Magnolia II

tama

Member
ieri am primit ca si martisor o magnolie. a achizitionat=o maridul din piata de la o gagi care avea muuulte magnolii. avea 2 poze una cu susan si una cu nigra. nu stiu de care va fi, dar la 20 de roni nu mai conteaza
mie imi plac fff mult magnoliile, dovada= cartierul in care stam l=am numit magnolia, strada deasemenea magnolia :)
 

belisima

Well-Known Member
:pumni: mie mi-a degerat,s-a uscat ,nu stiu ce a patit magnolia kobus,desi cica e cea mai rezistenta,o aveam de 2 ani,dupa ce ca n-am vazut floare de la ea s-a mai si uscat :bolnav: nu mai iau magnolii!!!
 

tama

Member
fff frumoasa magnolia
la socroshenie au inflorit toate, sunt superbe. am sa le fac poze astazi daca ajung la ea

ale mele nu au inflorit niciuna anul acesta :cry:
una pare uscata, si=i dau cativa mugurasi de frunze ici colea
cred ca pamantu=i baiu', ca nu a mai fost miscat de vreo 7=8 ani si=i ff tasat, abia am facut gropi pt flori
pana nu nivelam pamantul nu voi mai planta nik
sunt curioasa cum se vor prezenta trandafirii :gandit:
 

popescu gp

Well-Known Member
Am invatat de la Amenajari gradini ca la magnolie la plantare groapa se face mai devreme sa se usuce pamantul si in ziua plantarii se face un amestec de mranita cu turba 5,5-6,5(deci usor acida)udat bine si la plantare se pune in groapa acest amestec.Asa am plantat o magnolie galbena la soare pana la pranz;sunt curios cum ii va merge.
 

fixpix

Active Member
Si eu am cam avut ghinion cu ele.
AM cumparat 2, una mi-au furat-o, a doua s-a uscat, a dar lastari de jos si am tot lasat-o, doar-doar a inflori.
Nimic de vreo 2-3 ani incoace.
Are boboci dar se usca si apoi se usca si lastarii.
Asa ca...
 

lelia

Well-Known Member
Deci sa inteleg ,ca fitoasele astea ,cresc si infloresc doar daca au chef :gandit:
Am si eu doua ,aveau 30cm cand le-am cumparat ,erau puieti din seminte ,acum au vreo 6 ani si 2 metri inaltime,una e destul de stufoasa ,nu au facut flori niciodata ,nici macar un boboc ,m-am gandit ca poate trebuiau altoite ,ore vor inflori vreodata :?
Sunt dezamagita si mi-am pierdut rabdarea ,imi voi lua una inflorita gata ....
 

fixpix

Active Member
Cel putin a mea (care o mai am) face umbra degeaba (adica, nah, mai incolo cand ii dau cateva frunze, ca acuma e numa betze cu varf)
 

ghia_don

Active Member
Eu am o multime de flori la Stelata vecinei, care trece si la mine peste gard :rofl: . In fiecare an e mai bogata si mai mare, chiar daca n-are o pozitie insorita, ba din contra, e chiar linga casa si are umbra generoasa a celor doua thuia uriase din curtea mea. :)

 

Dea

Active Member
Absolut incantatoare stelata vecinei :D . Imi place ca e atat de bogat inflorita, dar si inflorescenta in sine este frumoasa!!
A mea Susan, pe an ce trece, face tot mai multe flori si parca, si mai mari. Creste greu in inaltime, este la mine la a 4-a primavara si daca are aproape 1 m in inaltime.
 

carla

Active Member
Am si eu o magnolie galbena (Yellow Lantern ar trebui sa fie) si azi a inflorit pentru prima data in viata ei. Surpriza a fost mare pentru ca nu-i decat un bat de 60 cm (masurati cu ruleta :mrgreen:) iar cand am luat-o in 2011 de la Starkl nu avea mai mult de 20-30 cm, nici n-am crezut c-o sa se prinda la cat era de pricajita. Nu e ea foarte galbena, doar un galbui mai spalacit, dar floarea miroase tare frumos ... si am impresia ca mai are doi boboci care urmeaza sa se deschida tot cu flori :dans: Asa ca astazi am motive sa fiu fericita :)
http://macarina.sunphoto.ro/Arbusti_2013/88712988
http://macarina.sunphoto.ro/Arbusti_2013/88712992

Pana invat sa folosesc alt program de pus poze, va chinui tot cu sunphoto :|
 

popescu gp

Well-Known Member
Carla sincere felicitari si sa te bucuri de ea;eu am incercat de 2 ori sa prind acest soi de la Dtarkl si nu am reusit.acum am un alt soi galbemn tot fde la ei plantat anul acesta ;sa vad daca se va prinde ( am folosit metoda indicata de Amenajari plante Bucuresti)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca este Magnolia Rustica Rubra

Pozele 2 & 3 reprezinta faza mai avansata, a dat deja caldura .. florile rezista greu:

 

popescu gp

Well-Known Member
La mine florile de magnolie s-au trecut si ma bucur enorm ca mi s-a prins magnolia galbena;i s-au marit frunzulitele ce inseamna semn de prindere.
 

Mishu TM

New Member
Am si eu o magnolie plantata in gradina de circa 2-3 ani. Infloreste anual, dar frunzele de o culoare verde foarte deschis catre galben. Intrebarea mea este legata de faptul ca asa o fi soiul sau pomisorul ar avea ceva probleme? Precizez ca asa arata de cand o am iar ingrasamant nu i-am aplicat. De asemenea, cand am stropit pomii fructiferi, am stropit si magnolia cu un mix fungico-acaricido-insecticid format din Dithane-Nissorun-Actara.
 
Sus