Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

michaela

Active Member
danero2004 a spus:
am si eu cateva magnolii in colectie si asta stelata am luat o ca am auzit ca e super parfumata :rofl:
Da, este parfumata.... - soacra mea are una cam de 170cm H si plina de flori- se simtea parfum de la ea cand stateam pe terasa... :D :wink:
 

miki70

Active Member
fixpix a spus:
mie mi-au furat magnolia. frumos inforita. au ajuns hotii si in sat la ai mei. punct.
:rofl:
Imi pare tare rau :( Cat de inalta era? A mea inca nu a inflorit dar tare mi-e teama ca at cand va face flori mi-o vor fura :( Poate ii fac un gardutz din fier forjat si o leg cu lacat de el :)
 

fixpix

Active Member
LOL... maricica nu era. asa ce sa zic, 1 m ??? 1,2,???

idea e ca oricine poate umbla prin gradina mea... ma si mir cum de au asteptat atata, si cum de nu au mai "ales" si altceva! Ca multe is inflorite... materiale destule pentru un ikebana baban!

Garduletz in jurul gradinii tata nu prea vrea, ca cica practic nici nu e gradina NOASTRA... ca e intre casa si sosea.... portiunea aia pe care la majoritatea e "gazon"... :rofl:

sa vezi ce bombabea mama! tocmai cu 2-3 zile inainte tot zicea sa-i punem gunoi, sa creasca... etc... asa suparata era... tocmai de florii! si ea mai si e FLOARE !!!

EH! s-a dus. loc pentru alte flori!

PS
Macar am apucat sa ii mai fac o poza!

:rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
michaela a spus:
danero2004 a spus:
am si eu cateva magnolii in colectie si asta stelata am luat o ca am auzit ca e super parfumata :rofl:
Da, este parfumata.... - soacra mea are una cam de 170cm H si plina de flori- se simtea parfum de la ea cand stateam pe terasa... :D :wink:
Mersi Micha de confirmare :rofl: yupeee
 

akhalteke

Member
Ioi Calin, si eu as fi fost tare suparata! Tu te-ai resemnat repede dupa cum vad, mie mi-ar trebui mai mult timp sa ma calmez :rofl: .
Mi-a adus taica-meu 3 seminte de magnolie, nu stiu de care, acuma ma joc cu ele sa vad daca iese ceva din experiment, la noroc. :)
 

popescu gp

Well-Known Member
Si eu am pus prin februarie seminte la germinat dupa ce le-am pilit pe o parte si puse la umflat(asa am citit undeva si dupa ce au fost tinute la frigider din vara trecuta));am citit insa ca are nevoie de chiar 12 luni pentru germinare;sunt curios de ce va iesi.
 

lelia

Well-Known Member
Si eu va intreb ,dupa cati ani vor inflori ?
Eu am doua buc. ,aveau cam 30cm cand le-am cumparat acum 3 ani ,una are peste 1,5m ,cealalta e mai mica ,nici macar o floricica ,sa vad si eu ce culoare sunt ,deja imi pierd rabdarea cu ele :(
 

victoria222

Active Member
Este foarte frumos magnoliul tau, Geo! Oare in cat timp va ajunge si al meu asa de mare.... Din cele 4 magnolii pe care le am numai una a inflorit, si este foarte bogata in ciuda dimensiunii mici:
Este o Magnolia Susan cumparata de la Sieberz in urma cu un an si jumatate.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Victoria,
Sincer sa fiu cred ca depinde foarte mult de soi..... imi amintesc ca am luat-o de la cineva din oras acum vre-o 25 de ani .. si cred ca ar trebui sa fie mai mare, dar datorita faptului ca nu are conditii prea bune, e destul de mica (ceea ce imi place de fapt ).
A mea e probabil liliflora nigra, care creste cam 6-7 m maxim, dar dureaza pina ajunge la dimensiunea respectiva.
 

victoria222

Active Member
25 de ani :hipnotizat: (e de-o varsta cu mine :giggle: ) E foarte frumoasa, sa-ti traiasca multi ani inainte. Trebuie sa ma inarmez cu rabdare si s-o ud pe a mea regulat ca sa creasca cat de mult poate. Eu am pus-o cu speranta ca in cativa ani va face umbra :)
Sicamin, tare frumusele si infloritoare sunt micutele tale, sa-ti traiasca si sa creasca repede repede ca sa aiba multe flori!
 

cristinaf

Well-Known Member
Magnolia mea galbena, plantata in toamna, da semne incurajatoare ca s-a prins. Din pacate un boboc floral l-am rupt eu din greseala cand am plantat-o, pe unul l-a rupt baiatul cel mic ca era prea frumos si pufos :nu-mi_place: , iar acum astept pe cel de-al treilea sa infloreasca. Restul sunt mai mici, cred ca sunt viitoare frunzulite.
Oricum voi fi foarte bucuroasa daca se prinde, indiferent daca voi vedea sau nu flori de la ea anul acesta.
Pana la urma am protejat-o iarna trecuta, m-am gandit c-o avea ea timp sa se obisnuiasca si cu frigul cand va mai creste. :)
 

popescu gp

Well-Known Member
Dea frumoasa realizare ai in gradina.La mine deja si stelata si cea mai batrana s,fie ca sunt pe trecute fie au trecut;magnolia galbene da frunzulite danafd semn ca s-a prins.De abia astept sa o vad inflorita peste cca 2-3 ani
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De curand am pus 3 magnolii in gradina: alb, roz si mov. Sunt mici toate, dar pot sa sper ca de la anul pot sa faca si flori? :D
 

Dea

Active Member
multumesc popescu gp! Am asteptat-o cu nerabdare sa infloreasca, mai ales ca in toamna i-am schimbat din nou locul.
Parerea mea este ca sunt sanse ca o magnolie, cat de mica, sa faca flori la maximum a doua primavara de cand a fost plantata, desi sunt mari sanse sa faca flori si la prima primavara dupa plantare, mai ales in conditia in care beneficiaza de o zona geografica sudica.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus