Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

AngelEyes

Member
Mikishor mai bine astepti pana la sfarsitul lui martie ... sau chiar aprilie.Daca da un inghet dupa ce o plantezi nu cred ca ii va placea deloc :)
 

albela

Active Member
Din pacate nu a inflorit inca. Am cumparat-o de la o pepiniera acum aproape 4 ani si nu mi s-a spus soiul. Sunt curioasa sa stiu ce fel de flori va face si daca trebuie ingrijita intr-un fel anume.
 

cllara78

Member
Eu am cumparat o magnolie Nigra de la Gardener acum 2 sapt si deja are o floricica.E pusa la soare ,o ud zilnic,daca stie cineva alte sfaturi sa-mi spuna si mie.
 
salutare!
din cate vad pe aici nimeni nu a avut pb cu magnolia...eu am :(
acum 2 ani am cumparat o magnolia cu floare roz,mare.am mutat-o gradina,a facut cateva floricele,insa nu prea i-a mers foarte bine...adica avea frunzele de un verde deschis,prea deschis dupa parerea mea.toamna am mutat-o intr-un ghiveci mare si iarna am lasat-o in pivnita.
primavara a facut tot funzulite deschise la culoare :( insa iar a facut floricele.
dupa ce au trecut florile am mutat-o in gradina,de unde nu as vrea sa o mai transplantez...insa nu ii merge bine deloc.e pusa intr-un loc insorit,insa frunzele sunt deschise la culoare,iar unele dintre ele au capatat o culoare maronie pe la margini.ce ma mira este faptul ca frunzulitele astea cu toate ca sunt mai mult galbene decat verzi ... nu cad...
nu pare sa aiba vreun parazit...
credeti ca e nevoie sa o stimulez cu un ingrasamant?
va multumesc pentru sfaturi!
 

albela

Active Member
Daca te uiti putin in pozele de mai sus ai sa vezi ca si a mea e cam galbioara. Dar asa a fost mereu si eu nu prea imi fac probleme din cauza asta. Cred ca tu ai si mutata-o cam des. Las-o acolo unde e si vezi ce a spus Angela.
 
am citit pe undeva ca nu ar trebui plantate foarte adanc...iar noi cred ca am plantat-o cam la 50 cm...
oare asta sa nu ii placa?
 

Cristiana

Member
Motoimaria, am aceeasi problema cu magnolia ca si tine, frunze deschise la culoare (unele aproape albe) si cu arsuri maro pe margine, dar si atacate de daunatori, asa ca am cerut sfaturi de la un magazin fitosanitar care are si laborator. Le-am dus o frunza, mi-au dat atat tratament foliar cat si prin udare, pe frunze solutie de fungicid Rubigan si insecticid Calypso, trei tratamente la interval de cate 5 zile, iar la radacina udari cu solutie de Bavistin si Fundazol, doua udari la interval de 10 zile. Eu am mai adaugat la cocketilul pentru frunze si Clorostop, se pare ca problema s-a oprit deocamdata. O sa urmaresc in continuare evolutia magnoliei sa vad cum merge mai departe.
 

carmenn

Member
Si ale mele au avut acceasi reactie. Totusi acum si-au mai revenit, dar voi incerca si eu cu ingrasamant foliar.
 

mymo

Active Member
Se ingalbenesc-maronesc frunzele,e puiut in primavara l-am plantat,e vreo problema sau asa e normal?
 

carmenn

Member
si puiul meu de magnolie face la fel...dar doar la frunzele vechi...la lastarii nou crescuti nu are nimic...
efectiv se fac maro, arse dinspre marginile frunzei spre interior. ...si eu ma gandeam sa-i aplic ceva tratament :?
 
si la mine celei plantate in primavara asta i s-au ingalbenit toate frunzele.
cealalta(are 2 ani)n-are nimic.iar in gradina bantuie niste muscuite albe.ca cele de sera.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus