Madamme Meilland (Peace)

gradinar1

Well-Known Member
Moderator

Un teahibrid care poate ajunge pana la 150-180cm, cu flori mari, elegante, cate una pe tija, care pot fi folosite si ca flori taiate. Parfum moderat spre intens, flori mari, duble, galben tivite cu rosu. Floarea se decoloreaza pe masura ce trece.
Trandafirul a fost creat in 1939 de Francois Meillard in onoarea mamei sale de aceea numele sau este Madame A. Meillard.
Este unul dintre cei mai cunoscuti trandafiri de tip teahibrid.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si asa am aflat si eu cum il cheama!!!

Cat il lasi Mymo.Al meu acum e cam cat mine.In Alba-Iulia sunt rondouri numai cu trandafiri,printre care si soiul asta,cat sa zic ca are?Vreo 60 de cm.E al doilea an de cuand sunt acolo.Al meu cred ca are 4-5 ani.
 

stelia13

Member
:eek: :eek: datorita voua am reusit sa descopar numele trandafirului pe care il caut de mult :mrgreen: (inca nu am gasit sa cumpar :( )
 

mymo

Active Member
Multumesc Iudit,o a mai pun aceasta intrebare si la alti trandafiri,nu ca mi-e lene sa caut eu info despre ei dar parca tot mai mult va cred pe voi cele care ii aveti in curte :D
 

mymo

Active Member
Da, :D tocmai de aceea caut despre toti cei primiti de la voi,in speranta ca fac radacini sa stiu pe unde le gasesc locul.
 

IZA

Active Member

Am si eu si e superb. Aceste flori apartin aceleiasi tufe deci aceluiasi soi.
 

yellow rose

Member
Credeti ca si acest trandafir poate fi Peace? Creste foarte inalt: unele tulpini tinere au aproape 3 metri in toamna si fac flori in varf. Sa fie urcator?

 

v.cristina

Active Member
pe cel pe care l-am cumparat eu scrie ca are inaltimea de 80-90 cm si floarea parca este mai diferita ..acu o sa vedem ce o sa iasa :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
yellow rose, trandafirul Peace face parte din categoria tea-hybrid, adica cu inaltime de 80-100 cm
dar...spre uimirea mea am vazut in piata la vanzare trandafiri cataratori si pe ambalaj scria Peace :eek:
asa ca...tot ce e posibil
curios este faptul ca floarea la al tau seamana cu Peace :D
 

yellow rose

Member
Intr-adevar, exista varianta urcatoare, doar ca nu-mi venea sa cred ca a ajuns din greseala la mine in gradina. Si l-am si pus ca nuca-n perete: drept in mijloc! :cry: Nu are pe ce sa se urce si creste asa de mare ca eclipseaza totul in jur. Il voi muta in toamna spre un gard ca nu e de gluma cu el. Anul asta a degerat partea de sus, dar creste f. repede.
Multumesc pentru ajtorul dat la identificare.
 
Sus