflorit niciodata batut.Toate infloririle lui ,si au fost destule,au avut floare simpla.
De data asta ceva-ceva parca mai mult de un set de petale.Trebuie de asteptat mai mult :? ca sa isi arate si el bogatia? :mrgreen:
Dinsul e:


sau ce trebuie de facut?Sau de ce nu face multe petale??? :rofl:
 

Simina

Active Member
Care lastari de hibiscusi (ma refer la cei comuni, nu la varietati deosebite) fac mai bine radacini? Cei lemnificati sau cei verzi?

M-a rugat cineva sa-i dau niste lastari dar acum n-am decat lemnificati, caci facusem o tunsoare severa in primavara, asa ca acum din astia am.
Timpul de asteptare pana la radacini e diferit intre un lastar verde-crud si unul lemnificat?
Se lasa la inradacinat in apa?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cei semi-leminificati. Cei verzi se cam vestejesc, iar cei lemnificati fac radacini mai greu.

Si Gabiuta cu petalele alea ... greu de spus. Am avut si eu soiul ala si uneori iesea bestial, alteori avea floarea aproape simpla - doar cu un mot in mijloc.


 
Sus