Magnolia II

laural

Well-Known Member
Ce tare !
Am vazut si eu in drumul pe care il strabat zilnic pana la servici, intr-o curte o magnolia cu boboci...prima data am crezut ca nu vad bine....
E mare magnolia ta ?
 

monika 82

Well-Known Member
Apelez la experienţa dvs,de curand am achizitionat o magnolie elisabeth , are in jur de 120-130cm, este doar un bat, as putea sa o tund pt ai da o forma frumoasa, nu conteaza daca este copacel sau tufa, este indicat sa tai aproape jumatate din ea ?
 

monika 82

Well-Known Member
Asa am cititi si eu, am mai intrebat in dreapta si stanga, tot asa, se indeparteaza doar ramurile uscate, sper sa se ramifice, asa nu este prea frumoasa!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pe net citesc ca unele se taie totusi pentru a le corecta forma cat sunt mici. Insa toleranta la taieri ar depinde de soi.
Daca sunt mari nu se mai recomanda taierea.

Te-as sfatui sa ii ceri sfatul lui Fredericocj pe Sunphoto. Are multa experienta cu magnoliile si te ajuta cu placere daca ai intrebari.
 

monika 82

Well-Known Member
Pe net citesc ca unele se taie totusi pentru a le corecta forma cat sunt mici. Insa toleranta la taieri ar depinde de soi.
Daca sunt mari nu se mai recomanda taierea.

Te-as sfatui sa ii ceri sfatul lui Fredericocj pe Sunphoto. Are multa experienta cu magnoliile si te ajuta cu placere daca ai intrebari.
Am vb , acesta a fost raspunsul dumnealui, postez aici poate mai sunt persoane interesate:
"buna seara. magnoliile se tund doar primavara, dupa perioada de inflorire, adica sfarsit de aprilie. atunci o puteti tunde cum doriti, desi tunderile nu sunt indicate decat in caz de forta majora, rupere accidentala, cresteri strambe. de regula magnoliile isi formeaza singure coroana ovalizata si uniforma. in martie neaparat sa o plantati un gradina la locul definitiv, fara sa-i umblati la pamantul de pe radacini!!! succes!!!"
 

deutzia

Member
am o magolie care nu a vazut in viata ei udare sau hranire. in schimb ne bucura cu ute de flori maari an de an. este magnolia soulangeana iar vara trecuta a inflorit nu de doua ori, continuuu avea flori. se uscau ieseau altele (asta pentru ca a fost o vara super ploiasa).
https://picasaweb.google.com/112145083949220033975/26Martie2015#
recomandati-mi un fertilizator, o hrana buna , dar buuuna, pentru magnolia mea. o merita. :)
 

gabrielais

Active Member
Apelez la experienţa dvs,de curand am achizitionat o magnolie elisabeth , are in jur de 120-130cm, este doar un bat, as putea sa o tund pt ai da o forma frumoasa, nu conteaza daca este copacel sau tufa, este indicat sa tai aproape jumatate din ea ?
Eu zic sa o lasi in pace si pe parcursul cresterii vei vedea daca ai ceva de indepartat pt pastrarea formei coroanei; asa a fost si a mea si tot asa am procedat; ea se formeaza singura, eu am taiat de exemplu crengile foarte apropiate de pamant, ca sa ridic putin coroana; in rest nu am avut ce sa tai.


Si as avea si eu o problema...acum vreo 4 ani cred am cumparat o magnolia Kobus; s-a dezvoltat foarte frumos, a crescut, dar de cand am luat-o nu a inflorit niciodata; aveti idee de ce? posibil sa fi fost din seminte si sa infloreasca mai greu sau vreo explicatie de genul acesta...? multumesc!
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
Felicitari, e foarte frumoasa! In cati ani s-a facut asa mare?
LE: Scuze, sunt doua?
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E una singura cu doua ramuri........mai neobisnuit.... pt ca ramura verticala a crescut in ultimii ani si a mers accelerat.

Cam in 30+ ani...;-)
 

popescu gp

Well-Known Member
La mine de abia acum au oinceput sa se deschida florile de magnolie si asta din cauza diferentelor mari de temperatura intre noapte si zi;de altfel toate florile au avut de suferit anul acesta din cauza vremii si chiar au ajuns la pieire.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
depinde cit e de mare si din care soi e... mai ales de soi depinde. In general cind are 1.5-2 m poti sa ai primele flori, la unele soiuri mai devreme... la altele mai tarziu.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sau depinde din ce lastar a fost prelevat butasul , cei bazali nu infloresc la fei ca cei care au fost candva cu flori
 
Sus