Mai aveti o intrebare?

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mda....multu Cornelia .
Ma asteptam insa la fiecare inflorire sa mai adauge macar o petala la numarul existent :)
Il tin ca e in ghiveci mic :mrgreen:
 

anette_b

Member
dna Gabiuta , eu am un hibi roz care are cand floare simpla , cand dubla. si florile sunt mari sau mici...cred ca depinde de dispozitia dumnealui. :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta, de obicei la hibrizii batuti se intampla ca in primii ani sa infloreasca "simpli", dar prezenta "crestei" spune clar despre ei ca vor deveni la maturitate dubli. Asigura-le soare din plin, dar umbrit la orele amiezii si "papa bun" din cand in cand si daca dupa ce-i oferi aceste conditii nu "se dubleaza", ameninta-l cu foarfeca! :rofl:
 

IoanaTweety

Active Member
Doamnelor tin minte anul trecut, la comanda de la Gommer ca in perioada cand noi ne hotaram la liste, el a pus pe site varietati noi. Doamna Sini ne-a si anuntat de acest lucru. As vrea sa intreb daca si anul asta e valabil si de unde am putea sti data exacta sau aproximativa.

Eu deja nu mai pot de nerabdare si ma informez despre diverse varietati. Unele nici nu sunt pe webshop deocamdata, gen Gator Magic, dar sper sa le aiba in toamna. De asta nu vreau sa pierd momentul. :rofl: :salivat:

Stiti ceva pe tema asta..?

ps: totodata ma intrebam cine se va ocupa de aceasta comanda noua (cred ca suntem deja destui doritori). eu ma ofer pt centralizare.
 

IoanaTweety

Active Member
Da, am vrea sa mai facem o alta comanda in toamna, august-septembrie, ca si anul trecut. Si Madalina spunea ca ar fi interesata... poate vor mai fi si altii. :D eu vroiam doar sa stiu cand pune Gommer varietati noi pe site.
 

corinap

Member
Ioana ,nu se stie niciodata cand face update dar eu am primit email de la el inainte .Ma anunta ziua si ora dar cei mai frumosi dupa cateva ore,ii scoate de pe pagina.
 

IoanaTweety

Active Member
Exact!! asta vroiam sa stiu de la cineva care primeste email de la el, ca eu nu am de unde sa primesc. Asta vroiam sa te rog Corina. Daca ne poti spune si noua cand face update-ul respectiv. Ca a scos ce era mai frumos stiu, a facut la fel si anul trecut. Eu am o lista de optiuni cuprinzatoare, ceva ceva tot imi iau. :rofl:

Pe tine nu te intereseaza o noua comanda, Corina? :mrgreen:
 

corinap

Member
Eu am facut mai multe comenzi si ce are acum disponibil nu ma intereseaza si daca vreau deosebiti trebuie sa -mi fac eu comanda,singura,pentru ca nu sunt multi disponibili si la o comanda comuna nu apuc sa pun mana pe nimic :rofl:
Din ce-ti doresti tu,eu am luat deja de mult,la comun nu as fi luat niciodata :wink:
 

IoanaTweety

Active Member
corinap a spus:
Din ce-ti doresti tu,eu am luat deja de mult,la comun nu as fi luat niciodata :wink:
Nu prea inteleg ce spui aici, ca n-am spus ce vreau decat gator magic. :rofl: tu ce-ai luat mai demult?

Oricum ti-am fi recunoscatoare daca ne-ai spune cand iti trimite email cu noutati. Mersi frumos. :D
 

corinap

Member
IoanaTweety a spus:
corinap a spus:
Din ce-ti doresti tu,eu am luat deja de mult,la comun nu as fi luat niciodata :wink:
Nu prea inteleg ce spui aici, ca n-am spus ce vreau decat gator magic. :rofl: tu ce-ai luat mai demult?

Oricum ti-am fi recunoscatoare daca ne-ai spune cand iti trimite email cu noutati. Mersi frumos. :D
Si eu ma refeream tot la gator m...dar si la altii....
o sa va anunt.
 

VreauSaStiu

Member
Mă puteţi ajuta şi pe mine cu numele acestui hibrid (că eu, n-am reuşit să-l aflu !) :rugaciune:

Stăpâna plantei mamă, zicea ceva de "Rosa Linda" sau "Rosalind", dar nu era f sigură . Mulţumesc ! :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
E clasic red, zic eu, si inca nu s-a deschis floarea de-a binelea, probabil maine o vei vedea in adevarata splendoare.
 

VreauSaStiu

Member
Nu prea cred ! :nu stiu: Am alt "Clasic red", care e mult mai deschis la culoare şi cu flori mai mari ... Acesta are floare mai mică, şi mult mai bătută (adică cu mai multe petale), nu i se văd pistilul şi nici staminele de loc (ca la primul sau la Koening de pildă), culoarea e roşu spre bordo nu roşu aprins, iar petalele exterioare sunt pătate cu verde ... în plus, azi e în a doua zi de la deschiderea florii, nu mai e boboc (chiar sunt curioasă cât mai rezistă) :) Iată pozele, pentru comparaţie:
 
Sus