Magnolia Grandiflora

Mark

New Member
Mi-au placut plantele ornamentale dintotdeauna insa abea anul acesta mi-am permis sa achizitionez cateva.
Aseara am primit prin curierat o Magnolia Grandiflora de 65 cm si am luat netul in brate ca sa vad ce si cum. Se pare ca-s multe varietati de Grandiflora insa toate sunt albe iar a mea este "Ferrugineana". As zice ca-i un inconvenient culoarea, insa cred ca daca reuseste sa treaca de cateva ierni, o sa fie cu mult mai frumoasa decat celelalte varietati pe care le am deja plantate: Soulangeana roz si mov, Stelata si Kobus.
Am ales Grandiflora din doua motive:
1. Pentru frunzele vesnic verzi lucioase pe partea inferioara, care cred ca arata bine in curtea care la ora asta de toamna nu mai are nici o culoare .
2. Pentru florile enorme pe care abea astept sa le vad si la Magnolia mea.
As avea si cateva intrebari la care nu am gasit raspuns:
Este bine sa o plantez acum in pragul iernii daca are ~65 cm sau inca-i prea frageda ?
Sa o plantez totusi si sa o protejez (cum) ?
Dupa cat timp infloreste, la ce inaltime daca nu-i cunosc varsta ?
 

fixpix

Active Member
NU sunt expert dar PAREREA MEA... magnolia ta e prea mica pentru a fi sigur ca trece bine iarna daca o plantezi acuma.
grandiflora pare sa fie un pic mai sensibila decat varietatile des intalnite la noi.
la o sera pe langa oradea mi-au zis ca nu mai aduc, pentru ca cele aduse de ei au inghetat intr-o iarna.
deci... daca ar fi a mea cred ca i-as gasi un loc racoros (de ex la mine pe balcon inchis si neincalzit - temperaturi mici dar nu ingheata). si as planta-o in gradina primavara devreme (dar dupa ultimul inghet).
daca o plantezi acum, cu toata protectia, s-ar putea sa iti moara.
pana vine inghetul nu cred ca apuca sa isi fixeze radacinile si sa se obisnuiasca in pamant.
cu infloritul... depinde. daca e din seminte sau nu. oricum, cativa ani tot zic ca ai de asteptat.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
corect fixpix , la mine in zona e un mosulica care creste una si cica "vesnic verde" nu e caci la el invelita a pierdut frunzele dar nu a murit , avea cam 3-4 ani in locul ala

deci ...eu am una pusa in primavara la teren si acum am pus un pet sa vad ce va face...
 

Mark

New Member
fixpix a spus:
NU sunt expert dar PAREREA MEA...
Salut @fixpix, si multumiri pentru raspunsuri chear daca nu esti expert in Grandiflora... se pare ca nu prea se complica romanu cu plante de-astea pretentioase :D .
Am vorbit cu cineva de la o florarie din Arad, care avea 6 Grandiflora de 3-4 metri inaltime care tot asa zicea ca nu aduce ca astea mai tinerele nu rezista la ger, dar astea mari suporta dine minus 20 grade . Astea care le avea pe stoc erau la 1200 lei buc asa ca sa fie sanatos. Se pare ca incepe sa infloreasca de la inaltimea de 1,5 - 2 metri.
Din ce am inteles ca si rezistenta la frig este asemanatoare cu Camellia Japonica, asa ca m-am incapatinat si am plantat Magnolia Grandiflora afara chear daca Iarna bate la usa.
Am incercat sa-i fac un pic de Protectie Impotriva Gerului exact ca si la Camellia Japonica si daca tot nu-s multi cu Grandiflora prin zona, poate auzim niste sfaturi de la cei care au Camelii, cum le protejaza.
Danero, ar trebui sa inteleg ca ai o Magnolie Grandiflora asa de mica incat ai plantat-o sub un pet si astepti sa supravietuiasca iernii ? De unde o ai sau este din samanta.
Cunoaste cineva metode de inmultire la Magnolia Grandiflora... a incercat cineva prin marcotaj sau butasire ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu o am dinItalia dar una amurit cealalta am reusit sa o salvez plantand-o la teren si acum sta sub pet sper sa o trec uarna asa
Din seminte am avut o reusita f mare de germinare din pacate insa se imbolnavesc repede de o ciuperca care ataca intern
succrs
 
Sus