Magnolia genie

LadyBug

Well-Known Member
Cele 2 magnolii Genie de asta toamna nu dau nici un semn, pe una am plantat-o in curte de cand am primit-o iar pe cealalta am tinut-o in sera peste iarna si am plantat-o primavara. Sa le tai un pic din varfuri sa verific daca sunt uscate? Mentionez ca am alte magnolii mult mai mici (20cm) care au frunzulite demult, una a stat in sera iar celelalte afara, unele plantate de primavara trecuta. O sa fac niste poze. Daca stiam ca sunt asa de sensibile asteptam primavara, oare acum e tarziu sa mai iau una?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
As fi interesat si eu de poze si de conditiile in care se prezinta planta.

As dori sa mentionez ca poza e obligatorie
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
De asemenea as dori sa stiu daca sint altoite sau sint pe radacini proprii.

Acestea informatii si pozele trebuie publicate aici la vedere.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am facut poze azi-dimineata, dar tb sa le transfer deseara. Am ciupit varfurile si ambele sunt uscate, oare sa tai mai mult din ele?
Ce e ciudat e ca au venit in niste ghivece mari, cu pamant greu si de fapt se vedea ca au fost mutate din niste ghivece mici cu pamant usor, pt ca radacinile aveau forma ghiveciului mic, nu se intinsesera in pamantul greu, asa ca am platit si la transport in plus degeaba.
Daniela, de la cine de pe sunphoto ai achizitionat magnolia? Tot in toamna?
 

DANIELA06

Member
dianadia, M am jurat ca de la ea nu mai cumpar si mai am 2 persoane care la fel fac, sa faca bani atat le intereseaza .
 

LadyBug

Well-Known Member
Imi pare foarte rau sa aud asta, eu am cumparat multe plante de la dumneaei, chiar in toamna asta o magnolia Blue Opal, e drept ca e foarte mica dar e OK, are frunzulite si e altoita. Am luat multe citrice, care infloresc si chiar mai si rodesc, hemerocallisi (aici mi-a trimis si dubluri si parca nu erau toti chiar ce am cerut, numai ca au fost plante frumoase si viguroase si mai multe in ghiveci, asa ca nu ma plang), am luat demult vreo 2 sau 3 clematis care s-au uscat dar per ansamblu eu sunt multumita, chiar sunt clienta fidela, acum vreau si camelii si asta pentru ca intotdeauna exista si pierderi cand e vorba de plante, numai sa nu fie preponderente. Plus ca aduce plante rare, adica eu nu prea stiu unde le-as gasi in alte parti, poate doar in afara si cu transport as ajunge mai scump.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Atentia, majoritatea acestor tip de oferte sint doar re-vinzatori a chestiilor aduse din Olanda. Din pacate multe chestii aduse din Olanda sint cu boli in ele si/sau au fost tinute multa vreme in conditzii improprii. Asta e consecintza unei industrializari excesive a cresterii plantelor.
Experientza mea este mixta cu acest tip de furnizori..... dar ocupindu-se doar de vanzare e de obicei o chestie cu cintec. Nici ei nu stiu de multe ori ce vind cu adevarat (adica daca are boli sau nu) si unii... da... nu prea au integritate.
 

LadyBug

Well-Known Member
Iata si pozele:

Cele 2 cu bete sunt magnoliile Genie achizitionate anul trecut.
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
Si, dupa cum se vede, mai am inca 5 in poze care sunt mult mai mici dar sunt bine, deci nu sunt eu cea care nu a stiut sa le ingrijeasca. Mai am si altele care nu apar in poze care sunt la fel, mici dar cu frunze.
Iata inca 2 poze in care se vede si ca am rupt varful ca sa verific, si e uscat:
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E greu de tras o concluzie. Bine ca ai un procent mare de reusite.
 

LadyBug

Well-Known Member
Pai, in principiu, nu mi-a murit inca nici una, dar toate sunt foarte tinere, plantate anul trecut sau asta-primavara. Nu inteleg insa ce s-a intamplat cu astea 2, si ma necajesc foarte rau din acest motiv. Oare le va da totusi ceva de la baza? Ma gandesc sa le tai de tot varfurile pana aproape de baza, poate le ajuta cu ceva...
Sa nu ma certati pt ca le-am inghesuit, sunt plantate doar temporar, in urmatorii 3-4 ani ma hotarasc unde le mut si nu cresc ele asa mult pana atunci incat sa-mi fac griji ca nu le voi putea scoate din pamant.
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu am mai mutat magnolii si n-am avut probleme, bine ca tot asa, destul de mici... nu le-am pierdut, de obicei insa le puneam pamant foarte acid mult unde le transplantam. Chiar anul trecut in vara am mutat magnoliile plantate in primavara si au fost bine. Una, cea mai maricica, saraca, nici n-am putut s-o scot cu mult pamant, am cam tras de ea. am chinuit-o si tot e bine merci.
 

Ioana Hotea

Active Member
Ce s-a intamplat cu magnoliile Genie? Au supravietuit?
Am luat si eu una de la Starkl primavara aceasta, a venit bine ramificata, cu muguri sanatosi, arata foarte bine planta. Dar sunt curioasa daca are cineva experienta cu aceasta varietate in gradina, cum se dezvolta, cat de bogat infloreste, daca e rezistenta iarna..
 
Ultima editare:

mihaelacr

Member
am o magnolie genie (cred ca de la dianadia) a inflorit in prima primavara de dupa plantare, anul trecut a inflorit si primavara si vara( mai rare florile din vara) rezista f bine la ger,infloreste devreme si e f frumoasa
 
Sus