Magnolia genie

LadyBug

Well-Known Member
Nu, ale mele sunt uscate, dar le am inca in pamant, poate am parte de o minune. Insa au fost si ieftine :) Aia de la starkl cred ca a costat ceva, iar pe site-ul lor ziceau ca e si mica.
In schimb, am o surpriza de la cea mai mica magnolie (de fapt mai am cateva la fel de mici), una alba stellata de 30cm care are 2 floricele, i-am facut poza azi dar cu telefonul si nu a iesit prea bine, o sa pun link.
 

Ioana Hotea

Active Member
Imi pare rau de magnoliile tale :(
Pentru mine e tare frustrant sa pierd plante..
Magnolia mea de la starkl a fost 130 ron, destul de scump, dar pe unde m-am uitat dupa magnolie Genie sub 100 ron nu am vazut, si cum am luat mai multe de la starkl..
Era trecuta 80-100 cm, cred ca are 80, dar arata bine, ma astept la flori primavara asta.. Starkl chiar m-a uimit la comanda asta tot ce am comandat a venit frumos si bine dezvoltat.

Sper sa se acomodeze in gradina si sa se dovedeasca la inaltimea asteptarilor!
 

Camik

Active Member
Magnolia mea de la Starkl de 30cm a venit acum cateva zile.Are varful taiat si se vede ca a fost altoita.Arata bine ,are frunzulite.Inca nu ma hotarasc daca sa o plantez acum sau la toamna.O am intr-un ghiveci,mai mare.
 

dumit81

Member
@Camika te rog poti sa postezi o foto cu genie pe care ai cumparat-o tu de la Starkl?!
Am de gand sa fac aceeasi achizitie si inca am indoieli.
Mersi fain!
 

Ioana Hotea

Active Member
Eu as proteja-o primul an.
Daca ai avea o camera neincalzita dar cu ceva lumina unde sa o protejezi peste iarna, eu zic sa o lasi la ghiveci si sa o plantezi primavara urmatoare.
Daca vrei sa o pui in gradina, mai bine planteaz-o acuma, ca sa fie inradacinata bina pana in iarna. Sau in septembrie, cand se mai racoreste putin, cu toate ca nu stiu cat timp are sa se acomodeze cu radacinile pana vine frigul.
Eu am plantat toamna trecuta o rustica rubra marisora, 1.20 cred, si nu a suportat bine iarna, am pierdut aproape jumatate din inaltime.. A fost si o iarma grea la mine..
 

dumit81

Member
20160620_121053.jpg Buna seara!
Acum o luna am cumparat de pe sunphoto o magnolie genie... micutza, tulpina lemnificata de 10 cm cu cateva frunze insa cu radacini fff bine dezvoltate. Am plantat-o in cel mai mare ghiveci pe care l-am gasit prin casa iar acum pot spune ca sunt chiar impresionat de modul in care a evoluat!
Am fost oarecum inspirat de magnolia @camika si invidios pe succesul ei am zis sa fac la fel.
Pana acum creste vertiginos in inaltime cam 1-2 frunze pe saptamana in special fiindca am ales sa-i suprim lastarii laterali.... vreau sa o formez sub forma de pomisor.
Las foto sa vorbeasca. O seara buna!
 

dumit81

Member
Sunt pur si simplu invidios!
Sa-ti traiasca!
A mea din nefericire s-a imbolnavit de paduchi a pierdut toate frunzele si bobocul iar acum o ia de la inceput!
 

Camik

Active Member
Multumesc!Astazi am vazut ca incepe sa se desfaca putin si cel de-al doilea boboc la ea.
Eu o am afara si ii mai fac dus cu stropitoarea.O sa-si revina si a ta.Am observat ca acolo unde am rupt frunza i-au dat alte ramificatii. Era sa o pierd de la o ploaie cu piatra...
 

dumit81

Member
Din nefericire avea cam multa umbra. Paduchi albi au fost... fff mici pe spatele frumzelor. Desi am dat cu mospilan nu s-au grabit sa dispara iar planta s-a resimtit puternic si a inceput sa sa usuce incet. De abia atunci am descoperit ganganiile dar a fost prea tarziu.
 
Sus