Maci

elianna

Well-Known Member
In fiecare zi mai invat cate ceva. Asa-i cu incepatorii astia, cu cat invata mai mult, cu atat isi dau seama ca nu stiu nimic :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Va invit sa va faceti plimbarea de dimineata prin lanul meu de maci ... :) Chiar daca initial am avut numai rosii batuti, cu timpul s-au inmultit "modelele" :D si arata superbi asa la gramada..







 

elianna

Well-Known Member
E superb, Doina! Cand ma gandesc ca am avut si eu vreo cativa rataciti prin gradina si i-am scos cand am inlocuit pamantul nestiind ca sunt pereni :(
 

ghia_don

Active Member
Ai mei nu sint pereni...in schimb se autoinsaminteaza si primavara tai din ei intr-o veselie. Pe acestia ii las sa infloreasca si ii smulg, las doar citiva sa-si scuture capsulele sa am si la anul :) .
 

elianna

Well-Known Member
Uite ca am mai aflat ceva, sunt maci pereni si anuali :eek: Am sa tot invat pana la adanci batraneti :) dar ma bucur ca voi avea cui sa las cunostintele. Nepotica mea, la lectia de modelaj, a spus ca vrea sa devina gradinar si a modelat o lopatica si o grebla :D
 
ghia_don a spus:
Ai mei nu sint pereni...in schimb se autoinsaminteaza si primavara tai din ei intr-o veselie. Pe acestia ii las sa infloreasca si ii smulg, las doar citiva sa-si scuture capsulele sa am si la anul :) .
as vrea si eu daca se poate seminte .... :)
 

ghia_don

Active Member
In lanul de maci au ramas doar maciuliile dupa ploaia de aseara, dar am ramas cu imaginea lor aici.. :D





Si cei californieni mi-au umplut gradina si sint tare veseli :)

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La mine infloresc ultimii orientali.... si da, ploaia i-a scuturat pe toti, au mai ramas 1-2 care s-au deschis in perioadele dintre ploi...

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Primii maci pereni s-au deschis......


Maci orientali pereni zilele astea:

 
Sus