Magnolia II

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pina prinde putere se poate sa aiba frunzele mai deschise la culoare... mai ales daca e in plin soare si e mica....

Nu au nevoie de stropiri dupa cite stiu eu, contin ele un insecticid/fungicid natural.

E bine sa raresti cit mai tare stropitul cu insecticid/fungicid daca si maninci din gradina respectiva..
 

Mishu TM

New Member
Multumesc pentru sfat. Unde este amplasata magnolia nu am plantat nimic in afara de gazon, iar stropirile cu substante chimice sunt o exceptie la mine.
 

Dea

Active Member
Infloreste si la mine, magnolia Susan, a doua oara. Sigur nu e ceva normal, dar a fost o surpriza pe masura, credeam ca nu vad eu bine :D
 

miki70

Active Member
Si magnoliile din English Park (Craiova) au boboci :D Vremea ploioasa si racoroasa a stimulat formarea altor boboci florali.
Am observat ca si bulboasele de toamna au avut frunze verzi mai mult timp, sigur in primavara vom avea flori mai multe si mai mari :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dea a spus:
Infloreste si la mine, magnolia Susan, a doua oara. Sigur nu e ceva normal, dar a fost o surpriza pe masura, credeam ca nu vad eu bine :D
La magnolia Susan e normal, infloreste de 2 ori pe sezon, a doua oara mai slabut
 

roxanasoare

Member
Magnolia mea plantata anul acesta in primavara are o problema. Cateva crengi s-au uscat complet in iulie. Le-am taiat si am stropit cu topsin. Acum in august am observat ca doua frunzulite incep sa se usuce. Azi am stropit cu dithane. Ati mai auzit de boli la magnolie?
 

popescu gp

Well-Known Member
Magnoliile spre toamna sau dupa caldura mare incep sa piarda frunzele prin uscare.Eu pe cea batrana o am din 93 si nu am streopit cu nimic,dar asa face mereu.
 

nicol

Member
Am si eu o magnolie Susan micaaaaaa. Vara aceasta si-a pierdut toate frunzele. Acum are mugurasi si observ ca i-au aparut doua frunze proaspete.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca sunt muguri de crestere noi inseamna ca are probleme la radacina , trebuie verificata zona radiculara dar si eventuale boli , eu am avut des la grandiflora o boala tip mozaic sau vitraliu si pana nu am aerisit zona ei de alte plante ca vantul sa si faca treaba nu prea a mers bine.

In rest , nu e normal sa se usuce nimic in perioada de crestere

Daca e apa de vina e nevoie de corectie , daca e altceva incearca un Dithane sau un Folicur
 

tama

Member
am prins prin marcotaj la socroshenie o magnolie susan. sa o transplantez acum sau sa mai astept?
are 2 ani dar nu o mai pot lasa acolo ca a crest destul de mare si nu are nici loc.
anul acesta si magnoliile mele si ale socrellei au crescut ca nebunele si sper in primavara sa faca flori muuuulte
 

danya

Active Member
Am o magnolie mica, in ghiveci, urmeaza sa o plantez in gradina. Ca si pozitie unde ar fi bine pt ea? Trebuie sa o ud regulat? La iarna ce trebuie sa ii fac pt a supravietui? Multumesc!
 

popescu gp

Well-Known Member
Are nevoie de pamant acid( PH-cel putin 3,5) sa nu fie in curenti si sa aiba soare;iarna daca nu sunt ingeturi mari nu este nevoie de impachatare.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
NU e chiar asa pretentioasa la pamint..... eu o am in pamint neutru, usor alcalin..... si merge excelent. Nu te ingrijora prea mult de pamint, doar fa-i un sistem de protectie cind e mica, sa nu dea vre-un animal este ea.

danya a spus:
Si cum stiu ce ph are solul... iar daca nu il are atat, cum rezolv asta?
 
Sus