Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

fixpix

Active Member
si mie din 2 una nu prea... o duce bine.

cam toata vara a tanjit, nu avea frunze multe si nici pe care le avea nu erau sanatoase, verzi.

baiu e ca nici nu m-am ocupat de ea cum s-ar fi cerut.

acuma tata zice ca nu prea are boboci. adica 1-2.

nasol!

sa vedem cum se prezinta anul acesta...
 

aleynad

Active Member
Moderator
Magnolia mea e ok :D
am plantat-o cand avea 1.5 ani, respectiv in toamna lui 2008
anul trecut in primavara deja mi-a facut primele flori (4 la numar)
anul acesta ma astept la mai multe :)
eu nu i-am pus pamant special in groapa de plantare, ci un amestec de turba+nisip+pamant de gradina si ii merge de minune :D
vara, mai ales pe timp de seceta o ud saptamanal abundent, iar toamna (cam pe la inceputul lui decembrie) o invelesc bine :D
si nu i-am pus ingrasamant niciodata :!:
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu am 5 specii de magnolii pe care nu le protejez iarna, in Dobrogea fiind doar uneori vant puternic si rar ingheturi mari;la noi rezista foarte bine si smochinul fara protejare;magnolia galbena de la Sieberz avea cca 1m si daca nu-i punema pamant acid cu buna scurgere a apei in substrat riscam sa o pierd cum am mai pierdut una de aceeiasi marime de alta specie dar fara a avea grija de substratat cel putin pana la aclimatizare.Sa vedem cum se vor comporta toate in aceasta iarna care pana acum a fost foarte blanda.Va tin la curent cu evolutia lor si cu eventuale poze
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Din ce am vazut eu, nu toate speciile sunt asa sensibile. Eu am cumparat acum 4 ani o magnolie Susan, avea 50 cm si mi-a inflorit din primul an! In grasamant ii pun cam de 3 ori peste vara, facut din guano macerat in apa, iar toamna tarziu ii pun gunoi de grajd paios. Se pare ca ii prieste ingrijirea asta ca-mi face o minunatie de flori in fiecare an
 

riana

Active Member
am si eu o magnolie stelata si are 5 ani e din seminte. ce sa-i fac sa infloreasca mai repede ca am inteles ca cele din seminte infloresc dupa 10 ani :(
 

popescu gp

Well-Known Member
Magnolia stelata se dezvolta foarte greu;a mea are 45 cm si pusa acum trei ani si de 2 ani a inflorit dar creste greu;cea galbena vad ca are si ea muguri dar sa vedem daca sunt de floare sau de frunze;grandiflora are deja muguri mari de flori;de ei sunt sigur ca-i cunosc acum ;mai putin ma pricep la celelete specii.Sper sa fac poze anul acesta cu fiecare magnolie in parte si sa le pun pe forum
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am si eu chestia la magniflora , un mugure a facut frunze si e verde (magnolia1) , celalalt e maro subtil pufos si creste (magnolia2), sa fie o floare oare ?

mersi
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Magnolia mea Susan nu are prea multi boboci de flori anul asta :( Ma intreb daca o fi suferit de sete in perioada formarii acestora...nu pot gasi alt motiv...
 

fixpix

Active Member
cam asta am vazut si eu la magnoliile mele.
foarte putini boboci.
le-am cam ignorat azi vara.
tot udam florile si saream peste ... arbusti si copaci. ziceam ca ei nu au asa mare nevoie de apa.
TZEAPA!
:rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
a mea nici nu stiu ce muguri are, nu am dezvelit-o inca :? daca e timpul frumos sambata ii dau jos hainutele de iarna :)
 

fixpix

Active Member
ooo.... ai imbracat-o....
eu nu am imbracat nimic azi toamna!
se si vede. passiflora caerulea e decedata. cel putin pana la pamant.
LOL
 

aleynad

Active Member
Moderator
Caline, eu stiu ca magnoliile se protejeaza in primele ierni..oricum la voi in vest sunt iernile mai blande, dar eu stau aproape de munte, asa ca....
 

albela

Active Member
Fixpix, daca ai lasat caerulea afara peste iarna oricum moare pana la pamant. Daca a rezistat da din nou din radacina. Asa a fost la mine anul trecut cand am avut o iarna blanda. Anul asta sigur a murit, la gerul cumplit care a fost :( . Nici eu nu am protejat niciodata magnoliile iarna.
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai nu mor neaparat neprotejate, dar nu mai infloresc..pentru ca gerul le omoara mugurii florali :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
passi la mine a stat la -12 si arata f promitator , mai rau arata puiul de smochin decat pasi....
Cu apa la magnolii asa le-am pierdut si eu , saream peste ele..

Succes
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus