Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sicora fabian

Active Member
:rofl: . . . buna, Claude!
Dar si "socroshenia"-i buna! :rofl:
Nu-i trebuie multa lumina doar pentru inflorit, cand da frunzele este pretentioasa!
 

stefanos22

New Member
Buna ziua! Anul trecut am plantat in gradina o magnolie Liliflora Nigra , si , uitandu-ma astazi la ea,am vazut ca a inceput sa creasca pe ea un fel de ciuperca(???) , niste coji galben-mustar.Ma poate ajuta cineva cu un sfat - ce anume este , si , daca-i dauneaza , cum pot scapa de ea? Multumesc!
http://stefanos22.sunphoto.ro/Magnolia
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Alcuprat 70 CU , si pune un plic la 8 L apa si fa o baie si aeriseste bine locul dupa pentru cateva ore

succes si bine ai venit! 8)
 

stefanos22

New Member
Tot umbland prin magazinele online am vazut o multime de soiuri , care mai de care mai laudate si la niste preturi destul de piperate; ma refer la Genie - Sieberz 270 ron - si la Vulcan - Multeplante 160 ron.Sunt soiuri char atat de deosebite , si merita luate chiar si al preturile acestea , sau sunt sunt umflate artificial(preturile) pentru clolectionari sau pentru cumparatorii compulsivi care cred ca tot ce-i sump e obligatoriu mai bun? Intreb asta nu din perspectiva unui colectionar , ci a cuiva care vrea sa-si faca o gradina cat mai frumoasa la niste preturi oarecum rezonabile(la Yurta spre ex. gasesti Susan la 20 de roni). Cand se spune despre unele tipuri ca pot inflori si de doua ori pe an , se refera la genul in sine , sau si la zona unde este plantata (una e sa stai in Timisoara si alta e sa stai in Bucovina unde e iarna cam 6 luni pe an si temperaturile ajung frecvent la -25gr) ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Stefanos , o magnolie cam pe acolo ajunge (100 lei) si e un pret bun daca planta are si inaltime , cele de la yurta care sunt doar niste bete de frigaruie as zice ca sunt scumpe la varsta lor , dar e doar opinia mea.

Intradevar sunt care fac de doua ori pe an dar cred ca e de vina toamna tarzie si climatul

Si la mine a inflorit in toamna dar floarea nu a fost la fel de spectaculoasa ca in primavara.

succes
 

stefanos22

New Member
As mai avea o intrebare: as vrea ca in anul acesta sa plantez langa magnolie un Viburnum bodnantense. Cam la ce distanta ar fi bine s-o fac? Cu spatiul , deocamdata , nu am probleme , isa nu as vrea sa ma trezesc peste cativa ani ca-s cam departe sau prea aproape si trebuie sa-i mut sau sa-i raresc/tai. Multumesc de ajutor!
 

R@MONA

Active Member
Am trecut azi prin piata; am gasit magnolii la preturi diferite ; erau la 20 de lei magnolii cam de 2 palme inaltime; ma cam bate gandul sa cumpar una si sa o tin un an in ghiveci , iar la anul sa o plantez in gradina, la tara. :)

iar in gradini am vazut azi magnolii aproape inflorite!!!erau superbe! :) :) :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
\Nu te arunca la magnolii mici si ieftine, o sa-ti creasca barba pana cresc, sunt lente, mai bine da mai multi bani si ia una cat de cat, altfel o sa-ti para rau
 

R@MONA

Active Member
Pai daca zici ca mi se lungesc urechile de atata asteptare..... :cry: , atunci nu mai iau nici anul acesta!
 

taia

Active Member
In 2008 am cumparat o magnolie Soulageana care avea vreo 60-70 cm.Am tinut-o in ghiveci pana prin iulie ( in gradina era santier ),dupa care am plantat-o afara.A crescut vazand cu ochii.In primvara urmatoare s-a umplut de flori.Acum are 2,5 m. Am luat ieri din Dedeman o magnolie Stelatta ( 30 de lei ),de 50 cm.Azi o pun in gradina si sper ca se va dezvolta tot la fel de frumos.
 

taia

Active Member
Multumesc ! Din fericire gradina mea este ferita de curenti de aer, sper sa-i mearga bine,chiar daca va creste mai incet.
 

stefanos22

New Member
Ieri am primit si eu o magnolia gelbena de la "multe plante".Are cam 60 de cm, e plina de boboci , unii deja au inceput sa se desfaca.Problema mea este ca inca nu se poate planta nimic in gradina(inca nu s-a topit zapada cu totul,noaptea temp coboara pe la -3gr); ea este intr-un ghiveci cam de 30cm diametru si as vrea s-o mut in altul mai mare , pana se va incalzi cum trebuie afara , cand o voi planta definitiv , insa nu stiu cum e mai bine: sa o mut acum , sau sa astept pana-i vor trece florile si-i vor aprea frunzele?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu as zice sa ai rabdare , si la mine cele in ghivece care nu aveau flori au trecut in casa noua , dar la cele cu boboci am zis ca pot sa am rabdare inca 2 sapt.

asa ca rabdare :D
 

stefanos22

New Member
Am pe acasa niste ingrasamant lichid pentru conifere. Avand in vedere ca magnoliei ii place solul acid , oare i-ar face bine de i-as da asa ceva?
 

anette_b

Member
m-am procopsit si eu cu o magnolie mica. e alba , stelata si e in ghiveci.
cam 30 cm inaltime. e asa mica incat nu stiu unde sa o plantez , sa nu o calce careva in picioare !
trebuie sa ii adaug ceva pamant pt acidofile la plantare sau compost ?

in cati ani o inflori ? :roll:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus