Madamme Meilland (Peace)

anasstasia

Active Member
L-am plantat in toamna anului trecut. L-am astept cu multa nerabdare sa infloreasca, fiind pe punctul sa pierd minunea. Sint fericita ca l-am vazut inflorit. Este ca o varza, plin plin de petale, iar culorile sint minunate. Parfum placut si plin de boboci.

http://anasstasia.sunphoto.ro/Peace
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
E foarte frumos iar floarea acestuia e printre cele mai mari flori pe care le-am vazut la un trandafir.
 

Rose

Active Member
anasstasia a spus:
L-am plantat in toamna anului trecut. L-am astept cu multa nerabdare sa infloreasca, fiind pe punctul sa pierd minunea. Sint fericita ca l-am vazut inflorit. Este ca o varza, plin plin de petale, iar culorile sint minunate. Parfum placut si plin de boboci.

http://anasstasia.sunphoto.ro/Peace
Iti mai amintesti de unde il ai?
:wink: Nu ma potolesc...!
 

lucia2002

Active Member
NicoletaDaniela a spus:
anasstasia a spus:
L-am plantat in toamna anului trecut. L-am astept cu multa nerabdare sa infloreasca, fiind pe punctul sa pierd minunea. Sint fericita ca l-am vazut inflorit. Este ca o varza, plin plin de petale, iar culorile sint minunate. Parfum placut si plin de boboci.

http://anasstasia.sunphoto.ro/Peace
Iti mai amintesti de unde il ai?
:wink: Nu ma potolesc...!
Pot spune ca oarecum m-a surprins postul tau fiindca Peace este trandafirul pe care tot mai putina lume si-l doreste in gradina, tocmai datorita uriasei notorietati de care s-a bucurat.
Eu insa-mi mi-am dorit la un moment dat sa-i scot pentru a-i inlocui cu altii. Astazi parca ma bucur ca nu am facut-o .

[/url][/img]
 

dancoman

Member
tare ciudat rosul acela carmin,si neobisnuita poza pentru Peace,din aceasta poza nu imi dau bine seama,dar seamana cu Bellevue mai repede...isi schimba culoarea mult,de la galben ,devine rosu-carmin???
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nici mie nu prea imi pare a fi Peace. Pe langa culoarea diferita, Peace face mai degraba flori mari solitare, nu buchete.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cum vrei tu.
Si al meu mai facea 2-3 flori pe tija dar rar se deschideau toate odata. Si l-am facut cadou toamna trecuta pt ca nu ne-am inteles, era prea drept si tepos. Si avand o expunere umbrita nu facea multe flori. Dintr-o tufa am scos 4 plante. Acum e plantat la soare dar in zona de gradina a socrului meu. Astept la vara sa vad minunea infloricioasa! :)

Mie mi se pare mai interesant trandafiul tau, dar cu siguranta are un alt nume :rofl:
 

lucia2002

Active Member
Caramell a spus:
Cum vrei tu.
Si al meu mai facea 2-3 flori pe tija dar rar se deschideau toate odata. Si l-am facut cadou toamna trecuta pt ca nu ne-am inteles, era prea drept si tepos. Si avand o expunere umbrita nu facea multe flori. Dintr-o tufa am scos 4 plante. Acum e plantat la soare dar in zona de gradina a socrului meu. Astept la vara sa vad minunea infloricioasa! :)

Mie mi se pare mai interesant trandafiul tau, dar cu siguranta are un alt nume :rofl:
Sa stii ca si eu astept vara! Intre timp mi-am luat o camera noua si sper ca pana atunci sa reusesc sa-i fac reglajele, asta ca sa nu mai bag lumea-n ceata din cauza culorilor prea tari.
Dar stii ce?...este posibil sa ai si tu dreptate !!!
[/url][/img]
 

lucia2002

Active Member
dancoman a spus:
lucia2002 a spus:
dancoman a spus:
...isi schimba culoarea mult,de la galben ,devine rosu-carmin???
De dimineata, tot il citez pe Caragiale...deci la postul tau iti raspund ca este...viceversa!
sa inteleg ca de la rosu-carmin devine galben??? :rofl: ...hai cu aparatul foto !! :D
Hai, Dane, nu fi malitios, ca stiu prea bine ca nu-ti sta in caracter.
Mai bine zi-mi unde gasesc descrierea pentru Bellevue, ca pe hmf, nu este data decat o fotografie.
 

dancoman

Member
stiu,si mie mi-a atras atentia,pe de alta parte pana anul acesta parca nu am avut temperaturi atat de scazute,am altii dati la 6b care se comporta bine la mine...am sa-l urmaresc mai atent.
 

lucia2002

Active Member
dancoman a spus:
stiu,si mie mi-a atras atentia,pe de alta parte pana anul acesta parca nu am avut temperaturi atat de scazute,am altii dati la 6b care se comporta bine la mine...am sa-l urmaresc mai atent.
Eu pe astia ii am de mai bine de 20 de ani. N-au prins iarna din '54, dar au trecut destule geruri si nu asa o zi, doua la - 20...
Dar vorba ta, din vara voi sta numai cu ochii pe ei. Daca sunt intradevar Bellevue si daca reusim sa adunam pana atunci suficiente date despre ei, poate le deschizi un topic, fiindca eu gasesc ca sunt frumosi si trebuie lumea sa-i cunoasca.
 
Sus