Magnolie

alexandraa430

New Member
Am cumparat o maglonie de pe gradina Bakker in urma cu ceva timp. Am tinut-o in casa pana de curand pentru ca imi era frica sa nu se usuce din cauza frigului, fiind foarte mica. Zilele trecute am plantat-o in curte si am observat ca frunzele se albesc si apoi se usuca. Care poate fi cauza si cum o pot trata?
 

Atașamente

lelia

Well-Known Member
Bună Alexandra, bine ai venit!
În prima poza pare un atac al tripsului nu-mi dau seama... dar tu poți să vezi dacă frunza este decolorata sub forma de puncte și este acoperita cu un praf alb -verzui, cea de-a doua frunză a suferit o arsură, fie din cauza razelor ce cad direct pe ea, fie din cauza frigului(brumă),arsurile duc la căderea frunzelor, daca plantei ii va merge bine va lastarii din nou , are timp, în cazul unor daunatori trebuie sa intervii, în funcție de natură lor cu insecticid sau acaricid.
 

alexandraa430

New Member
Bună Alexandra, bine ai venit!
În prima poza pare un atac al tripsului nu-mi dau seama... dar tu poți să vezi dacă frunza este decolorata sub forma de puncte și este acoperita cu un praf alb -verzui, cea de-a doua frunză a suferit o arsură, fie din cauza razelor ce cad direct pe ea, fie din cauza frigului(brumă),arsurile duc la căderea frunzelor, daca plantei ii va merge bine va lastarii din nou , are timp, în cazul unor daunatori trebuie sa intervii, în funcție de natură lor cu insecticid sau acaricid.
Vă mulțumesc mult! :)
 
Sus