Magnolii virusate?

victoria222

Active Member
Am cumparat toamna trecuta doua magnolii mici, Soulangeana si Susan, de la sieberz, iar in primavara de cand au intrat in vegetatie nu se comporta deloc bine. Soulangeana avea toate frunzele galbene la inceput, ulterior s-au inverzit, dar au ramas galbui spre margini; mai mult, dupa primele randuri de frunzulite, toate celelalte au inceput sa se chirceasca, sa creasca incretite. M-am uitat atent si nu am vazut nici un daunator ...Asa arata cand era galbena dar cu frunze normale
Asa arata acum:

Cealalta, Betty, a facut doi boboci care nu s-au dezvoltat mai mult de atat : , are niste pete ruginii pe marginile unor frunze si se pare ca incep sa i se increteasca si ei frunzulitele noi..Mai am o magnolie Betty cumparata din alta parte care arata sanatos, complet diferit si are o dezvoltare mult mai rapida. Va rog sa va dati cu parerea despre aceste doua plantute. Ati mai intalnit probleme asemanatoare, poate si la alte plante care sa imi dea un indiciu despre ce ar putea fi? Multumesc
 

haplea82

Member
nu cred ca este virusata!mai probabil are probleme de adaptare la noul mediu!daca nu ai folosit nici un fel de ingrasamint la plantare ,probabil ,i-ar fi folositor s-o stropesti cu un ingrasamint foliar cu microelemente pt a ajuta radacina in dezvoltarea plantei.nu bag mina in foc,dar eu asa as face!
atentie totusi sa n-aiba paianjeni
atentie,am vazut in albumul tau cel putin o levantica falsa plantata direct in pamint!sansele sa supravietuiasca unei ierni romanesti sint extrem de reduse,chiar 0.este f posibil s-o pierzi la prima bruma
 

sicora fabian

Active Member
Subscriu la Haplea - carenţă nutritivă, însă nu neapărat din lipsă în sol, ci mai degrabă din incapacitatea plantei de a se aproviziona.
 

haplea82

Member
nu,nici eu nu cred ca solul e de vina!probabil a fost gresit plantata si radacina nu a trecut peste acest soc pt a putea aproviziona planta care doreste sa se dezvolte!
 

victoria222

Active Member
Multumesc muuult! Mi-ati luat o piatra de pe suflet. Ele erau in ghivece minuscule cand au venit, cu radacini inghesuite si in turba rosie, care avea o groaza de bilute de ingrasamant. Eu le-am mai adaugat putina turba pru acidofile in groapa de plantare si mranita, dar asta s-a intamplat la sfarsitul lui noiembrie, poate n-au apucat sa faca radacini. Oricum o sa le stropesc saptamanal cu ingrasamant foliar de care am cumparat., si vad ce se intampla.
Haplea, levantica aceea "Lavandula Stoechas" are o iarna trecuta afara cu succes. Din lipsa de spatiu in casa am plantat-o in gradina toamna trecuta, si am zis: "ce-o fi o fi". Si a iesit prima din iarna dintre toate celelalte levantici :) . La iarna o voi proteja totusi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
recomand o solutie nutritiva complexa cu usoara tendinta acida , caci magnoliile adora un sol usor acid , faptul ca de la galben natur cu care vin frunzele in contact cu noul mediu se fac verzi e un semn ca planta genereaza hrana dar hrana absorbita de radacinile probabil sufocate sau carora nu le place mediul actual nu aduc in sistem si alte elemente nutritive ......

succes
 

VictoriaStar

New Member
Buna tuturor! Am plantat in primavara asta 4 magnolii mici, soiuri diferite ... din care una are aceeasi problema care o expuneti anterior, frunzele din varf s-au chircit si au inceput sa se ingalbeneasca, chiar sa fie arse pe margini. Le-am taiat un pic ca sa nu se molipseasca , credeam eu ... A-ti putea sa imi indicati mai exact ce fel de solutie nutritiva sa le pun? nu ma pricep deloc ... si daca a-ti putea sa imi sugerati denumiri exacte si de unde le pot procura?? Multumesc mult!!!!!

http://victoriastar.sunphoto.ro/Magnolii/103941670
 
Ultima editare:
Sus