Mai aveti o intrebare?

corinap

Member
Azi a inflorit pentru prima data dupa multe luni de la achizitionare,in schimb a crescut ca nebunul :eek: va avea nevoie de o taiere drastica,dar cine s-o faca :? eu nu :rofl:
As vrea sa-l botez dar nu stiu cum.........un sfat,o parere :idea:
 

angela draganoiu

Active Member
Corina e foarte frumos nici ca-i trebuie alt nume decat iubitul lu' mama :)
am si eu o intrebare. am un hibi rowena's wedding primit de puiut. ii merge bine dar s-a lungit cam tare si as vrea sa-i fac frizura. oare pot sa-l tund acum sau prin februarie el avand numai aprox. un anisor ? intreb pt ca stiu ca e tare mofturos.
sa nu dati cu pietre ca mai am una.
am un hibi clasic rosu involt dar nu mai vrea sa infloreasca. are substrat proaspat pus in primavara, l-al fertilizat, sta in balcon la soare si caldura. sa fie de vina ingrasamantul care e cam de mult cumparat ?
 

corinap

Member
Multumesc,am aflat ca-l cheama Kreta.

La taieri nu ma pricep,ca hibi mei au boboci toti si eu nu pot sa-i tai.

Daca ati schimbat ghiveciul cu unul prea mare,planta e ocupata sa-si faca radacini,nu flori. Rariti udarile si o sa faca boboci :wink:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Angela, eu hibiscusilor proaspat transplantati nu le pun nici un fel de ingrasamant in primul an. Consider ca substratul contine destule elemente si nu adaug nimic.
Classic red este un hibi total nepretentios si rezistent. Poate doreste o tundere. :nu stiu: :idea:
Cand l-ai transplantat i-ai fasonat un pic si radacinile s-au le-ai deranjat mult? :gandit:
Daca da, atunci el s-a concentrat asupra lor si e stiut ca nu face mai multe treburi odata, ori radacini, ori inflorire. :(
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc pt raspuns Tzep. l-am transplantat acu' vreo 2 ani, nu i-am derajat radacinile de loc. nu i-am fasonat radacinile de loc la transplantare tocmai ca sa nu-l supar.
cred ca in primavara va trebui sa-l scot si sa ma uit la radacini si, eventual, sa-i schimb pamantul.
inclin sa cred totusi ca ingrasamantul e de vina pt ca e cam vechisor. il schimb si pe asta :)
 

anette_b

Member
nu stiu de ce dar hibiscusii mei nu tin bobocii acum , iarna. desi in balcon nu e frig , bobocii cad chiar inainte de a se deschide.
in rest se simt bine , au crescut si sunt plini de frunze noi si boboci mici.
 

IoanaTweety

Active Member
Am si eu o intrebare cu privire la lunganul meu:

Are cam 70 de cm, tulpina e cam firava, trebuie sustinuta. Sa astept pana la primvara sa-l tund? si cam de la ce inaltime ar trebui sa retez? Dati-mi un sfat va rog. Multumesc.. :D
 

angela draganoiu

Active Member
Ioana eu pe la jumatatea lui februarie l-as scurta cam 3/4 (cam pana unde are smocul acela de frunze). dar cred ca e atacat de un daunator :? mie asa imi par frunzele in caz ca asa e varietatea asta.
 

IoanaTweety

Active Member
Este in tratament pt musculita momentan. Daca te referi la variegatie, asa e rasa lui, e Surinam. Mersi de sfat.
 

IoanaTweety

Active Member
Eu am inteles ce spui tu, Dan, dar nu am conditii de iernat. In balcon acum e inghetat la mine, singurele conditii pe care le pot oferi iarna sunt 23 de grade. Plus ca acest hibiscus la inceputul toamnei avea 20 de cm, unde era sa-l tund. In acest rastimp el s-a lungit si intrebam pt la primavara cam de unde sa-l tai si cum sa procedez.
Nu l-am fortat decat cu apa si niste epsom salt.
:(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ioana, si eu zic sa-l tunzi la primavara, cam prin martie.
Dane, eu nu pun ingrasamant hibiscusilor, daca-mi aduc aminte vara, bine, daca nu, asta e. Si, de cele mai multe ori, nu ma complic fiindca vara-i scot direct afara si-i ud cu furtunul.

Prin urmare, nu-i fortez in nici un fel cu vre-un ingrasamant dar chiar si iarna vad ca infloresc de zor. In casa sunt 21-22 de grade, in camera unde stau ei e ceva mai frig, sa zicem vreo 20 de grade.
Au foarte multa lumina - ferestrele sunt mari si orientate spre sud/sud-vest iar eu nu ma indur sa le rup bobocii daca ei se simt confortabil asa.
E drept ca plantele nu le-am fasonat toamna, eu primavara ma ocup de ele si le mai tai pentru ca lastaresc mult mai rapid si bogat.
Daca gresesc cu ceva, astept cu drag sugestii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dane cand tu ai plecat din Ro aveai hibi?Te preocupai de ingrijirea lor?Sau pasiunea a venit odata cu trasferul vostru definitiv in Aus?Intreb din pura curiozitate... :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Danutule :( ...sa mor de am citit pe undeva chestia asta :D dar...e bine ca aflu acusica. :D in schimb stiam ca esti bonsaist.
Cred ca probabil pateam la fel daca ii vedeam in gradina.Asa...ramin numai la stadiul:mda...imi plac
:D
Succesuri in continuare :rose:
 

Marmoset

Member
Vreau in martie sa schimb pamantul la toti hibiscusii (care mi-au mai ramas... :( ). As fi tentata sa folosesc un amestec de Florimo A cu Florasol si perlit. Ce ma sfatuiti, as proceda bine?
 
eu folosesc amestec de pamant de cumparat cu cel de gradina si le merge super la trandafiri nu am avut niciodata pierderi :wink:
 
Sus